افکارنیوز: پاي صحبت هاي رييس پليس مبارزه با مواد مخدر فرماندهي انتظامي استان كرمان مي نشينيم كه هم نگران است و هم هشدار مي دهد؛ از مواد مخدر صنعتي مي گويد كه تهديد آن جدي است و اينكه مافياي جهاني اين تجارت سر در توبره ناتو در افغانستان دارد.
** نگرانی از تغییر الگوی مصرف
او اعتقاد دارد که برای نجات جوانانمان نیازمند عزم ملی هستیم و باید از همه امکانات بهره بگیریم و از یک حرکت هماهنگ جمعی، از خانواده تا سطوح جامعه استفاده کنیم.
رضا کلانتری در اولویت گذاری بحثهایش ابتدا به موضوع ' تغییر الگوی مصرف مواد مخدر ' می پردازد؛ یعنی تغییر الگو از مواد سبک(سنتی) به سنگین(صنعتی و روانگردان) و معتقد است که این تغییر الگو، تلاشی از سوی دشمنان در چارچوب جنگ نرم علیه جوانان ماست.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمان، این امر را هشدار دهنده توصیف می کند و تاکید دارد: با انجام اقدامات پیشگیرانه باید از تغییر ذائقه مصرف کنندگان جلوگیری شود.
وی با تاکید بر پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر از جمله تریاک معتقد است: باید با راههای درست پیشگیری، از مصرف تریاک نیز جلوگیری کنیم نه اینکه اجازه دهیم مصرف تریاک به مصرف شیشه، کراک و کوکایین تبدیل شود.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان کرمان در مورد بازنگری قانون جامع مبارزه با مواد مخدر هم عقیده دارد: تاکنون در ارتباط با مواد مخدر روانگردان قانونی که بتوانیم با استفاده از آن بصورت ویژه با این مواد برخورد کنیم، وجود نداشت.
وی با بیان اینکه اصلاح قانون جامع مبارزه با مواد مخدر نیازی مبرم بود، می افزاید: در قانون جدید قرار است مجازات شیشه همانند هرویین در نظر گرفته شود و با توجه به اینکه حمل بیش از ۳۰ گرم هرویین مجازات اعدام بدنبال دارد می توان امیدوار بود که قاطعیت قانون و تشدید مجازاتها برخی مشکلات را که ناشی از خلاء قانونی بود، حل کند.
کلانتری در عین حال تذکر می دهد که این مجازات در میزان مصرف دخالت ندارد، بلکه پیشگیری و درمان در این رابطه بیشتر می تواند موثر واقع شود.
** خطر حساسیت زدایی از مواد صنعتی
در مورد مواد صنعتی حرف و حدیثهای زیادی گفته می شود، بگونه ای که بعضا وحشت تمام وجود آدم را می گیرد. به عنوان مثال، امکان تولید و تهیه این مواد درمنزل و یا در فضایی کمتر از ۱۰ متر مربع؛ این واقعا هولناک است و بطور جدی باید تهدید تلقی شود.
کلانتری نیز نگران از همین مساله است و می گوید: با توجه به اینکه برای تولید این مواد به فضایی کمتر از ۱۰ متر مربع و هزینه ای ناچیز نیاز است، دشمنان قصد دارند تا مصرف این مواد را خانگی کنند.
او باز هم هشدار می دهد: به محل تولید شیشه اصطلاحا آشپزخانه می گویند برای اینکه می خواهند حساسیت زدایی کنند. این نوعی حرکت استعماری است که می خواهند مصرف شیشه را کم اهمیت جلوه دهند.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه واقعیت های پنهان مواد مخدر بیان نشده مردم هنوز این پدیده شوم را به عنوان تهدید قبول نکرده اند، در صورتی که این موضوع نوعی تهاجم فرهنگی و سلب هویت انسانی است.
