به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی امروز صبح در نشست خبری سوگواره یاس نبوی که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که در سالهای گذشته در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) انجام شده است برگزاری برنامه سوگواره یاس نبوی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: سازمان اوقاف با هدف تعیین باورهای دینی، افزایش بصیرت در راستای دفاع از حریم ولایت، ترویج سیره نبوی و فرهنگ فاطمی، دفاع از منشور بصیرت اقدام به برگزاری سوگواره یاس نبوی در بقاع متبرکه کرده است.

وی ادامه داد: در راستای تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی و همچنین در راستای عزاداری حضرت زهرا(س) در روز ۲۵ فروردین ماه سال جاری که مصادف است با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) اقدام به برگزاری سوگواره یاس نبوی خواهیم کرد.

وی یادآور شد: امسال چهارمین سال متوالی است که سازمان اوقاف در ۲۲۲۲ بقعه و آستان مقدس سوگواره یاس نبوی را برگزار می‌کند.

حجت‌الاسلام شرفخانی بیان داشت: به منظور پیشبرد این طرح شاخصه‌هایی را طراحی کرده‌ایم که از جمله می‌توان به برگزاری هیأت‌های مذهبی اشاره کرد که این هیأت‌ها روز ۲۵ فروردین ماه ساعت ۱۰ صبح در مجموع امامزادگان کشور برپا می‌شود.

وی اضافه کرد: برپایی این هیأت‌ها با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط قاریان بین‌المللی و برجسته کشور، قرائت بخشی از خطبه حضرت فاطمه زهرا(س)، سخنرانی مبلغین اعزامی، شعرخوانی، مداحی و قرائت زیارت حضرت زهرا(س) همراه است که در نهایت با برپایی نماز جماعت خاتمه می‌یابد.

وی یادآور شد: اطعام عزاداران در ۴۶۸ بقعه در سراسر کشور نیز از جمله برنامه‌های سوگواره یاس نبوی است که در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار می‌شود.

وی همچنین به برگزاری همایش رهروان یاس نبوی در عصر روز شهادت بانوی دو عالم اشاره کرد و گفت: این همایش ساعت ۱۶:۳۰ روز ۲۵ فروردین ماه در امامزادگان و ویژه بانوان برگزار می‌شود.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: با توجه به اینکه حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی بانوان جهان است و می‌تواند در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب اسوه باشد برپایی همایش رهروان یاس نبوی نیز می‌تواند موجب ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در میان بانوان کشور باشد.

وی یادآور شد: از جمله برنامه‌های ویژه دهه دوم شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) برپایی مراسم عزاداری و همچنین اجرای برنامه سوگواره یاس نبوی در ۱۱۵۴ بقعه در سراسر کشور است.

وی با اشاره به اعزام ۲۳۸۲ مبلغ به بقاع متبرکه بیان داشت: تعداد ۱۳۰۴ نفر از این مبلغان از حوزه‌ علمیه استان‌ها و ۱۰۷۸ نفر نیز از حوزه علمیه قم به آستان‌های مقدس اعزام شده‌اند.

حجت‌الاسلام شرفخانی ایجاد خیمه‌های معرفت را از دیگر برنامه‌های سوگواره یاس نبوی عنوان کرد و افزود: در ۲۲۷ امامزاده در سراسر کشور خیمه‌های معرفت برپا خواهد شد که در آن بخش مشاوره، پاسخ به سؤالات شرعی، گفتمان‌های دینی، مشاوره وقف و بخش کودکان و جوانان در نظر گرفته شده است.

به گفته وی غرفه مشاوره وقف به این منظور راه اندازی شده است که فرهنگ وقف ترویج یابد و موقوفات فاطمی گسترش پیدا کند.

وی یادآور شد: متأسفانه تعداد موقوفات فاطمی اندک است بر این اساس لازم است در راستای ترویج آن حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام شرفخانی در ادامه به چاپ و ارائه کتاب شرح خطبه فدکیه در ۲۵۶ صفحه با تیراژ ۵۰۰ هزار جلد اشاره کرد و گفت: این کتاب توسط آیت‌الله سید احمد خاتمی به تألیف رسیده است و در پایان این کتاب حدود ۴۰ سؤال طراحی شده که استفاده‌کنندگان می‌توانند با پاسخگویی به سؤالات جوایز ارزنده‌ای را از قبیل کمک هزینه سفر به مکه مکرمه، کمک هزینه سفر به عتبات عالیات، کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و همچنین ۱۱۰قلم گویای هوشمند قرآن از آن خود کند.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اضافه کرد: در راستای اجرای طرح سوگواره یاس نبوی نمایشگاه بانوی بی‌نشان در ۱۵۵۰ بقعه به صورت تصویری در ۲۰ بخش طراحی خواهد شد.

وی همچنین به تألیف کتابی با عنوان بصیرت فاطمی که شرح ۴۰ حدیثفاطمی در رفتارهای اجتماعی است اشاره کرد و گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج احادیثسیره نبوی برای ارتقاء سبک زندگی کتابی با عنوان بصیرت فاطمی که شامل ۴۰ حدیثاست را طراحی و در خیمه‌های معرفت در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

حجت‌الاسلام شرفخانی بیان داشت: در همین راستا نرم‌افزار چند رسانه‌ای یاس نبوی با تیراژ گسترده آماده شده است که شامل بخش‌های مختلف می‌شود ضمن آنکه ۲ کلیپ تصویری ویژه حضرت فاطمه زهرا(س) نیز تهیه شده است که برای کل استان‌ها ارسال شده است.

وی خاطر نشان کرد: به منظور جلوگیری از بحثهای اختلافبرانگیز در بقاع متبرکه دستورالعملهایی به استانها ارائه شده است که بر اساس آن با هرگونه تفرقهبرانگیزی و مسائل اختلافبرانگیز برخورد میشود.