به گزارش افکارنیوز، محمد جواد محمدی زاده با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۰ مبنی بر استانداردسازی خودروها با سوخت یورو ۴ اظهار داشت: مصوبه دولت لازم‌الاجراست و خودروسازان باید خودشان را به استانداردهای زیست‌محیطی نزدیک کنند و راهنمایی و رانندگی نیز باید بر اساس همان مصوبه و قانون ابلاغ شده، فقط خودروهایی که داری استاندارد یورو ۴ باشند را شماره‌گذاری کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در عین حال تاکید کرد: هم سوخت باید به موقع تامین شود و هم خودروسازان باید به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند و بر اساس برنامه ریزی که صورت گرفته، باید تا آخر سال این کار انجام بگیرد.

محمدی زاده بخش عظیمی از آلودگی کلانشهرها را مربوط به نوع سوخت و فرآیند تولید صنعتی خودروها دانست و گفت: بر اساس قانون، سازمان حفاظت محیط زیست اجازه شماره گذاری خودروهای پایین تر از استاندارد یورو ۴ را در کلانشهرها نخواهد داد و در سایر شهرها نیز تا شهریور ماه امسال اجازه شماره گذاری داده نمی‌شود.

وی تاکید کرد: هرچند خوردوسازان با مشکلاتی از جمله نقدینگی روبرو هستند، اما برخی از آنها درباره ارتقای کیفیت خودرو با استانداردهای یورو ۴ و ۵، اقدامات خوبی انجام داده اند و بقیه نیز باید برای ارتقای کیفیت محصولات خود اقدام کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از حدود ۸۰ نوع خودرویی که در کشور تولید می شود، در سال ۱۳۹۱ بیست نوع خودرو توانستند این هدف را تامین کنند و هیچ مشکلی برای شماره گذاری ندارند، گفت: ۶۰ نوع خودروی دیگر در مسیر اصلاح فرآیند هستند که استانداردهای خودروی یورو ۴ را باید تامین کنند البته این سومین دفعه ای است که از خودروسازان تعهداتی گرفته شده ولی مهلت خواستند که به نوعی اجرای مصوبه دولت را به تاخیر می اندازد اما این بار، دولت همه تمهیدات لازم را بکار گرفته تا خودروسازان خودشان را به استاندارد یورو ۴ برسانند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با رد برخی اظهارات مبنی بر اینکه سوخت یورو ۴ و یورو ۵ در کشور وجود ندارد، از پیشرفت فعالیت های وزارت نفت برای ارتقای کیفیت سوخت موردنیاز کشور ابراز رضایت کرد و افزود: اکنون روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در پالایشگاهها تولید می شود و تا ۶۰ میلیون لیتر که مصرف روزانه کشور است، تا شهریور ماه تامین خواهد شد و خودرو سازان دیگر بهانه ای برای عدم اجرای این مصوبه نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه قانون، ضمانت اجرایی برنامه های زیست محیطی را برعهده گرفته است، افزود: پلیس خودروهای فاقد استاندارد یورو ۴ را شماره گذاری نمی کند اما خودروهای وارداتی که استاندارد یورو ۵ را دارند، هیچ مشکلی برای شماره گذاری ندارند.