به گزارش افکارنیوز، در این مراسم که شامگاه پنج شنبه در مسجد اعظم قم برگزار شد، حضرات آیات عظام جعفر سبحانی، حسین نوری همدانی، سیدمحمد علی علوی گرگانی، عبدالله جوادی آملی و همچنین آیت الله مصباح یزدی، جمعی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه، مسئولان استانی و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

استاد اخلاق حوزه علمیه در این مراسم اظهار داشت: بزرگان و علمای زیادی بر سر سفر اهل بیت(ع) پرورش یافتند اما از بسیاری از آنها نام و نشان چندانی باقی نماینده است.

علمیت آیت الله بهجت به جامعه منعکس نشده است

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالله فاطمی‌نیا با بیان اینکه علما و بزرگانی همانند آیت الله بهجت با تلاش و همت خود به درجات عالی رسیدند ابراز داشت: متاسفانه در ذهن عامه مردم علمیت آیت الله بهجت به خوبی منعکس نشده است و مردم تنها از زهد و اخلاق و تقوای این عالم بزرگ خبر دارند.

وی با اشاره به این مطلب که آیت الله بهجت در علوم مختلف از علمای کبار به شمار می‌رفتند افزود: باید علمیت آیت الله بهجت را در کنار اخلاق و زهد ایشان به نسل جوان و عامه مردم شناساند که در حقیقت بدون علم نمی‌شود به مراتب و درجات بالای زهد و تقوا دست یافت.

آیت الله بهجت در نتیجه علم و صفای باطن به درجات عالی دست یافت

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: آیت الله بهجت در نتیجه علم و صفای باطن توانست به درجات عالی دست یابد و انسان می‌تواند با روی آوردن به آن دسته از ریاضیاتی که مورد تایید شریعت است به مقام‌های بلند دست یابد.

وی با بیان اینکه خاتمه کاروان علم و معرفت و در عصر ما آیت الله بهجت بود افزود: در طول تاریخ فقیهان بزرگی همانند ابن طاووس، علامه حلی و شهید ثانی به تصرف متهم شدند چرا که مردم علم و معرفت آنها را با هم جمع بسته بودند.

آیت الله بهجت به اوج معرفت الله رسیده بود

حجت‌الاسلام فاطمی‌نیا گفت: آیت الله بهجت به اوج معرفت الله رسیده بود و از ایشان شنیدم که فرمودند هر چه هست در ربوبیت و بندگی خدا است و ما غیر از بندگی راه دیگری نداریم.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه آیت الله بهجت در فضای عبودیت پرواز می‌کرد، افزود: من از ایشان کرامات بسیاری را سراغ دارم و خداوند پرده را از روی ایشان برداشته بود و دنیا نزد ایشان به هیچ عنوان مهم نبود.

وی اضافه کرد: نباید هر مطلبی را با عنوان کرامت بیان کرد، هر چند که کرامت وجود دارد و اگر کسی بگوید در عالم مکاشفه نیست بی‌سواد است.
آیت الله بهجت تاکید داشت انسان باید به یقینیات عمل کند

وی تصریح کرد: ایشان بارها می‌فرمودند که انسان باید به یقینیات عمل کند، یعنی همان عمل به واجبات و ترک محرمات الهی.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه یکی از اولیا در ۴۰ سال قبل محو گریههای آیت الله بهجت در هنگام نماز بود، افزود: برای خداوند پذیرایی از بندگان آسان است و آیت الله بهجت همواره از این مسئله هراس داشت که نکند یکی ازکراماتش فاش شود هر چند که امروز همه به دنبال شهرت و معروفیت هستند و هر وقت یکی از کراماتش فاش میشد جانش به لب میرسید.