به گزارش افکارنیوز، «آتوسا سپهری» افزود: مصرف فست فودها پس از ماه مبارک رمضان می‌تواند مشکلاتی برای سلامت افراد ایجاد کند؛ این غذاها ممکن است بسیار چرب و شور باشد و با خوردن آنها، نیاز بدن به آب افزایش یابد.

وی ادامه داد: ادویه‌ موجود در غذا، ترشح دستگاه گوارش به ویژه اسید معده را افزایش می‌دهد بنابراین بهتر است در روزهای اول پس از پایان ماه رمضان اجازه دهیم دستگاه گوارش استراحت بیشتری داشته باشد و ادویه‌ ها را بتدریج به برنامه های غذایی اضافه کرد.

کارشناس تغذیه بیمارستان ضیائیان تهران گفت: با توجه به افزایش مصرف لبنیات در ماه رمضان، خیلی از افراد در این ماه عادت کرده‌اند با یک لیوان شیر افطار کنند که خوب است پس از پایان یافتن این ماه هم مصرف شیر را در وعده صبحانه ادامه دهند.

سپهری افزود: ‌بسیاری از افراد در ماه مبارک رضمان فرصت کافی برای مصرف نوشابه ندارند و به همین دلیل آن را موقتا کنار گذاشته یا حداقل مقدار مصرف آن را کاهش داده‌اند و نباید پس از ماه رمضان دوباره مصرف آن را افزایش دهند.

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی یادآورشد: گاز موجود در نوشابه می‌تواند به دستگاه گوارش آسیب بزند و به همین دلیل بهتر است به ویژه در یک هفته اول پس از ماه رمضان، مصرف نوشابه، کنار گذاشته شود.

کارشناس تغذیه بیمارستان ضیائیان توضیح داد: در پایان ماه مبارک رمضان رژیم غذایی افراد پس از یک ماه روزه‌داری دوباره به روال معمول قبل برمی‌گردد و به جای دو وعده سحر و افطار، سه وعده غذای اصلی و سه میان‌وعده خواهند داشت.

سپهری افزود: برای این‌که ناگهان فشار زیادی به دستگاه گوارش وارد نشود، باید نسبت به مواد غذایی‌ مصرفی، توجه بیشتری داشت.

سپهری گفت: در ماه مبارک رمضان برخی از عادت‌های زندگی و حتی الگوی تغذیه‌ای افراد تغییر می‌کند بطورمثال بسیاری از افراد در این ماه سیگار کشیدن را کنار می‌گذارند، کمتر نوشابه می‌خورند یا مصرف لبنیات را افزایش می‌دهند که خوب است این رفتارهای مثبت در روزهای پس از پایان ماه مبارک رمضان هم ادامه یابد.

وی افزود: گروهی از افراد نسبت به افزایش وزن، بی‌تفاوت هستند و اهمیتی به آن نمی‌دهند در حالیکه چنین شرایطی مقدمه اضافه وزن و چاق شدن بیشتر است. بنابراین توصیه می‌شود در صورت امکان حتما در پایان این ماه آزمایش های خونی لازم انجام شود و چربی‌ و قند خون، اوره و اسید اوریک خود را کنترل کنند.

وی به افرادی که به دلیل کاهش فعالیت در ماه رمضان با مشکل اضافه وزن روبه رو شده اند، توصیه کرد: حتما فعالیت بدنی خود را افزایش دهند تا این مشکل جبران شود.

سپهری گفت: افزایش فعالیت بدنی و توجه به رژیم غذایی سالم برای پیشگیری از اضافه وزن، ضروری است.