سرهنگ "فریدون خالقی فرد" معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی در تشریح علمکرد این یگان در ایام نوروز گفت: با توجه به افزایش خریدهای نوروزی در پایان سال، مأموران مبارزه با سرقت سراسر کشور از ماه های گذشته، با انجام برنامه ریزی، از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فرودین ماه امسال، اقدامات مؤثری را انجام دادند.

به گزارش برنا، وی با اشاره به اینکه اقدامات این یگان، منجر به شناسایی و متلاشی کردن، ۷۰ باند سرقت در کشور طی مدت فوق شد، تصریح کرد: میزان کشفیات پلیس در انواع سرقت ها نسبت به وقوع در ایام نوروز، بالغ بر ۵۵ درصد بوده است.

خالقی فرد در خصوص میزان سرقت به عنف در این ایام نیز اظهار داشت: میزان کشف به کشف ۵۲ درصد و کشف به وقوع نیز ۹۴ درصد در مقایسه با ایام نوروز سال ۸۸ افزایش یافته است که این امر حاکی از افزایش کشفیات و آمادگی کامل پلیس در این ایام است.

این مقام انتظامی در مورد جرم سرقت خودرو نیز تصریح کرد: میزان کشف به کشف ۷۹ درصد و کشف به وقوع نیز ۱۱۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش یافته است.

وی با اعلام افزایش ۲۸ درصدی سرقت میزان کشف به کشف موتورسیکلت در این ایام، تصریح کرد: میزان کشف به وقوع این سرقت نیز ۶۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا، در مورد کیف قاپی نیز خاطرنشان کرد: در این جرم نیز شاهد افزایش ۴۵ درصدی کشف به کشف و ۵۶ درصدی کشف به وقوع بودیم.

وی یادآور شد: در سرقت منزل نیز میزان کشف به کشف ۱۳ درصد و کشف به وقوع ۴۰ درصد افزایش داشته است، همچنین در سرقت از مغازه به ترتیب فوق شاهد افزایش ۴۵ درصدی و ۵۶ درصدی، در ایام نوروز بودیم.

سرهنگ خالقی فرد، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از سرقت را میزان کشف به وقوع دانست و گفت: میزان کشف به وقوع، متأثر از آمار دستگیری های پلیس است، چرا که به هرمیزان آمار دستگیری افزایش یابد، در واقع میزان کشفیات افزایش یافته و از این طریق زمینه های جرم از بین می رود و وقوع نیز کاهش می یابد و از طرفی، کاهش وقوع نیز، کاهش دستگیری ها را در پی دارد.

به گفته این مقام مسوول در پلیس آگاهی ناجا، متأسفانه پلیس از تمامی توان خود برای مبارزه با سرقت استفاده کرد است اما عوامل بازدارنده سرقت کمرنگ و در مقابل، زمینه های ارتکاب سرقت نیز هنوز در جامعه پررنگ است که از جمله این زمینه ها، می توان به عدم افزایش ضریب امنیتی بانک ها و خودروها اشاره کرد.

وی در خصوص اقدام شاخص معاونت مبارزه با سرقت در سال گذشته، اظهار داشت: یکی از اقدامات ما در سال گذشته انهدام باند سرقت خودروهای سنگین بود که حاصل تلاش شبانه روزی کارآگاهان پلیس و از طریق هدایت چند استان، محقق شد.

خالقی فرد، یادآور شد: اعضای این باند، خوردوهای سنگین را در تهران، قم و سمنان به سرقت برده و سپس آنها را با مبالغ هنگفتی به سازمان ها اجاره می دادند که دراین رابطه ۱۲ نفر دستگیر و بالغ بر ۳۰ دستگاه خودرو نیز از آنها کشف شد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی کشورمان، اقدام شاخص دیگر این یگان را در سال گذشته، شناسایی و انهدام باند سرقت محموله های مس و بالغ بر ۱۶۰ تن کشفیات اعلام داشت و تصریح کرد: اعضای این باند در چهار استان تهران، سمنان، قم، اصفهان و مرکزی، محموله ها ی مس را سرقت می کردند.

وی با اشاره به اینکه، ۸ تن از اعضای این باند دستگیر و روانه زندان شدند، در تشریح شگرد آنها به خبرنگار پلیس گفت: اعضای باند، پس از شناسایی محموله های مس و تعقیب رانندگان از محل بارگیری، در یک فرصت و محل مناسب با معرفی خود به عنوان مامور، راننده و خودرو متوقف و پس از بستن دست و پای او، خودرو را به همراه بار به سرقت می بردند.

خالقی فرد، اقدام مؤثر دیگر این یگان را کاهش سرقت عابربانک ها برشمرد و خاطرنشان کرد: با تلاش و اقدام مؤثر مأموران مبارزه با سرقت، تعدادی از سارقان عابر بانک ها که متاسفانه آمار این نوع سرقت نیز رو به افزایش بود، شناسایی و دستگیر شدند و اقدامات تکمیلی در این خصوص کماکان ادامه دارد.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم شرایطی فراهم شود تا مسوولان بانک ها با در نظرداشتن نقطه نظرات کارشناسان پلیس آگاهی، نسبت به ارتقای ضریب امنیت فیزیکی بانک ها، اقدام کنند که این اقدام، از خواسته های اساسی پلیس از مسوولان بانک ها است.