به گزارشافکارنیوز،دلیل ۲۰ هزار سهمیه رو زمین مانده هم معلوم نیست. عده ای می گویند زمان ثبت نام کم بود و برخی هم دلایل اقتصادی را عنوان کرده اند. عده ای هم گفته اند شاید به خاطر این بوده که به نظر بیشتر فقها و مراجع تقلید همانطور که حج تمتع برای فرد مستطیع واجب است، در صورتی که کسی قرض کند و در ذی الحجه به حج تمتع برود، حج او " حجه الاسلام " نیست. شاید هم عده اس منتظر کاهش هزینه ها هستند چرا که حدود ۱۰ روز پیش معاون حج سازمان حج و زیارت از رایزنی سازمان حج با بانک مرکزی جهت استفاده از ارز مرجع خبر داد و گفت: در صورت موافقت بانک مرکزی قیمت‌های حج تمتع، ‌ مثل سال گذشته خواهد شد.

به گزارش پایگاه حج، غلامرضا رضایی گفت سال گذشته قیمت‌های حج بین ۴ میلیون ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان بود که امسال به دلیل استفاده از ارز مبادله‌ای ۲۶۰۰ تومانی، قیمت‌های حج بین ۹ میلیون تا ۱۲ میلیون تومان اعلام شده است.


به همین دلیل با دولت نامه نگاری کردیم و دولت نیز نامه ما را به بانک مرکزی ارجاع داده است که در صورت موافقت بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مرجع به سازمان حج، هزینه‌های حج تمتع به قیمت‌های سال گذشته باز خواهد گشت.


البته رضایی گفته بود در حال حاضر براساس اطلاعیه‌ای که اعلام شده زائران موظفند تا پایان هفته در کاروان‌ها نام نویسی و هزینه‌های اعلام شده را بپردازند، زیرا طبق تعهداتی که ما به طرف عربستانی داده‌ایم باید این هزینه‌ها را بپردازیم و اگر ظرفیت تکمیل نشود، ما الویت‌های بعدی را اعلام می‌کنیمرئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مهلت کافی نیز برای ثبت نام کاروانها در نظر گرفته شده، می گوید: " تا دو هفته آینده انشاءالله تمامی ظرفیت‌های مربوط به حج تمتع ۹۲ تکمیل می‌شود، در فراخوان نوبت اول، ظرفیت ۶۱ هزار نفر را اعلام کردیم که ۴۰ هزار و ۵۲۴ نفر از ظرفیت مرحله اول تکمیل شد. برای مرحله دوم جهت دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا مورخ بیستم آذرماه سال ۸۴ فراخوان داده‌ایم تا ظرفیت بعدی پیش بینی شده نیز تکمیل شود. "

به گفته حجت الاسلام سید احمد موسوی رییس سازمان حج هم دلیل اصلی افزایش قیمت حج تمتع در سال جاری، تبدیل ناگهانی قیمت دلار مرجع از ۱۲۲۶ تومان به ارز مبادله ای ۲۶۰۰ تومان بوده است.

او همچنین آماری درباره قیمتهای عربستان برای زوار ایرانی، اعلام کرده که در جدول زیر، آمده است.