به گزارش افکارنیوز،پزشکان در این مطالعه که در مجله آمریکایی «گاستروانترولوژی» منتشر شده دریافتند که تکرار روزهای گرم، باعثبروز علایم مرتبط با ناراحتی‌های معده‌ای و روده‌ای مانند بیماری التهاب روده‌ای می‌شود.

به گفته متخصصان چینی، گرمای شدید هوا تاثیر مستقیم بر سلامت انسان دارد. بیماری التهاب روده‌ای و عفونت‌های معده و روده با علائمی نظیر درد شکمی و اسهال و استفراغ همراه است و ویژگی اصلی این امراض بروز التهاب در مجاری گوارشی است.

گرچه مکانیزم این واکنش‌ها ناشناخته است اما پزشکان گمان می‌کنند که افزایش دمای هوا منجر به شیوع باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری‌زایی می‌شود که عامل بروز التهاب و عفونت در معده و روده هستند.

«یو فی»، پزشک بیمارستان شانگهای دراین‌باره می‌گوید: به لحاظ طب سنتی چین، در فصل گرما سیستم گوارشی انسان ضعیف می‌شود و به آسانی تحت تاثیر عوامل خارجی بیماری‌زا قرار می‌گیرد. همچنین در فصل گرما احتمال مصرف غذاهای فاسد و آب آلوده بیشتر است. بنابراین مردم بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات گوارشی هستند.

وی افزود: بنابراین افزایش ۲۰ درصدی بیماران مبتلا به بیماری‌های معده و روده در فصل گرما امری طبیعی است.

اقداماتی چون بهبود بهداشت فردی روزانه، شستن دستها قبل از خوردن غذا، نوشیدن آب جوشیده، مصرف غذای خانگی یا تازه و نگهداری غذا در یخچال برای پیشگیری از بیماریهای گوارشی در فصل گرما ضروری هستند.