به گزارش افکارنیوز،در سه ماه نخست سال جاری بالغ بر هفت میلیون دلار انواع سرنگ وارد کشور شد. از این مقدار بیش از ۶۰۰ دلار به صورت مستقیم از چین وارد ایران شد. در همین مدت بزرگترین محموله سرنگ‌های وارداتی نیز سرنگ در احجام دو تا ۶۰ سی‌سی به میزان بیش از ۲۴۵ تن و ارزش ۵۰۵ هزار دلار از چین وارد ایران شد.

اگرچه ارزش سرنگ‌های وارداتی از چین بسیار کمتر از ارزش سرنگ‌های وارداتی از کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه و آلمان بوده اما وزن سرنگ‌های وارداتی از چین بیش از ۷۰ درصد از کل وزن واردات این محصول را به ایران در سه ماه نخست امسال به خود اختصاص داد.

سال گذشته نیز بیش از ۱۵۰۰ تن انواع سرنگ به ارزش تقریبی ۳۵.۸ میلیون دلار وارد کشور شده بود. از این مقدار بیش از ۱۲۲۷ تن سرنگ به ارزش ۷.۲ میلیون دلار فقط مربوط به واردات سرنگ از چین بوده است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در سال گذشته نیز چین در واردات سرنگ ایران سهمی معادل ۸۰ درصد داشته است.

در همین حال یک عضو سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه واردات سرنگ‌های آلوده چینی به کشور با وجود همه تکذیب‌ها واقعیت دارد، گفته که " چون کسی از مصرف سرنگ‌های آلوده شکایت نکرده، بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است. "

به گفته ایرج خسرونیا " وجود آمپول‌های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق‌ها دچار مشکل شده‌اند را هم داریم اما این افراد باید به پزشک‌ قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک‌ قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی‌ قانونی در این مورد اعلام می‌کند که در هیچ موردی درباره آمپول‌های چینی پرونده‌ای ندارند به خاطر آن است که افرادی که بر اثر تزریق این آمپول‌های چینی متضرر شده‌اند شکایت نکردند. "

طبق آمار در حال حاضر ۱۸ کارخانه تولید سرنگ در کشور وجود دارد و با وجود این تعداد کارخانه عجیب به نظر می‌رسد که کشور باز هم نیازمند واردات سرنگ است. در همین حال مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ احمر هم گفته که " وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در کشور توسط ۱۸ کارخانه، مجوز واردات این کالا را بی‌رویه صادر می‌کند. "

واردات سرنگهای چینی به کشور در حالی همچنان ادامه دارد که در حال حاضر بسیاری از داروهای حیاتی و موردنیاز مردم به دلیل مشکلات ارزی به وجود آمده در گمرکهای کشور انباشت شده و گمرک به آنها اجازه ترخیص نمیدهد.