رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: افزایش چند برابری قیمت تریاک باعث افزایش ناخالصی این مخدر و مشتقات آن شده و مرگ و میر معتادان را در پی خواهد داشت.

به گزارش شبکه ایران، سردار حمیدرضا حسین آبادی در گفتگو با خبرنگار ما افزود: در سال گذشته آفت مزارع کشت خشخاش باعثشد که بیش از نیمی از کشتزارهای افغانستان از بین رفته و قیمت تریاک از کیلیویی ۴۸ دلار در مزرعه به ۱۸۵ دلار افزایش پیدا کند.

وی افزود: قیمت تریاک در سال گذشته کیلویی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بوده که با توجه به تشدید کنترل بر مرزها و آفت مزارع افغانستان هم اکنون این مخدر به کیلویی ۱ میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت مخدر تریاک باعثبروز مشکلاتی در سبد خانوار معتادان شده به نحوی که با دو برابر شدن هزینه های مصرف تخلفات نیز افزایش یافته است.

حسین آبادی گفت: ناخالص شدن مواد و در پی آن افزایش مرگ و میر ناشی از سکته های قلبی و مغزی، استفاده از سرنگ مشترک و افزایش بیماری های واگیر مانند ایدز، هپاتیت سل و… و همچنین افزایش جرائم و سرقت های خرد از جمله تبعات بالا رفتن قیمت مخدرهای سنتی در کشور است.

وی با هشدار به خانواده های معتادین خاطر نشان کرد: بالا رفتن قیمت مخدرهای سنتی باعثتغییر مصرف و استفاده از روانگردان‌ها شده و صدمات جبران ناپذیری بر پیکره جامعه برجای خواهد گذاشت بنا براین لازم است که هرچه سریعتر نسبت به ترک ایشان اقدام نمایند.

حسین آبادی خاطرنشان کرد: افزایش آمار قتل، افت حافظه، پرخاشگری و تهاجم، رفتارهای جنون آمیز و آسیب های قلبی و مغزی از عوارض مصرف مخدرهای صنعتی بوده و با مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان‌زدگی، بی‌تابی، تکلم صحیح و تند، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیت های فیزیکی به وجود می آید و از عوارض خطرناک دیگر، انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت و ایدز می باشد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با تأکید بر اینکه سر شبکه های اصلی مواد مخدر گریزی از قانون نخواهند یافت، اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد شبکه های ترانزیت مواد مخدر در کمال آرامش به حمل این ماده افیونی در داخل کشور بپردازند.

وی در پایان گفت: در پنج ماه گذشته بیش از ۳هزارو ۳۰۰ قرص روانگردان و ۳۶۱ کیلو شیشه در کشور کشف شده است.