افکارنیوز: مرد ۴۷ ساله اي به نام محمود درروز دوم شهريورماه هنگام كار در ساختمان يكي از كارخانجات مشهد واقع در بولوار كوثر اين شهراز بلندي سقوط كرد و از ناحيه سر به شدت آسيب ديد.
شاهدان عینی حادثه پیکر نیمه جان محمود را بلافاصله به بیمارستان فارابی مشهد انتقال دادند و او تحت مراقبت های ویژه پزشکی قرارگرفت.
پس از گذشت ۴۸ ساعت پزشک معالج این کارگر ۴۷ ساله اعلام کرد که با توجه به نوع و شدت ضربه وارده شده به سر، او دچار مرگ مغزی شده است و بیمار از بیمارستان فارابی مشهد به بخش پیوند اعضاء بیمارستان امام رضا(ع) انتقال داده شدو تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت.
خانواده محمود به پیوند اعضاء رضایت دادند.
مرد ۴۳ ساله ای که پدر عروس خانواده محمود است در گفتگو با خبرنگار پلیس خراسان رضوی گفت: من به محض اطلاع از موضوع خودم را به بیمارستان رساندم و وقتی متوجه شدم که امیدی به حیات مجدد پدر دامادم نیست به خانه آنها رفتم و با همسر و سه پسر او صحبت کردم.
آنها در لحظات اول خیلی بی تاب و بی قرار بودند و نمی توانستند خود را کنترل کنند اما دختر جوان محمود گفت: تا این لحظه پدرم امید خانه ما بوده است و حالا باید امید چند خانواده دیگر باشد بهتر است هر چه زودتر رضایت خود را اعلام کنیم.
مرد ۴۳ ساله افزود: در این لحظه همسر محمود نیز گفت: شوهرم عادت داشت همیشه از دیگران حلالیت می طلبید و با این کار فکر می کنم همه او را حلال خواهند کرد. با اعلام رضایت این خانواده ما موضوع را به بخش پیوند اعضاء بیمارستان امام رضا(ع) اطلاع دادیم.
به پدرم افتخار می کنم:
دختر ۲۰ ساله که همراه مادر خود به بیمارستان آمده است تا آخرین وداع را با پدرش داشته باشد با چشمانی اشک بار گفت: من به پدرم که با زبان روزه به دیار خداوند رفت افتخار می کنم و با این عمل پیوند اعضاء مطمئن هستم او همیشه زنده است و به من لبخند می زند.
دختر جوان قطرات اشک را از روی گونه هایش پاک کرد و افزود: قرار بود شب قدر باه به حرم امام رضا(ع) برویم و تاصبح بیدار بمانیم اما قسمت نبود که این در کنار هم باشیم و من شب قدرهمراه مادرم به حرم مطهر امام رضا(ع) خواهیم رفت و به یاد او دعا خواهیم خواند.
دختر جوان در پاسخ به این سوال خبرنگار پلیس که اگر تنها چند ثانیه فرصتی برای گفتگو با پدرت داشتی به او چه می گفتی جواب داد: می گفتم باباجان، بیا برگرد که خانه بدون تو صفایی ندارد و یتیمی خیلی سخت و شکننده است.

محمود چراغ خانه ما را روشن کرد:
جوان ۲۸ ساله ای که متاهل است و یک فرزند دارد گفت: از حدود ۹ ماهه قبل دچار نارسایی شدید کلیه شدم و هفته ای سه بار دیالیز می کردم و امروز قرار است یکی از کلیه های محمود را به من پیوند بزنند.
مرد جوان افزود: من کشاورز روستایی هستم و پول و ثروتی ندارم که برایش کاری انجام بدهم اما فقط می توانم بگویم او چراغ خانه ما را روشن کرد و با هر طپش قلبم دعا گویش خواهم بود.
در این لحظه، احمد مرد ۳۹ ساله ای که گیرنده کلیه دیگر محمود است جلو آمد و گفت: من و همسر و سه فرزند کوچکم زیر سایه محمود و خانواده اش هستیم و در این روزهایی که به شب های قدر ختم می شود از خدای بزرگ طلب آمرزش و رحمت الهی برایش دارم.
مقدمات عمل پیوند کلیه فراهم شد
دکتر مهدوی مسئول تیم پیوند کلیه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در این باره گفت: به محض اعلام رضایت خانواده محمود و تایید نهایی مرگ مغزی مرد ۴۷ ساله توسط اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدمات انجام عمل پیوند کلیه فراهم شد و بیمار ساعت ۹:۲۰ صبح هفتم شهریور ماه به بخش جراحی انتقال یافت.
وی افزود: دو کلیه محمود در ساعت ۱۱:۲۷ از بدنش خارج و به دو بیمار ۲۸ و ۳۹ ساله پیوند زده شد.
وی از شهروندانی که مایل هستند در صورت بروزحادثه و مرگ مغزی، اعضای آنها به بیماران نیازمند پیوند زده شود گفت: شهروندان می توانند از طریق سایت دانشگاه به نشانی www. mums. ac. ir فرم اهدای عضو را دریافت و پس از تکمیل آن با یک قطعه عکس و کپی شناسنامه به صندوق پستی بیندازندو بعد از گذشت یک ماه برای آنان کارت مخصوص اهدای عضو ارسال خواهد شد.
دکتر مهدوی خاطر نشان کرد همچنین شهروندان می توانند با مراجعه حضوری به بخش پیوند اعضاء امام رضا(ع) و یا ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد واقع در خیابان دانشگاه، فرم مربوطه را از دفتر پیوند اعضاء دریافت و آن را تکمیل کنند.
وی با اشاره به این که هم اکنون بیماران زیادی در استان خراسان رضوی و سطح کشور نیازمند این اقدام انسان دوستانه و خداپسندانه خانواده های بیماران مرگ مغزی هستند تا به زندگی بازگردند و حیات دوباره ای بیابند تاکید کرد فرهنگ اهدای عضو باید در کشور ما نهادینه شود.
جسد محمود به خانواده اش تحویل داده شد
همزمان با موج معنوی اذان ظهر عمل خارج کردن دو کلیه محمود از بدنش با موفقیت تمام شد و جسد این مرد آسمانی به قطرات زلال اشک پدر پیر و خانواده اش تا سردخانه بیمارستان امام رضا(ع) بدرقه شد.
خانواده محمود ساعت ۷ صبح روز هشتم شهریور ماه پس از احیای شب قدر و دعا ی آمرزش برای پدر خود، جسد او را از بیمارستان تحویل گرفتند تا طی مراسمی به آغوش خاک سرد بسپارند. روحش شاد و یادش گرامی باد.