به گزارشافکارنیوز،عبدالامیر عرفی افزود: نتایج تحلیلی کنکور ۹۲ نشان می‌دهد که دو سوم از بین ۳۶ برگزیده کنکور از کل کشور هستند و تنها یک سوم این رتبه برتری‌ها مربوط به شهر تهران است.

وی ادامه داد: نتیجه این تحلیل نه تنها نشان‌دهنده توزیع نفرات برتر کنکور در سراسر کشور نسبت به سال‌های گذشته است، بلکه ارتقای وضعیت علمی و آموزشی سایر مناطق کشور را نیز مشخص کرده است، چرا که از بین ۳۶ نفر رتبه‌های برتر کنکور، تنها ۱۲ نفر از شهر تهران هستند و ۲۴ نفر از رتبه‌های تک رقمی آزمون سراسری را دانش‌آموزان سایر مناطق کشور تشکیل می‌دهند.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شش نفر از رتبه‌های برتر کنکور از شهرستان‌های درجه ۲ همانند قوچان، شیروان و مبارکه هستند، افزود: رتبه چهار، رشته ریاضی فیزیک و رتبه ۱۰، رشته تجربی از یکی از شهرستان‌های غیربرخوردار استان فارس به نام " نورآباد ممسنی " هستند که این دو داوطلب رتبه تک رقمی، فارغ‌التحصیل دبیرستان دولتی " امیرکبیر " هستند.

۱۹
نفر از رتبه‌های برتر کنکور، دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان هستند

عرفی در ادامه گفت: مدارس استعدادهای درخشان نیز موفقیت خوبی را در کنکور ثبت کرده‌اند، به طوری که ۱۹ نفر از رتبه‌های تک رقمی کنکور از بین فارغ‌التحصیلان این مدارس هستند و با توجه به توسعه مناسبی که در توزیع این مدارس در سراسر کشور صورت گرفته، شاهد چنین درخششی از سوی این مدارس هستیم.

به گفته وی، توزیع این رتبه‌های برتر کنکور را نتیجه ارتقای سطح کیفی آموزش در مدارس سایر مناطق کشور عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه عدالت آموزشی در سراسر کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته، طبق اظهارات نفرات برتر کنکور، تمامی این افراد کتاب‌های آموزشی رسمی درسی را به عنوان منابع مورد استفاده قرار داده‌اند و از کلاس‌های کنکور و سایر مراکز استفاده نکرده‌اند، لذا ارتباط معناداری بین موفقیت رتبه‌ برتری‌ها و بهره‌برداری آنها از منابع آموزش و پرورش وجود دارد.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش اظهار کرد: نتایج این تحلیل نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد رتبه‌های برتر کنکور را دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل مدارس دولتی به خود اختصاص داده‌اند و تنها ۱۹ درصد از این رتبه برتری‌ها از مدارس غیردولتی هستند، لذا تراز مدارس دولتی در آزمون سراسری به خوبی مشهود است.

به گفته عرفی، بیشترین رتبههای برتر کنکور مربوط به شهر تهران و استانهای اصفهان، فارس، خوزستان، قم، گیلان، آذربایجان شرقی و مازندران است و در بین شهرستانها نیز مناطق کم برخوردار دارای رتبههای برتر بودهاند که نشاندهنده برنامههای خوب آموزش و پرورش در سراسر کشور در مدارس دولتی بوده است.