به گزارش افکارنیوز،محمد بنیادی درباره برنامه‌های آموزش و پرورش برای مدارس ویژه قرآنی که در شیفت صبح فعالیت می‌کنند، گفت: با توجه به تجربه فعالیت آموزش و پرورش در ۱۰ هزار مدرسه قرآنی در نوبت دوم و ۱۳۰۰ مدرسه ویژه قرآنی در شیفت صبح، امسال نیز برنامه‌های جدید را با رویکرد جدید در دستور کار داریم.

وی افزود: سال گذشته بیش از ۱۳۰۰ مدرسه قرآنی به صورت ویژه در نوبت صبح فعالیت داشتند که با استقبال خوب دانش‌آموزان و اولیا مواجه شد و بر همین اساس مقرر شده امسال با توجه به ارسال شیوه‌نامه مدارس خاص قرآن، انتصاب مدیران، انتخاب فضای مناسب، هوشمندسازی مدارس و تامین تجهیزات به صورت ویژه خواهد بود.

مدیرکل امور قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش در صدد است تا بهترین امکانات، تجهیزات و مربیان قرآنی را در این مدارس به کار بگیرد، چرا که به دنبال ارتقای کیفی برنامه‌های مدارس قرآنی در کنار توسعه کمی هستیم.

به گفته بنیادی، آموزش و پرورش به دنبال افزایش تعداد مدارس قرآن در سطح بالا نیست، چرا که کیفیت آموزش مهم‌ترین اولویت ایجاد این مدارس است.

وی تصریح کرد: امسال شیوه‌نامه ثبت‌نام ویژه مدارس قرآن به سراسر کشور ارسال شده و ثبت‌نام در این مدارس از ۱۵ خرداد ماه آغاز شده است. بر این اساس دانش‌آموزانی در این مدارس ثبت‌نام خواهند شد که دارای ویژگی‌های خاص قرآنی از جمله شاخص‌های رتبه‌های مدرسه‌ای، منطقه‌ای و استانی دارای محفوظات لازم قرآنی و مهارت‌های قرآنی باشند. همچنین خانواده‌های آنها نیز ضمن علاقه‌مندی به ادامه تحصیل فرزندانشان در مدارس از شرایطی برخوردار باشند.

مدیرکل امور قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: فعالیت این مدارس با مدیریت مبتنی بر مسائل قرآنی است و سه مثلثمدیر، اولیا، مدرسه و دانش‌آموزان در رویکردهای این برنامه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنیادی اظهار کرد: با توجه به اینکه ثبت‌نام در این مدارس آغاز شده، گزینش‌ها بر اساس شیوه‌نامه‌ای که به مدارس ابلاغ شده، در دستور کار مدیران قرار می‌گیرد و خانواده‌های دانش‌آموزان بر اساس شرایط مندرج می‌توانند فرزندان خود را در این مدارس ثبت‌نام کنند.

به گفته وی، دانش‌آموزانی که از کلاس اول ابتدایی وارد این مدارس می‌شوند، در ۱۲ سال آینده باید نصاب‌های تعریف شده در اهداف مدارس قرآنی را داشته باشند که علاوه بر حفظ اجزای مختلف قرآن، آموختن منابع و آموزه‌های قرآنی، دارای رفتار و اخلاق قرآنی باشند.

مدیرکل امور قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: ثبت‌نام مدارس ویژه قرآن از سال گذشته در مقطع اول تا سوم ابتدایی انجام می‌شد و از امسال ثبت‌نام این مدارس در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی نیز انجام خواهد شد.

بنیادی گفت: پیشبینی میشود تعداد ۱۳۰۰ مدرسهای که به صورت ویژه در حوزه مدارس قرآنی فعالیت میکنند، حداکثر به ۲۰۰۰ مدرسه افزایش یابد، چرا که پیش از توسعه کمی، به دنبال توسعه کیفی برنامههای این مدارس هستیم.