به گزارش افکارنیوز، برای تسکین درد گاهی سرما و گاهی هم گرما موثر است. مثلاً وقتی مچ پایتان پیچ می خورد ممکن است بلافاصله سراغ فریزر بروید و یک قالب یخ یا بسته سبزی یخ زده را بردارید و روی مچ پایتان بگذارید تا درد کم شود یا به توصیه یک پزشک با گذاشتن یک بالشتک گرم روی شانه اسپاسم کرده و گرفته خود درد آن را کم کنید اما وقتی ساق پای شما بعد از یک پیاده روی طولانی درد گرفت چه باید کرد؟ یا وقتی با برداشتن چیزی سنگین از روی زمین عضلات تان کش می آید و دردناک می شود چه روشی بهتر است؟

به شیوه روانشناسی دردتان را کم کنید

با یک بالشتک گرم یا یک کیسه یخ نمی توان مچ پای رگ به رگ شده یا تاندون پاره شده را درمان کرد اما گرم کردن و سرد کردن به موقع باعثمی شود که این نوع از آسیب های جزئی سریع تر بهبود پیدا کرده و درد موضعی شما کمتر شود. بهتر است بدانید به عقیده دکتر سانو آهلووالیا، رئیس بخش جراحی ارتوپدی در مرکز پزشکی سدارنیویورک، این کار بسیار اهمیت دارد چون وقتی درد شما کم شود و حال تان بهتر باشد بهبود عضو آسیب دیده هم سریع تر اتفاق می افتد. این مسئله ممکن است دلیل روانشناسی داشته باشد؛ که البته بدون شک عوامل فیزیولوژیکی هم در آن دخالت دارند چرا که وقتی درد کمتر شود می توانید حرکت کنید و خون بیشتری به سمت محل آسیب دیده جریان پیدا می کند. پس باید بدانید چه موقع کیسه یخ را در محل آسیب بگذارید و کی از بالشتک گرم استفاده کنید.

وقتی باید کیسه ای یخ از فریزر بیرون بیاورید

به گفته دکتر میکل چاتنوری، متخصص فیزیوتراپی، یخ به سرعت رگ های خونی موجود در پوست و بافت های زیرین آن را تنگ کرده و جریان خون را کند می کند که باعثکم شدن سرعت عکس العمل های شیمیایی مثل ایجاد ورم و التهاب در آن قسمت می شود. برای اینکه سرد کردن ضرری نرساند می توانید از یک بسته یخ خرد شده یا سبزیجات یخ زده استفاده کنید و آن را هر یک تا ۲ ساعت به مدت ۲۰ دقیقه روی قسمت آسیب دیده بگذارید. بهتر است برای جلوگیری از سرمازدگی یک حوله نمدار یا یک دستمال آشپزخانه را بین یخ و پوست خود قرار دهید. یادتان باشد اگر از یک بسته سبزیجات یخ زده استفاده کردید دیگر برای مصرف خوراکی آن را داخل فریزر نگذارید چرا که وقتی یخ سبزیجات باز می شود و دوباره یخ می زند ارزش غذایی خود را از دست می دهد.

بلافاصله بعد از یک ورزش سنگین…

یادتان باشد استفاده از کیسه یخ بلافاصله بعد از یک ورزش سنگین که احساس می کنید فشار زیادی به عضلات شما آمده، می تواند مانع گرفتگی و درد عضلات شود. زمانی که محل آسیب دیده بسیار گرم است: گرمای شدید ناحیه آسیب دیده به دلیل ایجاد عفونت یا التهاب است که با سرد کردن آن می توانید جلوی گسترش عفونت یا ورم را تا حدود زیادی بگیرید.
گرم بودن بیش از حد شکم در زمان حاملگی: بهتر است بدانید که گرمای زیاد ناحیه شکم در دوران حاملگی می تواند به جنین آسیب برساند و حتی ممکن است باعثنقص جنین شود؛ پس بهتر است بعد از مشورت با پزشک شکم خود را خنک کنید.

در این شرایط از کیسه یخ استفاده کنید

۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از آسیب دیدگی: دکتر آهلووالیا معتقد است چه قوزک پای شما رگ به رگ شده باشد و چه عضلات تان کش آمده باشد، استفاده از یخ در ساعات اولیه آسیب دیدگی از التهاب و ورم موضعی جلوگیری می کند یک متخصص فیزیوتراپی به نام دکتر هتلر هم معتقد است اگر در ساعات اولیه توسط کیسه یخ جلوی التهاب را نگیرید، درد و ورم شدید باعثضعیف شدن شما شده و حرکت را برایتان مشکل خواهد کرد.

اما چه موقع باید سراغ گرم کردن برویم

گرما دقیقاً برعکس سرما عمل می کند. یعنی با باز کردن رگ های خونی جریان خون را افزایش داده و باعثانتقال سریع تر مواد ترمیم کننده و مغذی به ناحیه آسیب دیده می شود که می توانند یک ماهیچه منقبض و دردناک را به حالت عادی در بیاورند. همچنین به گفته دکتر هتلر گرم کردن محل آسیب دیده با تغییر پیام هایی که گیرنده های عصبی به مغز می فرستند باعثکاهش درد می شود. شما می توانید از یک بالشتک گرم نمدار که مدتی در آب گرم قرار داده اید یا یک بالشتک برقی با بسته هایی مثل پاپ کورن که در مایکروویو گرم و باز می شوند استفاده کنید. یادتان باشد که برای جلوگیری از سوختگی در ابتدا پوست خود را یک حوله یا پارچه بپوشانید. گرم کردن موضعی را بیش از ۲۰ دقیقه ادامه ندهید و بگذارید پوست شما بعد از این زمان کاملاً خنک شود. طبق توصیه دکتر هتلر هیچ وقت زمانی که خواب هستید از بالشتک گرم استفاده نکنید.
در این شرایط از بالشتک گرم استفاده کنید: یک تا ۲ روز بعد از یک ورزش سنگین. البته در این زمان می توانید به جای گرم کردن با یک وسیله به پیاده روی بروید تا عضلات شما به طور طبیعی گرم شوند.
برای دردهای مزمن مثل کمردرد: به گفته دکتر آهلووالیا، وان یا دوش آب گرم به خصوص برای رفع انقباض عضلانی که به مدت طولانی منقبض بوده اند، بسیار مفید است.

چند روز بعد از آسیب دیدگی

بعد از گذشت چند روز ورم موضعی کم می شود و گرم کردن جریان خون را افزایش داده و باعثرساندن مواد ترمیم کننده و مغذی به ناحیه آسیب دیده می شود که نتیجه آن بهبود سریع تر آسیب دیدگی است. البته به گفته دکتر هتلر زمان مشخصی برای شروع گرم کردن وجود ندارد. اگر همچنان سرد کردن درد شما را کم می کند به این کار ادامه دهید اما اگر سرد کردن دیگر اثری روی موضع دردناک ندارد گرم کردن را شروع کنید.

سيب سبز/ شماره ۹۴/ نيمه اول مرداد ماه ۹۲/ منبع: women health/ June ۲۰۱۳/ ترجمه: سلما يزدي/ صفحه ۸۸