به گزارش شبکه ایران، مجتبی بذرافشان مقدم افزود: دانشجویانی هم که می‌خواهند برای نیمسال دوم تحصیلی امسال نقل و انتقال دهند، باید درخواست خود را از آبان‌ماه با مراجعه به سامانه خدمات آموزشی ارائه دهند.
وی با بیان اینکه از این پس دانشجویان پسر مشمول نظام وظیفه باید برای انجام سفرهای خارج از کشور، به دانشگاه منتخب استان و نظام وظیفه استان مراجعه کنند، تصریح کرد: سابق بر این دانشجویان پسر مشمول نظام وظیفه برای انجام سفرهای خارج از کشور باید به تهران می‌آمدند و پس از تأیید وزارت علوم به سازمان نظام وظیفه می‌رفتند که در حال حاضر این کار به دانشگاه منتخب استان و نظام وظیفه استان واگذار شده است.
بذرافشان در ادامه گفت: همچنین در حال حاضر ۱۰ دانشگاه منتخب در ۱۰ استان که دارای نمایندگی فعال در وزارت امور خارجه هستند می‌توانند مدارک دانش‌آموختگان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، تأیید کنند.
همچنین معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در نشست معاونان آموزشی مؤسسات غیرانتفاعی و غیردولتی گفت: طبق اعلام سازمان یونسکو تنها کشوری که در عرض ۱۵ سال توانست ظرفیت آموزش عالی خود را به دو برابر برساند کشور ایران است.
محمود ملاباشی افزود: بیش از ۸۰ درصد از آموزش عالی کشور در دست مؤسسات غیرانتفاعی است و این مؤسسات با وجود نرخ پائین شهریه پا به پای آموزش عالی حرکت کرده‌اند، در حالی که نرخ‌هایی که این مؤسسات اخذ می‌کنند در حد ایثارگری است.
وی در ادامه افزود: شورای بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرفته که ۵۰ درصد از هزینه مربیان مشغول به تدریس در مؤسسات غیرانتفاعی را تقبل کرده و آنان را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتر به دانشگاه‌های دیگر معرفی کند.
وی در ادامه با اشاره به آئین‌نامه نقل و انتقال و مهمانی تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع وزیر علوم شخصاً بیش از ۴۰ ساعت از وقت خود را صرف این آئین‌نامه کرده است و در نهایت برای تدوین این آئین‌نامه سعی شده است توازنی بین تقاضاها و ثابت نگه داشتن سطح آموزشی دانشگاه‌ها برقرار شود.
وی همچنین در ادامه با اشاره به ایجاد کمیته‌های انضباطی و ارسال گزارش آن به کمیته‌های انضباطی مرکزی گفت: امیدواریم با راه‌اندازی کمیته‌های انضباطی شاهد ارائه گزارش مسائل غیرانضباطی این مؤسسات توسط دانشگاه استان به کمیته انضباطی مرکزی نباشیم.
معاون دانشجویی وزارت علوم در پایان گفت: اخذ سرانه فرهنگی دانشجویی از دانشجویان این مؤسسات در حال بررسی است و نتیجه نهایی آن تا اول مهر اعلام می‌شود.
پایان مطلب