اين تحقيق با مطالعه ۱۳۰۰ زن باردار نشان داد كه مصرف بيشتر آهن در سه ماهه اول بارداري تأثير مثبتي در وزن نوزاد تازه متولد دارد.

به گزارش فارس، یافته‌های منتشر شده در مجله علمی «باروری انسان» نشان می‌دهد که مصرف کافی ویتامین «ث» که موجب جذب بیشتر آهن از غذاهای غیرگوشتی می‌شود، تأثیر بیشتری در افزایش وزن نوزاد خواهد داشت.

به گفته یکی از محققان دانشگاه «لیدز» انگلستان، گاهی لازم است زنان باردار رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا میزان آهن بیشتری دریافت کنند؛ مطالعات ما نشان می‌دهد که میزان توصیه به مصرف آهن در زنان باردار پایین است.

وی افزود: فقر آهن یکی از مشکلات شایع دوران بارداری به ویژه در کشورهای در حال توسعه است که می‌تواند منجر به نتایج منفی از قبیل کمی وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس و اختلال رشد عصبی کودک شود؛ این موارد ممکن است موجب مشکلاتی در زمینه سلامت و رشد کودک در مراحل بعدی زندگی‌اش شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در آمریکا به زنان باردار توصیه می‌شود که روزانه ۲۷ میلی گرم آهن مصرف کنند، در حالی که در انگلستان استاندارد میزان مصرف آهن ۱۵ میلی گرم به صورت روزانه است.

بنابراین گزارش آهن موجود در سبزیجات، لوبیا و حبوبات کمتر از آهن گوشت قرمز و ماهی جذب بدن می‌شوند.

این محقق گفت: اطلاعات متناقض در مورد مواد غذایی می‌تواند گیج کننده باشد بنابراین بسیار مهم است که اطلاعات صحیحی در اختیار زنان باردار قرار داده شود؛ آنها باید نه تنها در مورد بهترین منابع آهن در رژیم غذایی اطلاع داشته باشند بلکه باید بدانند که رژیم غذایی متنوعی شامل میوه و سبزیجات غنی از ویتامین «ث» برای آنان بسیار ثمربخش خواهد بود.

وی افزود: نوشیدن یک لیوان آب پرتقال تازه در کنار نان و لوبیا یکی از نمونه‌هایی است که می‌تواند میزان جذب آهن را افزایش دهد.

اين گزارش ميافزايد: اين مطالعه به معناي اين نيست كه زنان بايد در دوران بارداري مكمل آهن مصرف كنند، زيرا پزشكان بارها در مورد پيامدهاي منفي مصرف بيش از حد مكملها به ويژه در دوران بارداري هشدار دادهاند.