به گزارش افکارنیوز،حجت الاسلام یعقوب دیلمقانی مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با مهر از تشکیل "کانون مداحان کشوری" خبر داد و گفت: صدور کارت شناسایی مداحان نیازمند انجام مقدماتی بود که مقدمات آن در حال اجرا است، یکی از مهمترین آنها تشکیل "کانون مداحان کشوری" است که اواخر ماه جاری یا اوایل اردیبهشت این کانون تشکیل می شود.

وی افزود: البته فرایند صدور کارت شناسایی برای مداحان در دست تدوین است که این طرح با تشکیل " کانون مداحان کشوری " به تصویب خواهد رسید و به تدریج اجرایی خواهد شد.
حجت الاسلام دیلمقانی با اشاره به تشکیل کانون مداحان شهرستانی و استانی، یادآور شد: کانون مداحان تمام استانها تأیید شده اما بعد از تأیید تشکیل " کانون مداحان کشوری " نحوه چگونگی صدور کارت شناسایی مداحان ابلاغ می شود.
مدیر‌کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: البته برخی استانها اقدام به صدور کارت شناسایی مداحان کرده اند اما هنوز ما آن را کشوری نکرده ایم و این کار به صورت سازمان یافته و علمی در دست اقدام است؛ یعنی باید کارگروه هایی از سوی خود کانونها برای آزمون، تعیین سطح، بررسی احراز شرایط و … تشکیل شود تا در نهایت به صدور کارت شناسایی برای مداحان بینجامد.
وی تصریح کرد: پیش نویس شرایط و ضوابط اعطای کارت شناسایی مداحان با دریافت نظر علما و داشتن شرایط اولیه و تخصصی و… آماده خواهد شد و توسط خود کانونها اجرا می شود. چون این کار مردمی است این مسائل توسط خود مداحان انجام می گیرد و در واقع ما در ساماندهی و زمینه سازی آن نقش داریم اما اجرای آن بر عهده خود کانون مداحان کشوری است که نمایندگان مداحان هستند تا با مشارکت خود سطح مداحی را ارتقا دهند.
حجت الاسلام دیلمقانی به اولویت های اصلی دفتر تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۹۰ اشاره کرد و گفت: سیاستها و اهداف فعالیتهای فرهنگی در مرکز مشخص است که برای هر سال یک مرحله از کار را قرار داده ایم تا به هدف اصلی که ساماندهی تشکلهای دینی است، برسیم.
وی آغاز اجرای فرایند صدور کارتهای شناسایی مداحان در کنار تولید محتوا برای آنان را از مهمترین اولویتهای سال ۹۰ برشمرد و افزود: از سوی سازمان تبلیغات اسلامی مأمویتهایی برای شورای هیئات مذهبی ابلاغ شده است که برای عملیاتی شدن این مأموریتها باید کارگروههای عملیاتی نیز تشکیل شود که سال گذشته این کار آغاز شد و امسال تصمیم داریم در کل ۳۳۷ شورای هیئات مذهبی به صورت جدی کارگروههای عملیاتی را برای اجرای مأموریتها تشکیل دهیم.
مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان حضور فعال تر در شهرستانها را از دیگر اولویتهای این مرکز اعلام کرد و گفت: سعی خواهیم کرد در شهرستانها- که بیش از ۶۰۰ شهرستان است- حضور پیدا کنیم که حضور ما بیشتر برای تشکلهای میان تخصصی در امر فعالیتهای فرهنگی خواهد بود.