8اسفندماه سال گذشته بود که تراژدی فجیعی پیش روی تیم قضایی و پلیس جنایی پایتخت قرار گرفت که در آن دختر و پسری بیرحمانه به قتل رسیده و اجسادشان داخل فضای سبز کوچکی در جنوب تهران رها شده بود.

ساعت ۱۱ شب بود که ۲ مرد جوان که با پای پیاده در حال گذر از حاشیه پل بزرگراه بعثت بودند وقتی پای در فضای سبز با حوضچه‌های آبی‌رنگ گذاشتند به ۲ کودک برخوردند که در کنار یکی از حوضچه‌ها روی چمن‌ها دراز کشیده و خوابیده بودند. کنجکاوی این ۲ مرد جوان زمانی شدت گرفت که در اطراف بچه‌ها هیچ پدر و مادری دیده نمی‌شد، وقتی خود را بالای سر دختر و پسر رساندند باور نمی‌کردند چه صحنه وحشتناکی پیش رویشان است. دقایقی بعد اپراتور پلیس ۱۱۰ صدای لرزان و بغض‌آلود مردی را شنید که ادعا می‌کرد شاهد جنایت عجیبی است. بازپرس عموزاد از دادسرای امور جنایی تهران و ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی نیز چنین صحنه‌ای را باور نمی‌کردند. آنها وقتی بالای سر اجساد رسیدند، دیدند پسر ۵ ساله و دختر ۸ ماهه‌ای با سر و صورت خون‌آلود روی چمن‌ها به صورت طاق‌باز دراز کشیده‌اند. در اطراف و لباس‌های این دختر و پسر خردسال که به احتمال قوی خواهر و برادر هستند هیچ مدرک شناسایی‌ای دیده نشد و کارآگاهان با توجه به لباس‌های بیرون آنها و عدم وجود آثاری از خونریزی جز در محل افتادن اجساد به این نتیجه رسیدند کودکان با پای خود و به احتمال بسیار قوی با پدر، مادر یا هردوی آنها به فضای سبز رفته و هنگام خواب از سوی قاتل سنگدل از پای درآمده‌اند. همین داشته‌ها کافی بود تا قتل خانوادگی مد نظر قرار گیرد و کارآگاهان در نخستین اقدام به بررسی پرونده گمشدگان بپردازند و جالب اینکه هیچ سرنخی از ناپدید شدن ۲ کودک وجود نداشت و پدر یا مادر آنها برای پیدا شدن کودکان خود به پلیس مراجعه نکرده بودند. با توجه به نوع جنایت فرضیه‌ای قوی تحت بررسی گرفته شد که در آن کارآگاهان احتمال دادند مادر بچه‌ها یا به خاطر جدایی از شوهر در جریان سرنوشت بچه‌هایش نیست یا خودش قربانی توطئه‌ای شده و پدر خانواده با استفاده از بی‌خبری مادر بچه‌ها یا مرگ وی دست به جنایت خاموش زده است.


انتشار عکس جسد کودکان


تیم تحقیق که تحت‌تاثیر مرگ تلخ ۲ کودک قرار گرفته بودند به تکاپوی بسیاری افتادند تا قاتل بی‌رحم را شناسایی کنند. در نخستین اقدام، عکس‌ اجساد کودکان در فتوشاپ اصلاح شد و در اختیار روزنامه‌ها قرار گرفت تا با انتشار این تصاویر کسانی که اطلاعاتی از خانواده آنها دارند با پلیس تماس بگیرند. این شیوه با وجود ۲ بار تکرار نتیجه‌ای نداد و تیم تحقیق به این باور رسید که خانواده این کودکان به احتمال زیاد در محله‌ای فقیرنشین که شاید روزنامه‌خوان کمتری داشته باشد زندگی می‌کنند یا شاید آنها در منطقه‌ای روستایی یا شهرهای دیگر که دسترسی به روزنامه‌ها در آنجا کمتر است ساکن بوده و قاتل با سفر به تهران دست به اجرای نقشه شوم خود زده است.


تحقیقات بیرون از پایتخت


با توجه به نزدیکی ترمینال جنوب به محل پیدا شدن اجساد ۲ کودک بی‌گناه و اینکه خروجی‌های پایتخت در جنوب به سمت جاده خاوران، اتوبان و جاده قدیم قم و حتی اسلامشهر و ساوه در نزدیکی رها شدن اجساد بوده است، کارآگاهان جنایی قربانیان را مسافران شهرستانی دانستند و دامنه تحقیقات خود را به بیرون از پایتخت گسترش دادند. در شاخه نخست این مسیر تجسسی، عکس‌های ۲کودک در اختیار مسؤولان تعاونی‌های مسافربری قرار گرفت تا آنها با نشان دادن این تصاویر به رانندگان اتوبوس‌های مسافربری در صورت وجود اطلاعاتی از سفر آنها و شهرشان، کارآگاهان به سرنخ تازه‌ای دست پیدا کنند.

در حالی که همه رانندگان ادعا کردند چنین مسافرانی نداشتهاند، کارآگاهان اداره ۱۰ با رایزنی با شهرهای دیگر درباره گم شدن ۲ کودک با ۲ پرونده مشابه روبهرو شدند. بدین ترتیب عملیات روی بررسی این ۲ پرونده که در شهرهای مختلف بود متمرکز شد و تیم تحقیق پی برد آنها هیچ ارتباطی با اجساد نداشتهاند. بنا به گزارش خبرنگار جنایی وطنامروز، با وجود قوی بودن زمینه سفر قاتل با ۲ کودک بیگناه از شهرستان به تهران، کارآگاهان در شهرکها و شهرهای حاشیهای جنوب، جنوبغرب و جنوبشرق پایتخت در حال تجسس هستند و هر کس اطلاعاتی از مشخصات ۲ کودک ناشناس و خانواده آنها دارد و با دیدن عکسهای آنها هر دو را شناخته است، میتواند با شمارههای ۵۱۰۵۵۵۱۰۰ و ۵۱۰۵۵۴۲۹ تماس بگیرد.