این غار شگفت‌انگیز در کوه شاهو قرار دارد و متعلق به اواخر دوران دوم زمین‌شناسی است که قدمت آن به ۶۵ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش افکارنیوز، غار قوری‌قلعه بزرگ‌ترین غار آبی آسیاست که تاکنون ۳هزار و ۱۴۰ متر از این غار شناسایی شده و ۵۰۰ متر آن برای بازدیدکنندگان به بهره‌برداری رسیده است.

غار قوری‌قلعه بزرگترین غار آبی آسیاست که در ۸۶ کیلومتری شهر کرمانشاه در مسیر جاده پاوه واقع شده است.

این غار شگفت‌انگیز در کوه شاهو قرار دارد و متعلق به اواخر دوران دوم زمین‌شناسی است که قدمت آن به ۶۵ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

بر اساس گفته کارشناسان، این غار از قبل توسط انسان‌ها مورد استفاده قرار گرفته و جمجمه انسانی در آن پیدا شده که متعلق به هفت هزار سال قبل است، همچنین برخی از اشیاء عتیقه یافته شده در این غار متعلق به دوران ساسانی است.

تاکنون ۳ هزار و ۱۴۰ متر از این غار شناسایی شده که احتمال می‌رود ۲۰ کیلومتر ادامه داشته باشد و ۵۰۰ متر آن برای بازدیدکنندگان به بهره‌برداری رسیده است.

ادامه شناسایی مسیر غار به ‌علت برخورد با تخته سنگ ورقه‌ای که در اثر ایجاد گسل به‌وجود آمده، متوقف شده و جلو رفتن امکانات خاصی می‌طلبد.

دمای غار در طول سال بین ۸ تا ۱۱ درجه سانتی‌گراد است و میانگین رطوبت آن به ۸۹ درصد می‌رسد و در طول مسیر غار، تالارهای زیبا و دیدنی، مانند تالار مریم و کوهان شتر وجود دارد و اشکال طبیعی و فوق‌العاده‌ این غار، موجب حیرت هر بیننده‌ای می‌شود.

افرادی که از این غار دیدن می‌کنند، تنها تا ۵۰۰ متری آن را می‌توانند ببینند و ادامه مسیر هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

در ادامه مسیر، تصاویر متفاوتی دیده می‌شود که هر بازدیدکننده‌ای بعد از شنیدن توصیفات مربوط به ادامه مسیر غار قوری‌قلعه، مشتاق دیدن این مناظر می‌شود.

در بخشی از مسیر این غار، تالارهایی وجود دارد که پوشیده از قندیل است و اشکال موجود در این تالارها شبیه مجسمه‌های کریستالی هستند.

تصاویر این گزارش، تصاویر حیرتانگیز از قسمتهای بهرهبرداری نشده غار قوریقلعه است.

کد خبر: 209538