به گزارش افکارنیوز، فرمانداری تهران به مصوبه «مجوز اعطای تسهیلات به فوت شدگان، مصدومان و معلولان عملیات آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران» که به صورت طرح دو فوریتی هفته گذشته تصویب شد، اعتراض کرده و آنرا خارج از وظایف قانونی شوراها دانسته است.

مهدی چمران _ رییس شورای شهر در جریان پانصد و پنجاه و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران در این باره اظهار کرد: فرمانداری برداشت اشتباهی از مصوبه شورای شهر داشته چرا که شورا برای بنیاد شهید تعیین تکلیف نکرده بلکه امتیازاتی را که مجموعه شهرداری می‌تواند به آتش نشانان اعطا کند مطرح کرده است. بنابراین در حیطه وظایف قانونی شوراها عمل کرده‌ایم و وارد حوزه فعالیت‌های مجلس نشده‌ایم.

خسرو دانشجو _ سخنگوی شورای شهر تهران هم به این موضوع اشاره کرد که شورای شهر می‌تواند به شورای عالی استانها پیشنهاد دهد که وارد این حوزه شده و مصوبه پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کند تا امتیازات لازم برای آتش نشانان به تصویب نهایی برسد.

علیرضا دبیر _ عضو هیات رییسه شورای شهر تهران هم اعلام کرد که این مصوبه هفته گذشته به شورای عالی استانها ارسال شده تا آنها از طریق مجلس تصویب نهایی آن را دنبال کنند.

با این وجود معصومه ابتکار _ رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران اعتقاد داشت که نیازی به مصوبه جدید در این باره وجود ندارد چرا که دولت پیشتر مصوبه‌ای را درباره مصادیق " شهید " گذرانده که اکنون باید آن مصوبه تجدیدنظر و فوت شدگان آتش‌نشانی حین عملیات هم به آن اضافه شود.

احمد مسجدجامعی _ عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم یادآور شد: در موضوع آتش‌نشانان حقوق و مزایا مطرح است که بحثحقوق داخلی بوده و به هیچ مجموعه‌ای اعم از دولت، مجلس و غیره ارتباطی ندارد بلکه شورای شهر می‌تواند راسا آن را دنبال کند.

وی ادامه داد: ‌در عین حال بحثمزایا نظیر معافیت سربازی و تسهیلات ورود به دانشگاه باید توسط دولت و مجلس دنبال شود، اما شورا نباید منتظر دولت بماند بلکه باید بخش مربوط به حقوق را شهرداری از هم اکنون پیاده کند.

حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز ضمن ابراز نگرانی از اینکه با بی توجهی به این مسائل، فرهنگ ایثارگری گم شود، افزود: مگر زندگی خانواده ۴۰ شهید قبلی آتش‌نشانی بدون این حمایت‌ها نگذشته است؟ اما با کار شهید عباسی انسانیت زنده شد و همه باید کاری کنیم که این فرهنگ زنده بماند و حمایت ویژه از آتش‌نشانان در سراسر کشور میسر شود.

وی مروری بر چگونگی عملیات امداد و نجات توسط شهید عباسی داشت و در این باره گفت: دمای خانه‌ای که آتش گرفته بود بیش از ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد بود و کودک در طبقه دهم مانده بود اما شهید عباسی حتی صبر نکرد که شلنگ آب به عنوان پشتیبان و خنک کننده با وی همراه شود چرا که این فرایند حدود پنج دقیقه به طول می‌انجامید. حتی کلاه این آتش نشان به دلیل دمای بسیار زیاد آب شد اما او به دل ماجرا رفت و با ایثار جان یک کودک را نجات داد.

در نهایت مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر مجوز اعطای تسهیلات به فوت شدگان، مصدومان و معلولان عملیات آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با ادبیات شفافتری به عنوان پاسخ به اعتراض، برای فرمانداری ارسال شد.