کلانتری، با بیان اینکه امریکا و کشورهای عضو ناتو در افغانستان از حربه پیچیده ای مانند مواد مخدر برای جنگ با ملت ایران استفاده می کنند، گفت: چه سلاحی مخرب تر از یک کیلوگرم هرویین وجود دارد که قادر است ۴ هزار نفر را به صورت مستقیم و ۱۲ هزار نفر را به صورت غیر مستقیم نابود کند؟
** حرکتی سازمان یافته
مافیای جهانی مواد مخدر، عملا یک حرکت سازمان یافته را هدایت می کند؛ بطوری که چرخه تولید تا مصرف مواد مخدر را می توان در چارچوب برنامه های سازمان یافته تلقی کرد.
اکنون کانون تولید مواد سنتی افغانستان است؛ کشوری که طی هشت نه سال گذشته دراختیار ناتو قرار دارد.
کلانتری، شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان را نیز اقدامی سازمان یافته توسط کشورهای عضو ناتو در افغانستان می داند.
او می گوید در حال حاضر قیمت مواد مخدر سنتی(تریاک) تا ۱۵ درصد افزایش یافته در صورتی که قیمت مواد مخدر صنعتی تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان کرمان اضافه می کند: امریکایی ها با حرکتی حساب شده افغانستان را به کانون تولید مواد مخدر تبدیل کرده اند و سپس تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی را در دستور کار خود قرار داده و با تغییر ذائقه مصرف کنندگان سعی دارند دنیا را از طریق مواد مخدر به نابودی بکشانند.
بد نیست بدانید سال گذشته تنها در استان هلمند افغانستان، ۵ هزار تن مواد مخدر تولید شده و ۵۰۹ هزار خانوار افغان طی این مدت در کشت خشخاش فعالیت داشته اند، در حالی که سود اصلی از تولید این مواد نصیب مافیا، ناتو، امریکا و انگلیس می شود.
** ماهواره و فیلم
شاید یکی از تاثیرات عمیق و تخریب هولناک مواد مخدر در شخصیت افراد، از بین رفتن ارزش های اجتماعی و خانوادگی در آنان است. اما فراموش نکنیم که کم رنگ شدن همین ارزشها نیز یکی از زمینه های گرایش در جوانان به مواد مخدر است.
کلانتری، نفوذ ماهواره در خانواده ها را یکی از عوامل از دست رفتن بسیاری از ارزشهای اجتماعی دانسته و می گوید: بر اثر هجوم برنامه های غیر اخلاقی ماهواره ارزش و قبح خانوادگی، احترام به والدین و قانون خانواده و ارزشهای خانوادگی از دست رفته و بی احترامی در میان خانواده ها شایع شده است.
به گفته وی، با توجه به هدایت فرهنگی که برنامه های ماهواره ای انجام می دهند اعتماد نیز در جامعه در حال از بین رفتن است.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان کرمان این دو موضوع را در تربیت و ایجاد ارتباط سالم در خانواده ها بسیار تاثیر گذار دانسته و عقیده دارد، منع و کنترل و جلوگیری از ورود ماهواره به خانواده ها می تواند در ایجاد احترام و ارزشهای خانواده و بوجود آمدن فضای اعتماد در جامعه موثر واقع شود.
وی از خانواده ها می خواهد با برقراری ارتباط عاطفی و صحیح با فرزندان خود و زیر نظر داشتن معاشرتها و رفت و آمدهای آنان، خطر مواد مخدر صنعتی را جدی بگیرند و در صورتی که با چنین مواردی برخورد کردند بتوانند در مقابل آن با سرعت اقدام مناسب را انجام دهند و نسبت به درمان اصولی آن اقدام کنند.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به تاثیر برنامه ها و فیلمهای تلویزیون در رفتار فرزندان نیز گفت: یکی از سریالهایی که از نظر روان شناختی به بررسی مباحثمربوط به تضاد بین دو فرهنگ و دو نسل پرداخت سریال ' فاصله ها ' بود که به خوبی توانست ریشه ناهنجاری های اجتماعی را به تصویر بکشد.
