به گزارش افکارنیوز، یافته‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد اگرچه متخصصان رشد کودک به والدین توصیه می‌کنند مصرف غذاهای جامد را حداقل از چهار تا ۶ ماهگی در رژیم غذایی کودکان بگنجانند، اما حدود ۴۰ درصد والدین به این توصیه عمل نمی‌کنند.

این محققان همچنین دریافتند مصرف غذاهای جامد برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌کنند، زودتر از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، آغاز می‌شود.

«کِلی اسکانلن»، سرپرست این تحقیق با اشاره به نتایج حاصل شده می‌گوید: متخصصان بهداشت به والدین توصیه می‌کنند مصرف غذاهای جامد را پس از چهار ماهگی برای نوزادان خود آغاز کنند، زیرا قبل از آن، نوزادان آمادگی تغذیه با این غذاها را ندارند.

وی می‌افزاید: دلایل دیگری نیز برای این توصیه متخصصان وجود دارد؛ یکی از این دلایل این است که تغذیه زودهنگام نوزاد با غذاهای جامد باعثمی‌شود طول دوران تغذیه وی با شیر مادر کاهش یابد. همچنین نتایج تحقیقات پیشین نشان می‌دهد تغذیه زودهنگام با غذاهای جامد احتمال ابتلای کودک به بیماری‌های مزمنی از قبیل چاقی دوران کودکی، دیابت و اگزما را فزونی می‌بخشد.

نتایج این تحقیق حاکی از آن است که برای حدود ۲۴ درصد از نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می‌کردند، تغذیه با غذاهای جامد قبل از چهار ماهگی آغاز شده بود. این رقم در مورد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌کردند، حدود ۵۳ درصد و در مورد نوزادانی که از شیر مادر و غذای کمکی تغذیه می‌کردند، حدود ۵۰ درصد بود.

دکتر «رابی روی»، در این خصوص و با تاکید بر یافته‌های پژوهشی اظهار می‌کند: والدین نباید برای تغذیه نوزاد خود با غذای جامد منتظر سن خاصی باشند، زیرا این مساله به آمادگی کودک بستگی دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی از نوزادان در ۶ ماهگی و برخی دیگر در حدود پنج ماهگی این آمادگی را دارند، می‌افزاید: به جای تعیین سن خاصی برای تغذیه با غذاهای جامد، توصیه می‌شود والدین به آمادگی نوزاد خود توجه کنند.

به گفته وی تا زمانی که نوزاد نمی‌تواند بنشیند یا تا زمانی که غذای جامدی را که با قاشق به وی خورانده‌اید، با زبان خود از دهان خارج می‌کند، آمادگی تغذیه با غذای جامد را ندارد.

دکتر «روی» خاطرنشان می‌کند: غذاهای جامد، لزوما مغذی‌تر از شیر مادر یا غذای کمکی نیستند و تغذیه زودهنگام با آن‌ها ممکن است به نوزاد آسیب برساند.

نتایج این تحقیق در مجله اینترنتی Pediatrics منتشرشده است.