میراث آریا: کوهها از مهمترین دلایل جذب گردشگران هستند و مناظر حیرت انگیزشان با وجود کولاکهای شدید و حتی شرایط بد آب و هوایی کوه نوردان را مجذوب میکنند.آنها زندگیشان را به مخاطره می اندازد تا به نوک قله برسند. میزان خطرناکی کوهها باعث مهیج شدن سفر گردشگران بخصوص کوهنوردان سایر کشورها میگردد. به همین منظور محققان میزان خطرناکی کوههای مهم جهان را مورد بررسی قرار داده و پنج کوه خطرناک جهان را به شرح ذیل معرفی کردهاند.

۱ - آناپورنا، نپال
آناپورنا با ارتفاع ۸۰۹۱ متر، دهمین کوه مرتفع جهان است که میزان چهل درصدی خطر، آن را از نظر آماری به خطرناک‌ترین کوه برای صعود کوه نوردان تبدیل کرده؛ چنانکه از سال ۱۹۵۰ که برای اولین بار فتح شد تا کنون ۱۳۰ نفر موفق به فتح آن شده و ۵۳ نفر در تلاش برای رسیدن به قله آن جان باخته‌اند.

۲ - کا۲، پاکستان، چین
کا۲ از رشته کوه‌های قره قورم معروف به کوه درنده، ۸۶۱۱ متر ارتفاع داشته، دومین کوه مرتفع جهان و همچنین یکی از خطرناک‌ترین آنهاست، چنانکه آسان‌ترین مسیر صعود، کوه نوردان را مستلزم عبور از یخچال‌های طبیعی پیچیده، بالارفتن از صخره‌های پرشیب و گذشتن از مسیر پوشیده از ستون‌های یخی می کند که ممکن است هر لحظه فرو بریزند. میزان خطر در این مکان هم بسیار بالاست و از هر چهار نفری که به قله رسیده‌اند، یک نفر در تلاش برای صعود جان باخته است.

۳ - نانگاپاربات، پاکستان
نانگاپاربات با ارتفاع ۸۱۲۶ متر نهمین کوه مرتفع جهان و از نظر دشواری‌های صعود با کوه کا۲ در رقابت است که برای فتح آن باید از شیار باریکی به سمت قله حرکت کرد. وسیع‌ترین دامنه روی زمین با ارتفاع ۴۶۰۰ متر از پایه کوه، روپال نام دارد که در قسمت جنوبی نانگاپاربات واقع شده و همین ویژگی و میزان دشواری در صعود باعثشده در میان کوه نوردان " آدم‌خوار " نام بگیرد.

۴ - کانجنجونگا، نپال، هند
کانجنجونگا با ۸۵۸۶ متر ارتفاع سومین کوه مرتفع جهان نام گرفته و عواملی مانند بهمن و شرایط بد آب و هوایی باعثکاهش میزان خطر آن در گذر زمان شده‌اند. این کوه برای اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک گروه اعزامی انگلیسی فتح شد ولی آنها با احترام به عقاید قبایل محلی و به منظور مقدس شمردن قله آن را بطور کامل فتح نکردند و از آن پس تیم‌های کوه‌نوردی از این سنت پیروی کرده و چند متری پایین تر از قله توقف می‌کنند.

۵ - ایگر، سوئیس
صخره نوردان دامنه شمالی کوه ایگر، با نام نوردلند را به دلیل خطرات و دشواری‌هایش به خوبی می‌شناسند. این کوه با ارتفاع ۳۹۷۰ متر، برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ فتح شد و از آن پس دامنه شمالی‌اش گردشگران و صخره نوردانی که آن را مرلند یا دیوار مرگ می‌نامیدند مجذوب خود کرده است. کوهی با ویژگی‌های منحصر به فرد که اگرچه در مقایسه با رقبایش از درجه خزر کمتری برخوردار است اما لحظه به لحظه صعود آن اضطرابی خاص را در دل کوهنوردان به وجود می‌آورد.