به گزارش افکارنیوز، دکتر مسعود صالحی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبرگفت: باوجود آنکه ایران از ۳۰ سال گذشته جزو کشورهای مالاریا خیز محسوب می شد اما این بیماری با مشارکت مردم، اقدامات کنترلی در وزارت بهداشت، بیماریابی سریع، آموزش درمان و بهسازی محیط هم اکنون به مرحله حذف رسیده است.

وی افزود: در ۳۰ سال گذشته در مناطق شمالی و جنوبی کشور شاهد ابتلای بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال به بیماری مالاریا بودیم که ۵۰ درصد از این افراد مبتلا به مالاریای فالسی پاروم یا مالاریای بدخیم می شدند اما آخرین آمار وزارت بهداشت حکایت از ابتلای کمتر از ۱۵۰ مورد در سال به این بیماری در کشور دارد.

دکتر صالحی گفت: آمار ابتلا به مالاریا در ایران نسبت به کشورهای همسایه از پایین ترین میزان برخوردار است و این درحالی است که این بیماری هنوز در کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان هر سال بیش از یک میلیون نفر را مبتلا می کند و باعثمرگ هزاران نفر می شود.

به گفته وی در صورت تداوم اقدامات نظام شبکه های بهداشتی و درمانی در کشور در مقابله با این بیماری عفونی، مالاریا در سالهای آینده در ایران ریشه کن خواهد شد.

امروز روز جهانی مبارزه با مالاریاست.