به گزارش افکارنیوز،محمدحسن طریقت‌منفرد ظهر امروز در حاشیه بازدید از بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر یکی از بیمارستان‌های پیشرفته کشور محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: در دولت‌های نهم و دهم ۱۶ هزار تخت بیمارستانی افتتاح شده و ۳۶ هزار تخت نیز در دست ساخت و مطالعه است.

این مسئول اضافه کرد: هم اینک ۶۰ هزار تخت بیمارستانی دانشگاهی و ۲۰ هزار تخت خصوصی و دولتی در کشور وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با وضعیت طرح پزشک خانواده بیان داشت: این طرح بیش از یکسال است که در استان‌‎های فارس و مازندران دردست اجراست، اما مسئولان دانشگاه‌های یاد شده به این نتیجه رسیده‌اند که این روش ناکارآمد است و باید تغییر کند.

طریقت‌منفرد ادامه داد: امسال نیز طرح پزشک خانواده در هفت استان شامل یزد، قزوین، آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل، خوزستان و خراسان متفاوت از شیوه استان‌های قبلی اجرایی خواهد شد.

وی در مورد دارو و تامین ارز مورد نیاز این بخش نیز گفت: براساس دیدگاه اقتصاددانان تفاوت نرخ ارز فساد آور است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اگر ارز مرجع به ارز مبادلاتی تغییر کند با توجه به این که ۹۷ درصد داروها ساخت داخل است هرچند قمیت تمام شده آن افزایش خواهد یافت، اما اگر ارزش ریالی با ارز مبادلاتی به هزینه سلامت اضافه شود به مراتب کارآمدتر است.

طریقت منفرد اضافه کرد: وقتی دارو با قمیت غیر واقعی وارد بازار شود عوارض مختلفی از جمله پایین آمدن کیفیت، قاچاق و حیف و میل را به دنبال خواهد داشت.

این مسئول گفت: برهمین اساس بهتر است کالا به قیمت واقعی به دست مردم برسد اما مواظبت کنیم که بار مالی آن به عهده مردم نباشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تفاوت ریال ارز مرجع و مبادلاتی رقمی است که اگر نظام بیمه‌ای و هزینه‌ای را تقویت کنیم به مراتب معقول‌تر است.

طریقت‌منفرد گفت: کارنامه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با توجه به امکاناتی که برای خدمت رسانی به مناطق زلزله زده شنبه و طسوج شهرستان دشتی در اختیارشان قرار گرفت، قابل ملاحظه، چشمگیر و شایسته تقدیر است.

وی در پایان اذعان داشت: وضعیت درمانی استان بوشهر نیز از نظر امکانات، فضا، تختهای بیمارستانی و نیروی انسانی مطلوب است اما باید با تغییر ساختار مدیریتی به همت مسئولان استان و حمایت قانونی این وزارتخانه میزان بهره وری حداکثری را فراهم کرد.