در تحقيق از اعضاي اين باند تبهكاري معلوم شد آنها چندي پيش نيز با حمله به ۲ برادر طلافروش در بلوار ارتش در شمال تهران، قصد سرقت ۸ كيلو طلا را داشتند كه در اين سرقت نيز ناكام ماندهاند.

به گزارش «جام‌جم»، ساعت ۵ بامداد روز ۱۶ اسفند سال گذشته، ماموران کلانتری ۱۳۹ مرزداران تهران از طریق تماس مردمی در جریان حمله چند سارق خشن به ۲ حمل‌کننده طلا در خیابان فرشتگان قرار گرفتند.

با حضور ماموران مشخص شد سارقان با یک دستگاه خودرو، راه ۲ فروشنده طلا را سد کرده و به آنها حمله‌ور شده‌اند. پس از مقاومت یکی از طلافروشان برای نگهداری کیف حاوی ۷ کیلو طلا، یکی از سارقان با قمه دست او را از مچ قطع کرده که در این هنگام یکی از کارگران شهرداری با شنیدن فریاد کمک‌خواهی ۲ طلافروش به کمک آنها شتافته و با چوب ضربه‌ای به سر یکی از سارقان زده که وی بی‌هوش شده است. همدستان این سارق نیز با رها کردن او در محل، با یک خودروی سفیدرنگ متواری شده‌اند.

مجروحان در بیمارستان

با انتقال ۲ طلافروش مجروح به بیمارستان، سارق بی‌هوش نیز پس از مداوای اولیه به کلانتری منتقل شد و با دستور دادیار شعبه ۷ دادسرای جنایی، برای ادامه تحقیقات در اختیار ماموران پایگاه دوم پلیس آگاهی قرار گرفت.

با تشکیل یک تیم ویژه، ابتدا تحقیق از ۲ مرد طلافروش آغاز شد که آنها عنوان کردند، از چند سال پیش در زمینه حمل و فروش طلا به شهرستان‌ها فعالیت می‌کنیم و هر هفته مقادیری طلا را با هواپیما به شهرهای مختلف برده و می‌فروشیم.

آنها اضافه کردند: ساعت ۵ روز یکشنبه ۱۶ اسفند وقتی قصد عزیمت به فرودگاه را داشتیم، سرنشینان یک خودروی پژوی سفیدرنگ راهمان را سد کردند و با قمه به ما حمله‌ور شدند که با حضور یکی از کارگران شهرداری، یکی از سارقان بی‌هوش دستگیر شد و بقیه نیز بدون آن که موفق به سرقت ۷ کیلو طلا شوند، متواری شدند.

در پی این اظهارات تحقیق از سارق دستگیر شده که خود را علیرضا(۲۷ ساله) ‌ معرفی می‌کرد، آغاز شد.

متهم در اعترافات خود گفت: طراح اصلی این سرقت فردی به نام حمید است که چند سال در بازار تهران کارگاه طلاسازی داشت و به دلیل ارتباط با فروشندگان طلای کیفی، از نحوه و زمان انتقال طلاها اطلاعات کافی دارد.

وی افزود: حمید با پیشنهاد سرقت طلا، مرا به وسوسه انداخت و من نیز پیشنهاد سرقت را با ۲ نفر از دوستانم به نام‌های محسن و مرتضی در میان گذاشتم که آنها پذیرفتند.

تعقیب در یک هفته

متهم گفت: پس از توافق به مدت یک هفته ۲ مرد طلافروش را تعقیب کرده و زیر نظر گرفته بودیم تا این که این فرصت پیش آمد اما هنگام درگیری، به یکباره کارگر شهرداری به ما حمله‌ور شد و زمانی به خود آمدم که متوجه شدم پلیس بالای سرم ایستاده است.

درپی این اعترافات و صدور دستور قضایی، تیم‌های عملیات پلیس آگاهی ابتدا محسن و مرتضی را که پس از دستگیری همدستشان مخفی شده بودند، در میدان اختیاریه شناسایی و در عملیات ضربتی دستگیر کردند.

با اعتراف این دو متهم، جستجو برای دستگیری حمید(سرکرده باند) ‌ نیز آغاز شد و ماموران او را در محدوده بازار دستگیر کردند. متهم با اعتراف به طراحی نقشه سرقت، گفت: قرار بود پس از سرقت، طلاها را تبدیل به شمش کنیم و با فروش آن هر کس سهم مساوی دریافت کند.

ردپا در سرقت ناموفق ۸ کیلو طلا

سرهنگ محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران در ارتباط با پرونده اتهامی اعضای این باند مخوف گفت: در ادامه تحقیق از سوی کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی مشخص شد روز سوم بهمن یک فقره سرقت ناموفق در بلوار ارتش رخ داده است که سارقان با حمله به ۲ برادر طلافروش به قصد سرقت ۸ کیلو طلا، با آنها درگیر شده اما پس از مجروح کردن شدید ۲ برادر، به دلیل قرار داشتن طلاها در صندوق عقب خودرو دراین سرقت ناکام مانده‌اند. محمدیان افزود: با توجه به شیوه سرقت اعضای این باند، با دعوت از ۲ برادر طلافروش به پلیس آگاهی، آنها ۲ نفر از متهمان دستگیر شده به نام‌های علیرضا و مرتضی را شناسایی کردند.

رئیس پلیس آگاهی تصریح کرد: در تحقیقات بعدی معلوم شد، نقشه این سرقت را نیز حمید طراحی و اجرا کرده است.

محمديان با تاكيد بر ادامه تحقيقات، از طلافروشان خواست در صورتي كه هنگام حمل طلا به آنها حملهاي صورت گرفته، ميتوانند براي شناسايي سارقان به پايگاه دوم پليس آگاهي مراجعه كنند.