کلانتری با تاکید بر تحکیم بنیان خانواده ها افزود: داشتن ارتباطی دوستانه و عاطفی با فرزندان در کاهش ناهنجاریهای اجتماعی تاثیر گذار است.
** خطر کاهش سن اعتیاد
کلانتری در مورد سن شروع اعتیاد در استان کرمان گفت: در برخی از موارد می توان گفت که اعتیاد وراثتی است بگونه ای که فرزندی که از مادری معتاد متولد می شود در همان ابتدای تولد به نوعی معتاد محسوب می شود.
وی افزود: زمانی که شیوع اعتیاد تا این حد گسترش یافته دیگر نمی توان سن خاصی را برای اعتیاد در نظر گرفت.
وی اضافه کرد: بیشترین سن شروع اعتیاد از ۱۵ تا ۲۵ و حتی ۳۰ سالگی مشاهده شده و در برخی موارد زیر ۱۵ و بالای ۳۰ سال هم وجود دارد.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان کرمان اظهار داشت: در اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و روانگردان میانگین سنی اعتیاد پایین تر از مواد مخدر سنتی است.
کلانتری تخریب بیش از حد، ناتوان شدن فرد معتاد و از بین رفتن امید درمان در اعتیاد مواد صنعتی و روانگردان را از دلایل نگرانی در مورد مصرف این مواد برشمرد و گفت: دسترسی آسان، امحاء آسان و مصرف آسان از دلایل گرایش جوانان به سوی مواد مخدر صنعتی و روانگردان به شمار می رود.
وی نخستین تاثیرات سوء مصرف این مواد را بر روی جسم و روان فرد مصرف کننده دانست و گفت: اکثر معتادین به شیشه دچار بیماری روانی می شوند و اثر مستقیم آنها بر روی جسم و روان فرد است.
وی گفت: مصرف اینگونه مواد اثرات جانبی هم دارد و با توجه به اینکه مصرف کنندگان این مواد دچار توهم می شوند افزایش آمار های طلاق، تصادفات و نزاعها از پیامدهای مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان به شمار می رود.
این پلیس ارشد استان کرمان، مصرف مواد مخدر سنتی را در استان کرمان بیش از مواد مخدر صنعتی و روانگردان ذکر کرد و افزود: با این حال گرایش جوانان به مواد مخدر صنعتی و روانگردان رو به افزایش است.
** مواد سنتی کاهش، صنعتی افزایش
وی در مورد میزان کشفیات مواد مخدر صنعتی و سنتی گفت: از ابتدای امسال تاکنون میزان کشف مواد مخدر سنتی ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش و میزان کشف مواد مخدر صنعتی و روانگردان در این مدت ۹۵ درصد افزایش یافته است.
کلانتری پیشگیری و اقدامات فرهنگی را در جلوگیری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان بهترین راهکار مبارزه با اینگونه مواد برشمرد و افزود: متاسفانه مسوولان ذیربط بدلیل اینکه کار فرهنگی و پیشگیری نمود و آماری ندارد، از انجام کارهای پیشگیری و فرهنگی اجتناب می کنند.
وی با آماری خواندن برخی از مدیریتها گفت: کار فرهنگی در دراز مدت نتیجه می دهد لذا بسیاری از مدیریتهایی که کار خود را بر پایه آمار استوار کرده اند، از انجام کارهای پیشگیری و فرهنگی گریزان هستند.
** اطلاعاتی درباره مواد صنعتی
و اما مواد مخدر صنعتی و روانگردانها که این همه موجب نگرانی خانواده ها و دست اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر شده است، چه هستند و چه عوارضی دارند؟
کراک: در سالهای اخیر نام ماده جدیدی به نام کراک به گوش می رسد. این ماده همان هرویین فشرده است که به شکل خالص تر و بلور درآمده است، لذا آثار آن شبیه به هرویین و حتی شدیدتر از آن می باشد.
مصرف مداوم کراک باعثاعتیاد و وابستگی به آن است در واقع کراک به معنای واقعی کلمه سبب تغییرات بارز در مغز و رفتار می شود.
