ابوالفضل کریمی: گروهی از مهندسان الکترونیک دانشگاه ایلینویز آمریکا ادعا کردهاند که با استفاده از روش آنها میتوان شارژ لپتاپها و تلفنهای همراه را تا ۱۰۰ برابر افزایش داد. تمرکز اصلی در این روش شیوه کار کردن حافظه دیجیتال این وسایل الکترونیکی است، چرا که این بخش انرژی زیادی را مصرف میکند.

به گزارش تلگراف، در حال حاضر حافظه‌های تلفن همراه دارای سیم‌های فلزی بسیار نازکی هستند. هر زمان که نیاز به دسترسی به اطلاعات باشد، انرژی الکتریکی در این سیم‌ها جریان پیدا می‌کند تا اطلاعات بازیابی شود.

اما مهندسان الکترونیک تصور می‌کنند می‌توان اندازه این قطعات را که برای ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده می‌شود، کاهش دهند و به این ترتیب میزان انرژی الکتریکی استفاده شده توسط این بخش را به طور قابل توجهی کاهش دهند. این محققان روش جدیدی برای استفاده از نانوسیم‌های کربن کشف کرده‌اند، موادی ابررسانا که ۱۰ هزار برابر از موی انسان باریک‌تر هستند.

فنگ ژیونگ که روی این پروژه کار می‌کند، در مقاله خود در نشریه ساینس نوشت: «حافظه ابزارهای الکترونیکی بخش زیادی از انرژی را مصرف می‌کنند. اما با استفاده از رساناهایی با اندازه نانو، ما می‌توانیم میزان مصرف را به طور قابل توجهی کاهش دهیم.»

پروفسور اریک پاپ که این پروژه را رهبری کرده، در این باره گفت: «من فکر می‌کنم این یافته جدید خبر خوشی برای تعداد زیادی از مردم خواهد بود که مجبورند هر شب تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود را شارژ کنند و همواره این شارژرها را با خود به همراه داشته باشند. با استفاده از این کشف جدید می‌تواند عمر باطری‌ها را به چند هفته و حتی چند ماه رساند.»

حتی با این روش تلفنهای همراه آنقدر کارآمد میشوند که میتواند به سادگی با استفاده از انرژی به دست آمده از گرما، انرژی جنبشی یا خورشیدی آنها را به کار انداخت.