به گزارش افکارنیوز، بستنی‌ها دو گروه شیری و یخی دارند. بستنی‌های یخی از اسانس‌، رنگ‌های خوراکی و شیرین‌کننده‌هایی مانند شکر تشکیل می‌شوند. البته این نوع از بستنی‌ها هم انواع کارخانه‌ای دارند و هم غیرکارخانه‌ای…

در کارخانه‌های معتبر در فرایند تولید از رنگ‌های طبیعی و مشابه آن که جزو رنگ‌های خوراکی مجاز هستند، برای رنگ‌دادن به بستنی استفاده می‌شود، بنابراین رنگ آنها خطرساز نیست اما اگر بستنی یخی در کارگاه‌های کوچک و بدون نظارت وزارت بهداشت تولید شود، ممکن است از رنگ‌های غیرمجازی که قاچاقی وارد شده است، در تهیه این نوع بستنی استفاده شود. به این ترتیب اگر رنگ به کاررفته خوراکی و مجاز نباشد، می‌تواند برای سلامت مضر باشد و باعثبروز عوارضی مانند آلرژی، تحریک دستگاه گوارشی، تهوع، اسهال، علایم پوستی مانند کهیر و بروز بیش‌فعالی در کودکان شود. مصرف طولانی‌مدت آنها نیز با مسمومیت‌زایی کبد و کلیه و در نهایت اختلال در عملکردشان همراه است.

معمولا بعد از ۳ سالگی می‌توان ۳-۲ قاشق مرباخوری بستنی‌(آن هم بستنی‌ای که از شیر تهیه شده)، به‌عنوان جزیی از غذاهای تکمیلی و دسر در برنامه غذایی کودکان گنجاند. البته حتی این مقدار هم برای کودکانی که استعداد چاقی دارند، توصیه نمی‌شود. در ضمن، به دلیل آنکه میزان کالری انواع بستنی‌ها با یکدیگر متفاوت است، برحسب وزن کودک باید نوع مناسب بستنی را انتخاب کرد زیرا بستنی‌های معمولی به دلیل تشکیل شدن از شیر، شکر، تخم‌مرغ و مقداری خامه در هر ۱۰۰ میلی لیترشان، ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارند. کالری بستنی‌های یخی کمتر است اما نباید در مصرفشان زیاده‌روی کرد.

با توجه به اینكه بستنیهای یخی فقط شامل شکر، رنگ و آب و فاقد هر نوع ماده غذایی هستند، مصرفشان بهخصوص برای كودكان، سالمندان و زنان باردار توصیه نمیشود. زیادهروی در مصرف این نوع از بستنیها به دلیل شکر افزودهشده، برای افراد کمتحرک یا كسانی که دچار اضافهوزن هستند نیز میتواند خطر چاقی را به همراه داشته باشد. یخ در بهشت هم سرشار از رنگهای مصنوعی است و هیچ ارزش غذاییای ندارد و مصرفش به هیچ گروه سنیای توصیه نمیشود. با توجه به شروع فصل تابستان و تمایل به مصرف بستنی، بهترین نوع بستنیهایی هستند كه از شیر تهیه شدهاند.