عبدالعلي تاجي در واكنش به سخنان يكي از نمايندگان مجلس مبني بر اجبار در انتقال كارمندان از تهران و تلقي آن به عنوان تبعيد، گفت: براساس بند و ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه انتقال كاركنان رسمي و يا ثابت دستگاههاي اجرايي در سطح يك شهرستان بدون موافقت مستخدم و صرفاً با توافق دستگاههاي ذيربط انجام نميشود.

به گزارش فارس، معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ کارمندی به اجبار از تهران منتقل نشده تصریح کرد: کارمندان در سایت انتقالی ثبت‌نام می‌کنند و بعد از بررسی شرایط آنها، با انتقال آنها و دادن امتیازهایی موافقت می‌شود و اگر نمایندگان مجلس موردی را ملاحظه کرده که با تهدید فرستاده شده‌اند آن را گزارش کنند، نه اینکه قبل از تذکر به مسئولان دولتی، موضوع را رسانه‌ای نمایند.

تاجی تأکید کرد: برخی از کارکنان دولت مطابق ماده ۲۱ و ۱۲۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که دستگاه محل خدمت آنها کلاً منتقل شده به تبع دستگاه خود از تهران منتقل می‌شوند، بنابراین هیچ‌کس به زور از تهران فرستاده نشده است.

وی با اشاره به تصویب آیین‌نامه اهدای تسهیلاتی به متقاضیان انتقالی از تهران در دولت گفت: ‌ تمام کارمندان منتقل شده به صورت داوطلب در سایت انتقالی ثبت‌نام کرده‌اند و تعدادی از کارمندان به تبع دستگاه محل خدمت به همراه آن منتقل شده‌اند.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور افزود: برخی از دستگاههای دولتی مانند شرکت مخابرات که به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی واگذار شده است، کارکنان آنها نیز به بخش خصوصی منتقل می‌شوند.

تاجی افزود: اگر یک سازمان واگذار شد و کارمند علاقمند نبود که به بخش خصوصی منتقل شود قانون ۵ راهکار پیش‌بینی کرده که شامل انتقال به سایر واحدهای همان دستگاه، بازخرید کردن سنوات خدمتی باقیمانده، موافقت با مرخصی بدون حقوق بین ۳ تا ۵ سال، انتقال به بخش غیر دولتی و یا انجام وظیفه در بخش غیر دولتی به صورت مأمور است.

وی افزود: سیاست دولت بر این است که انتقال کارمندان متقاضی با ثبت‌نام خود کارمند انجام ‌شود همچنین دستگاههای که واگذار می‌شوند و کارمند نمی‌خواهد از تهران برود وظایف خود را به روش دورکاری انجام ‌دهد.

معاون حقوقی، امور استانها و مجلس معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور افزود: بنابراین علی‌رغم گفته یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، هیچ‌گونه زور و اجباری در انتقال کارمندان از تهران وجود ندارد و اگر نمایندگان ابهام و سؤالی دارند به دبیرخانه کارگروه انتقالی از تهران منتقل کنند. از طرفی خود بنده به عنوان معاون پارلمانی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و آقای حسنوند نماینده سابق مجلس در دسترس نمایندگان قرار دارند تا به سؤالات آنها پاسخ بدهیم.

تاجي تأكيد كرد: با توجه به ازدحام جمعيت در تهران و ترافيك و نيز خطرات احتمالي ناشي از حوادث طبيعي سياست حكم ميكند بخشي از نيروهاي اين شهر با تقاضاي خود به شهرهاي ديگر منتقل شوند و اين سياست در سال جاري نيز ادامه دارد.