اوايل دي سال گذشته زني در تماس با مركز فوريتهاي پليسي ۱۱۰ تهران از حمله ۲سارق قمه به دست به خانهاش در منطقه ولنجك خبر داد.

به گزارش «جام‌جم»، ماموران با حضور در محل حادثه مشاهده کردند زنی میانسال در حیاط خانه افتاده و درخواست می‌کند تا به شوهرش کمک شود.

دقایقی بعد مرد صاحبخانه که بی‌هوش در میان شمشادهای حیاط افتاده بود، همراه زن میانسال به بیمارستان انتقال یافت.

زوج تهرانی در دام دزدان خشن

ماموران در تحقیق از این زوج متوجه شدند، آنها پس از بازگشت به خانه‌شان در دام ۲ سارق که در حیاط منزل پنهان شده بودند گرفتار شده و سارقان با استفاده از افشانه، مرد خانواده را بی‌هوش کرده و با ضرب و شتم همسرش، دسته چک، پول و مدارکشان را سرقت کرده‌اند.

با چهره‌نگاری رایانه‌ای از سارقان فراری، تحقیقات برای دستگیری متهمان آغاز شد.

در حالی که تحقیقات پلیسی ادامه داشت، صاحب یک شرکت بازرگانی نیز با حضور در پایگاه دوم آگاهی تهران، از سرقت اموال محل کارش خبر داد.

حمله دزدان شب رو به یک شرکت تجاری

شاکی به پلیس گفت: امروز وقتی به شرکتم در شمال غرب تهران رفتم، مشاهده کردم درهای ورودی شرکت تخریب و اثاثیه موجود در ساختمان ۲ طبقه شرکت به هم ریخته شده و لپ‌تاپ، چنددستگاه رایانه، گاوصندوق ۳۰۰ کیلویی شرکت حاوی اوراق بهادار و پول به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان، اسناد مالکیت، مدارک هویتی و چند عدد کارت اعتباری بانکی به سرقت رفته است.

ماموران با حضور در محل سرقت متوجه شدند سارقان به زور وارد شرکت شده و اموال را سرقت کرده‌اند.

شکایت‌های جدید راز گشود

در پی وقوع این سرقت، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدید شد و جستجوی کارآگاهان پایگاه دوم آگاهی تهران ادامه یافت تا این‌که‌ ده‌ها شهروند دیگر نیز با حضور در مرکز پلیس، شکایت‌هایی را ارائه کردند مبنی براین‌که خانه، شرکت و مطب پزشکی آنها از سوی افرادی ناشناس تخریب و اموالشان سرقت شده است.

ماموران در بررسی محل‌های سرقت پی بردند تمامی سرقت‌ها به یک شیوه صورت گرفته و احتمال دادند اعضای یک باند حرفه‌ای در این دزدی‌ها دست داشته باشند.

پول‌های دزدی به حساب مالباخته‌ها واریز می‌شد

در ادامه معلوم شد پول‌های موجود در کارت‌های اعتباری بانکی که از شاکیان به سرقت رفته است؛ چند ساعت بعد از هر سرقت به چند حساب بانکی واریز و بلافاصله برداشت شده است.

در تحقیقات بعدی مشخص شد، حساب‌هایی که پول‌های دزدی به آنها واریز شده، متعلق به افرادی بوده که از چند هفته پیش اموالشان در خیابان‌های شهر از سوی ۴ جوان زورگیر به سرقت رفته است.

ردپای ۴ دزد سابقه‌دار

با تحقیق از این مالباخته‌ها، چهره‌نگاری رایانه‌ای از متهمان فراری صورت گرفت که براساس تطبیق آن با بانک اطلاعات مجرمان و شناسایی سارقان، معلوم شد آنها دارای سوابق کیفری در زمینه سرقت و زورگیری هستند و مدتی پیش از زندان آزاد شده‌اند.

به این ترتیب پاتوق‌های احتمالی سارقان فراری تحت نظر گرفته شد تا این‌که چند روز پیش مخفیگاهشان در شمال غرب تهران شناسایی شد و متهمان که ۴ مرد جوان بودند، دستگیر شدند.

متهمان پس از انتقال به پایگاه دوم آگاهی تهران ابتدا ادعا کردند به اشتباه دستگیر شده‌اند، اما پس از مواجهه حضوری با شاکیان به سرقت اموال خانه، مطب و شرکت‌های ۲۴شهروند تهرانی اعتراف کردند.

اعتراف سرکرده باند

سعید سرکرده باند درباره شیوه سرقت‌ها به پلیس گفت: من و ۳ همدستم چند بار به اتهام شرارت، سرقت و زورگیری دستگیر و زندانی شده‌ایم. چندی پیش نیز پس از آزادی، سرقت‌هایمان را از سر گرفتیم.

وی با اشاره به این‌که پیش از هراقدامی چندین‌بار به محل سرقت مراجعه و موقعیت را بررسی می‌کردیم، ادامه داد: برای سرقت از منازل با اطمینان از این‌که صاحبخانه حضور ندارد، قفل درها را تخریب و با ورود به خانه‌ها، پول، طلا، اوراق بهادار، اسناد مالکیت، ارز و دلار، لپ‌‌تاپ و رایانه موجود در منازل را سرقت می‌کردیم.

سارقان، مالباخته‌ها را کتک می‌زدند

متهم یادآور شد: در صورت بازگشت صاحبخانه، آنها را بشدت کتک زده و در خانه زندانی می‌کردیم.

سرکرده باند درباره سرقت از مطب‌ها و شرکت‌ها نیز گفت: از این مکان‌ها نیز به شیوه مشابه سرقت می‌کردیم و در صورت وجود چندین مطب و شرکت در یک ساختمان، تمامی این محل‌ها را تخریب و اموال موجود را به سرقت می‌بردیم.

رعب و وحشت به قصد قدرت نمایی

متهم افزود: علاوه براین سرقت‌ها، با قمه و چاقو راه مردم را در خیابان‌ها سد کرده و اموالشان را سرقت می‌کردیم. حتی برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، به چندین مغازه در شمال غرب تهران حمله‌ور شده و پس از تخریب اموال مغازه‌داران، آنها را زخمی می‌کردیم.

با اعتراف متهم، ۳ همدستش نیز در بازجویی به همدستی در سرقت‌های خشن اعتراف کردند.

دستگیری ۳ خریدار اموال دزدی

در ادامه تحقیقات مشخص شد سارقان، ارز و دلارهای مسروقه را به چندین صرافی و طلاها را نیز به ۲ طلافروشی فروخته‌اند. با هماهنگی قضایی خریداران اموال مسروقه تحت تعقیب قرار گرفتند و ۳ نفر در این رابطه دستگیر شدند.

زنگ خطری برای شهروندان

اسدزاده، بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۲ تهران درباره پرونده اعضای این باند سرقت گفت: متهمان تاکنون اعتراف کرده‌اند که ارزش اموال دزدی ۵۰۰ میلون تومان بوده است. تحقیقات برای دستگیری همدستان احتمالی سارقان و دیگر خریداران اموال دزدی ادامه دارد.

بازپرس اسدزاده ضمن هشدار به شهروندان، از آنها خواست در مطبها و شركتهاي محل فعاليتشان دوربينهاي مداربسته نصب كنند و اين مكانها را ايمنسازي كرده و اموال قيمتي را در محل كارشان نگهداري نكنند.