پرواز تهران ـ دمشق شركت هواپيمايي كاسپين كه قرار بود ساعت ۸ و ۴۵ دقيقه روز يكشنبه ۲۸ فروردينماه انجام شود با حدود ۲۲ ساعت تأخير در ساعت ۶ و ۵۰ دقيقه صبح دوشنبه ۲۹ فروردين انجام شد.

به گزارش فارسبه دنبال انتشار این خبر بر روی خروجی خبرگزاری فارس و درخواست ارائه توضیحات از سوی شرکت هواپیمایی مذکور، ‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر طی تماسی تلفنی، در این‌باره به فارس گفت: هواپیمای این پرواز که بوئینگ md بود، پس از استارت با نقص فنی مواجه شد، هواپیمای دوم و جایگزین نیز زیر چک(تعمیر) قرار داشت بنابراین بر اساس قرارداد کاسپین ‌با شرکت هواپیمایی کیش‌ایر، مقرر شد یک فروند هواپیمایی back up(جایگزین) متعلق به کیش‌ایر، این پرواز را انجام دهد.

ناصر رضوانی با بیان اینکه طی این ۲۲ ساعت تأخیر اینجانب در کنار مسافران بودم و از آنها دلجویی می‌کردم، ادامه داد: آن روز(یک‌شنبه ۲۸فروردین ماه)، تعطیلی رسمی میلادی بود، به همین دلیل سوریه، دمشق و ترکیه از ساعات اولیه صبح تا ۱۲شب همان روز، برای صدور مجوز پرواز با هواپیمای جدید ما را با چالش مواجه کردند و در واقع مجوز پرواز صادر نمی‌شد.

وی تصریح کرد: آنها ابتدا اعلام کردند که هواپیمای جدید باید بیمه داشته باشد سپس دیگر مجوزهای پروازی را از ما خواستند که پس از ارسال همه این مجوزها، دوباره اعلام کردند که امروز یک شنبه تعطیل است و شاید مجوز صادر نشد.

معاول بازرگانی کاسپین ادامه داد: در این حین دمشق مجوز پرواز را صادر کرد اما ترکیه مجوز صادر نکرد، پس از ارسال دوباره مدارک، این‌بار ترکیه مجوز قبلی کیش‌ایر را برای پرواز در این مسیر قبول کرد، اما دمشق این مجوز را قبول نمی‌کرد.

‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر تصریح کرد: این در حالی است که پس از اخذ تمامی مجوز‌ها، کرو پروازی مورد قبول ترکیه نبود و ترک‌ها در این‌باره جوابی به ما ندادند، اما با پیگیری‌های متعدد این مشکل نیز برطرف شد.

رضوانی با اشاره به همکاری مطلوب سازمان هواپیمایی کشوری در انجام پرواز مذکور، تصریح کرد: مجوز لازم از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، برای پرواز با کیش‌ایر صادر شد.

وی با بیان اینکه آن روز وضعیت در دمشق عادی نبوده است، گفت: در هر صورت با مجوز شرکت هواپیمایی کیش‌ایر که قبلاً برای این مسیر داشته است، توانستیم مسافران را با مجوز این شرکت به مقصد بفرستیم.

‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر ادامه داد: تمامی مواد مذکور بسیار زمان‌بر بود به همین دلیل این پرواز با تأخیر ۲۲ساعته مواجه شد.

رضوانی ادامه داد: در این حین تمامی موارد مذکور برای مسافران کاملاً تشریح شد اما آنها زیاد قانع نشدند و از صحبت‌های اینجانب سر در نیاوردند.

‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر تصریح کرد: بالاخره ساعت ۴ صبح روز دوشنبه مجوز پرواز ما با هواپیمای کیش‌ایر به زحمت صادر شد، دوباره کرو به هواپیما سوار شدند و هواپیمای md جایگزین از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) آمد و مسافران را سوار کرد.

وی در خصوص لزوم وجود هواپیمای جایگزین در تمامی پروازها، گفت: شرکت هواپیمایی کاسپین، هواپیمای backup(جایگزین) داشت اما زیرچک(تعمیر) بود.

معاون بازرگانی کاسپین اضافه کرد: این ایرلاین با سه شرکت دیگر ساهاایر، تابان‌ایر و کیش‌ایر قرارداد دارد که پرواز جایگزین برای یکدیگر انجام دهند و این مورد امری معمول در تمام دنیا است.

‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر توضیح داد: برخی مسافران زیاد از مسائل فنی پرواز اطلاعی ندارند، بنابرانی شاید توضیحات ما در مورد این تأخیر برای آنها قانع کننده نبود.

رضوانی ضمن بیان اینکه حتی یک ساعت تأخیر هم به ضرر ایرلاین است، گفت: شرکت‌های هواپیمایی که خواسته به تأخیر تن نمی‌دهند بلکه شرایط مختلف موجب ایجاد ناخواسته تأخیرها می‌شود و قطعاً هر تاخیر موجب خدشه‌دار شدن وجهه ایرلاین از دید مسافر می‌شود.

معاون بازرگانی کاسپین ضمن اشاره به پذیرایی کامل از مسافران این پرواز، تصریح کرد: ما حتی دوست داشتیم بهترین مکان را برای استراحت مسافران در نظر بگیریم اما متأسفانه در فرودگاه امام خمینی(ره) چنین امکانی وجود نداشت.

وی تصریح کرد: حتی به مسافران تهرانی پیشنهاد شد با هزینه ایرلاین به خانه‌های خود بروند و شب دوباره تماس بگیرند که آیا پرواز انجام می‌شود یا خیر؟

‌معاون بازرگانی کاسپین‌ایر با اشاره به اینکه تمامی تأخیرها قطعاً در راستای حفظ جان مسافر است، تصریح کرد: نقص فنی در هواپیمای بوئینگ کاسپین به حدی نبود که نتوان با‌ آن پرواز کرد اما در راستای حفظ جان مسافر، با بروز کوچک‌ترین نقص فنی هواپیما از پرواز معذور است.

رضوانی ضمن اشاره به اینکه تأخیر پرواز جزء پذیرفته شده صنعت حمل و نقل هوایی است، گفت: طی مدت ۲۲ ساعت مذکور اینجانب در کنار مسافران‌ پاسخگوی آنها بودم در حالی که مسافران با برخی کارمندان کاسپین برخورد نامناسبی داشتند.

معاون بازرگاني كاسپيناير ضمن دلجويي از مسافران اين پرواز، خاطرنشان كرد: در هر صورت حق با مسافر است.