به گزارش افکارنیوز، مراسم بزرگداشت روز جهانی هموفیلی با هدف مشارکت خانواده های بیماران و کودکان هموفیلی روز جمعه از ساعت ۵ بعد از ظهر در محل مرکز درمان جامع هموفیلی ایران واقع در تقاطع خیابانهای فلسطین و زرتشت برگزار می گردد.

۲۸ فروردین مصادف با ۱۷ آوریل روز جهانی هموفیلی است. فدراسیون جهانی هموفیلی با ۱۲۲ عضو ملی از کشورهای مختلف جهان امسال درشرایطی این روز جهانی را برگزار می نماید که پنجاهمین سال فعالیت این فدراسیون را جشن می گیرد.

این برنامه امسال با همکاری وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران و همچنین مرکز تحقیقات و ترمبوز دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود. معاون درمان وزارت بهداشت و رئیس سازمان انتقال خون ایران از سخنرانان این مراسم خواهند.

بی تردید این مشارکت ارزشمند منجر به همکاریهای بیشتر و سازمان یافته تر برای بهبود شرایط داویی و درمانی بیماران هموفیلی و دیگر مبتلایان به انواع اختلالات انعقادی خواهد گردید. گنجاندن این مناسبت جهانی در تقویم رسمی کشور از خواسته های جامعه هموفیلی ایران است. شعار فدراسیون جهانی هموفیلی " با هم می توانیم فاصله ها را کاهش دهیم " است.

دسترسی بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی در کشورهای مختلف به دارو، بیماران شناسایی شده از بیمارانی که هنوز تشخیص داده نشده اند، دقت آزمایشهای تشخیصی در کشورهای مختلف، روشهای درمان بیماران در کشورهای فقیر و غنی، نمونه هایی از فاصله هایی است که فدراسیون جهانی هموفیلی و انجمنهای عضو آن برای کاهش این فاصله ها در یک اتحاد جهانی تلاش می کنند.

کانون هموفیلی ایران همسو با فدراسیون جهانی هموفیلی که یکی از اعضای تخصصی سازمان بهداشت جهانی پنجاهمین سال تلاش این سازمان بین المللی را در راه ترویج و کمک به تحقق شعار اصلی این فدراسیون که " درمان برای همه است " جشن می گیرد. در این مراسم ۵۰ کودک هموفیلی آرزوهای خود را در کنار مسئولین بهداشت و درمان به درخت آرزوها می سپارند و تلاش می نمایند که این آرزوها را نقاشی نمایند.

در برنامه رسمی این روز که با سخنرانی رئیس سازمان انتقال خون آغاز می شود، گزارش سه مرکز درمانی هموفیلی تهران شامل درمانگاه هموفیلی بیمارستان امام خمینی(ره)، مرکز درمان جامع کودکان مفید و مرکز درمان جامع هموفیلی ایران متعلق به کانون هموفیلی ایران پیش بینی شده است.

این سه مرکز در پایتخت خدمات تخصصی خود را به تمامی بیماران کشور نیز ارایه می نمایند.

سخنران اختتاميه مراسم نیز دكتر امامي رضوي معاون درمان وزارت بهداشت خواهد بود. ميهمانان كانون پس از پايان سخنراني ها در جمع پرشور كودكان و خانواده اي بيماران در كنار تنديس هموفيلي مقابل درمانگاه و حياط مركز حضور يافته و كيك ۵۰ سالگي فدراسيون جهاني با همراهي كودكان هموفيلي بريده خواهد شد. كودكان در طول برنامه در ايستگاههاي نقاشي و كاردستي و خمير بازي آثار خود را به مناسبت اين روز ارايه مي نمايند.