مهندس نعمتالله معروفی افزود: این کار به محیط زیست آسیب میرساند، بنابراین بهتر است برای حفظ زمین پاک و سلامت آیندگان‏مان هم که شده زحمت تمیز کردن و شستن سفره را بپذیریم.

وی یادآور شد: سفره‌هایی را در موقع خرید انتخاب کنید که پشت و روی‌شان معلوم است تا همیشه از سطح رویی سفره استفاده کنید.

معروفی ادامه داد: سفره‏‌های پشت کرک‏دار، گرد و خاک و آلودگی بیشتری به خودشان می‌گیرند، همچنین سفره‌هایی که سطح صاف دارند نسبت به سفره‏‌های طرح‏ برجسته، بهتر و راحت‏تر تمیز می‌‏شوند.

وی ادامه داد: بهتر است اندازه سفره‏ غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن‌کردن و جمع‌کردن آن راحت‌‏تر باشد.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت نیشابور عنوان کرد: در هنگام چیدن ظروف یا توزیع غذا به‌هیچ عنوان روی سفره راه نروید.

معروفی ادامه داد: تکه‌‏های غذا مانند استخوان‏‌های خورش و هسته آلو را در سفره نیندازید و برای این کار از ظرف مخصوصی استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: در صورت ریختن غذا در سفره حتما آن را به طور کامل با آب گرم و مایع شوینده بشویید و زیر نور خورشید قرار دهید.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت نیشابور گفت: هنگام جمع کردن سفره، ابتدا دو سر سفره را روی هم قرار دهید و سپس آن را به دفعات لازم تا کنید، با این کار قسمت زیر سفره که روی زمین بوده ‏است، با سطح داخلی آن که محل قرار دادن غذا است، تماس پیدا نکند.

معروفی افزود: باقیمانده نان را از سفره بردارید، زیرا ماندن نان در سفره موجب کپکزدن نان می‏شود و نان را نیز در پارچه‏ای نخی بپیچید سپس در کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید.