به گزارش افکارنیوز، استرس و اضطرابی که هر روز به خاطر کارهایی تحمل می کنیم که روی هم انباشته شده اند و به نظر می رسد پایانی ندارند، مطمئناً اثرات منفی روی جسم و روان ما به جا می گذارد. خصوصاً که در بسیاری از موارد از دست دادن زمان، همان عاملی است که مانع رسیدن ما به موفقیت می شود. برای جلوگیری از این اثرات، در این مقابله شش راهکار به شما ارائه می دهیم و امیدواریم که برای شما نیز کارگشا باشد:

۱. کارهایتان را یک به یک انجام دهید، به اتمام برسانید و سپس به سراغ کار بعدی بروید!

بیشتر مردم به اشتباه فکر می کنند اگر چند کار را با هم انجام دهند، زودتر تمام می شود و در نتیجه استرس کمتری خواهند داشت. اما در واقع، با این کار استرس بیشتری را به جان می خرند. به منظور کاهش استرس، انجام چند کار با هم را، فقط به کامپیوترتان بسپارید!

شما باید یک کار را شروع کنید، آن را به خوبی انجام دهید و بعد به سراغ کار بعدی بروید که قبلاً در فهرست خود یادداشت کرده اید. این بهترین روش برای صرفه جویی در زمان است.

۲. از کارهای بیهوده اضافی بپرهیزید!

چند لحظه فکر کنید و ببینید چقدر از زمان ارزشمند خود را برای کارهای بیهوده ای صرف کرده اید که بدون آنها هم می توانستید به راحتی زندگی کنید و به هیچ وجه ضروری نبودند. برای نمونه، از تلویزیون و کامپیوتر دوری کنید؛ این دو خون آشام های ذهن هستند و با دزدیدن زمان و توجه ما، ذره ذره لحظات ارزشمند زندگی مان را می مکند. پس کارهایی را که برایتان هیچ نفعی ندارند، با دقت برگزینید و آنها را از برنامه زندگی تان حذف کنید. در آخر خواهید دید که با انجام ندادن بسیاری از کارهای بیهوده، چقدر زمان اضافی به دست خواهید آورد.

۳. کارهایتان را اولویت بندی کنید.

چهار کار مهمی را که می خواهید همین امروز انجام دهید، فهرست کنید و فهرست را همراه خود نگه دارید و گام به گام پیش بروید تا هر کدام از آنها به خوبی انجام شود. سپس به سراغ مورد بعدی بروید. به همین ترتیب، برنامه را تا انتها پیش ببرید. بسیاری از ما بیش از حد از خود توقع داریم و البته کسانی هم هستند که توقع بسیار اندکی از خود دارند! هدف آن است که درست ترین کار ممکن انجام شود؛ یعنی انتظار ما از آنچه که می توان در ۲۴ ساعت انجام داد، با واقعیت هماهنگی داشته باشد. اگر می ترسید امروز به همه کارهایی که فهرست کرده اید نرسید، باید یادآوری کنم که فردا هم روز خداست!

۴. از به هم ریختگی پرهیز کنید!

وقتی در منزل، محل کار و یا حتی اتومبیل ما نظم حکمفرما باشد، احساس آرامش و راحتی می کنیم. برای همه ما پیش آمده که می خواهیم با عجله از خانه خارج شویم، اما هر چه می گردیم، سوئیچ ماشین یا کیف پول مان را پیدا نمی کنیم. با رعایت نظم و ترتیب، به ویژه در مواقع اضطراری و فوری، بهتر می توانید بر زمان خود مدیریت کنید.

۵. با استراحت کردن جسم خود را بازسازی کنید!

بیشتر ما انگشت خود را روی دکمه «عملکرد سریع» گذاشته ایم و آن را مدام فشار می دهیم؛ در صورتی که گاهی اوقات واقعاً لازم است دکمه «توقف» را بزنیم و مدتی مکثکنیم ما به طور پی در پی فعالیت هایی را به فهرست کارهایی که باید انجام دهیم اضافه می کنیم؛ در حالی که واقعاً زمان انجام آنها را نداریم و باید از وقت خواب مان بزنیم!

شاید بتوانیم مدتی به همین ترتیب مقاومت کنیم، اما بالاخره بی خوابی ما را از پا در می آورد و به انواع اختلالات سلامتی از جمله احساس وحشتناک اضطراب و سرخوردگی مبتلا می شویم.(بهتر است در مورد عواملی که خواب راحت شبانه را از شما می گیرد و همچنین درباره راهکارهایی برای یک خواب شبانه راحت، اطلاعاتی به دست بیاورید.)

۶. درباره زمان، مثبت فکر کنید!

وقتی که تمام باغ از علف های هرز پر شود، ممکن است همه گیاهان از بین بروند؛ پس باید مراقب باغ ذهن خود نیز باشیم و افکار منفی را از ذهن مان ریشه کن سازیم. با این کار افکار مثبت می توانند ریشه بگیرند، رشد کنند، شکوفه بدهند و زیبایی خلق کنند و به واسطه آن، از زندگی خود، به طور تمام و کمال لذت ببریم. اگر این فکر در ذهن شما پدید آمد که «وقت کافی ندارم!» به خود بگویید(ترجیحاً صدایتان بلند باشد): «من زمان کافی برای انجام همه کارهایی که لازم است انجام بدهم، در اختیار دارم.» چنین کلامی، اثری آرامش بخش و رهاکننده بر همه سلول های بدن می گذارد و باعثمی شود انقباض ناشی از تنش ها، از بین برود و احساس سبکی و راحتی نمایید.

راز/ شماره ۳۱/ نيمه اول شهريور ماه ۹۲/ مترجم: نيلوفر مومن خاني/ صفحه ۱۲