بی قراری، درد استخوان و عضلات، بی خوابی، اسهال، استفراغ، حرکات غیر ارادی در پاها و کاهش تنفس و افزایش احساس لذت از شایع ترین علائم مصرف کراک هستند.
قرص اکس(اکستازی): این ماده روانگردان به طور مصنوعی ساخته می شود و پودری سفید رنگ متشکل از کریستالهای ریز است و به رنگهای قرمز و قهوه ای نیز دیده می شود.
اولین عارضه مصرف این قرصها از بین رفتن سلولهای مغزی است در نتیجه آن اراده و قدرت برنامه ریزی فرد از بین می رود.
همچنین فراموشی، افسردگی، از دست رفتن عزت نفس و اعتماد به دیگران، پرخاشگری، تمایل به خودکشی، بدبینی و سوء ظن از پیامدهای روان شناختی مصرف قرصهای اکستازی محسوب می شود.
آثار شدید قرص اکس اختلال در خواب، کابوسهای شبانه، حملات ناگهانی اضطرابی، انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر فک زدنهای طولانی، عدم تمرکز، اختلال در یادگیری، افزایش دما و کاهش آب بدن، خستگی شدید، تهوع و استفراغ، سردرد، سرگیجه و تشنج از دیگر پیامدهای استفاده از این روانگردان هستند.
پان پراگ: این ماده مخدر در بسته بندی آلومینیومی جذاب عرضه شده، ماده ای غلیظ سرخ رنگ و دست ساز است و در قالب پودر آدامس و پاستیل خوشبو کننده دهان با طعم های مختلف گیاهی عرضه می شود.
نیکوتین موجود در این ماده از طریق مخاط دهان جذب شده و حالت های غیر طبیعی ایجاد می کند.
از اثرات احتمالی آن، احساس سبکی و گیجی و سرخوشی، از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشمها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، لرزش، اختلال خواب، اضطراب و بیقراری، وابستگی روحی روانی، بیماریهای لثه و سرطان لثه، پوسیدگی شدید دندان، سرطان دهان و حنجره است.
نورچیزک(هرویین مایع): این آمپول ترکیبی از هرویین، استروئید(کورتون) و سایر مواد غیر مجاز می باشد. نورچیزک به دلیل وابستگی فرد به چند دارو، میزان نشئگی بالا در این ماده، استفاده از داروهای خطرناک مانند استروئیدها در آن با همه نمونه های قبلی تفاوت دارد.
احساس نشئگی زیاد، گیجی، منگی، کرختی، تعریق شدید، توهم، هذیان، پرحرفی، از دست دادن تعادل در هنگام راه رفتن، افزایش فشار خون، ریزش مو، چاقی مفرط و اختلال در فعالیت غدد فوق کلیوی از عوارض مصرف این آمپول است.
ریتالین: یک محرک سیستم مرکزی می باشد. عوارض مصرف این ماده شامل طپش قلب، افزایش فشار خون، درد سینه و مفصل، حرکات غیر قابل کنترل بدن و افزایش مصرف آن باعثتغییر خلق، هذیان، شخصیت زدایی، توهم، سراسیمگی، بی قراری، گیجی شدید، تشنج، تب و استفراغ است و مصرف بیش از حد آن باعثایجاد مسمومیت می شود.
شیشه(متامفتامین): یک ماده محرک بسیار خطرناک و اعتیاد آور است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را شدیدا متاثر می کند.
متامفتامین را می توان به طرق مختلف مصرف کرد، شکل ظاهری آن به صورت پودر سفید و شفافی است که بو ندارد و مزه آن تلخ است و به سادگی در آب یا مشروبات الکلی حل می شود.
همانند آمفتامین باعثافزایش فعالیت و تحریک، کاهش اشتها و احساس شادابی می شود.
مصرف این ماده افزایش ضربان قلب، ضربان نامنظم قلب، افزایش فشار خون، صدمه دیدن رگهای مغزی ناشی از سکته مغزی و افزایش دمای بدن و تشنج را بدنبال دارد