به گزارش خبرنگار مهر بیش از ۶ سال است که شرکتهای خصوصی با توجه به اهداف کلان توسعه اقتصادی کشور در برنامه چهارم، سرمایه گذاری گسترده ای در زمینه اینترنت پرسرعت انجام دادند تا طبق این برنامه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار پورت ADSL در کشور دایر کنند. در این میان سهم بخش دولتی نیز راه اندازی ۲۷۰ هزار پورت پرسرعت اینترنت در کشور بود.

اگرچه افزایش یک سال به برنامه چهارم توسعه کشور سبب شد تا شرکتهای توسعه اینترنت پرسرعت زمان بیشتری برای رسیدن به اهداف موردنظر این برنامه داشته باشند اما در مجموع موفق شدند این اهداف را قبل از شروع برنامه پنجم توسعه نهایی کنند.

نصب یک میلیون و ۳۰۰ هزار پورت ADSL در کشور

به گزارش مهر آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تعداد پورت‌های ADSL نصب شده در سطح کشور نشان می دهد گروه شرکت‌های ندا تا پایان بهمن ۱۳۸۹ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار پورت پرسرعت نصب کرده اند.

در این رابطه روابط عمومی گروه شرکتهای PAP نیز اعلام کرده که به دلایل فنی، آمار رگولاتوری همواره با اختلاف فازی دو ماهه اعلام می‌شود و در این آمار که به جدول منصوبه - دایری شهرت دارد، منصوبه به معنی تعداد پورت‌های نصب شده در مراکز مخابراتی و دایری، پورت‌هایی هستند که هم اکنون کاربر از آن استفاده می‌کند.

بر این اساس در مقایسه با آمار دی ماه سال ۸۹، حدود ۴۲ هزار پورت ADSL به آمار پورت‌های دایری در سطح کشور اضافه شده است.

طبق اعلام گروه شرکتهای PAP تا پایان بهمن ماه ۹۰ یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۴۹۹ پورت ADSL در ۳۱ استان توسط شرکت‌های بخش خصوصی دارای پروانه PAP در کل کشور نصب شده که از این تعداد ۷۶۸ هزار و ۶۶۵ پورت توسط کاربران در حال بهره‌برداری است.

در استان تهران تا ۳۰ بهمن ۸۹،۱۷ هزار و ۷۵۴ پورت به تعداد پورت‌های منصوبه و ۲۶ هزار و ۹۱۳ پورت به تعداد کل پورت‌های دایر و زیربار رفته اضافه شده که با احتساب این افزایش تعداد، آمار پورت‌های منصوبه و دایری واگذارشده توسط گروه شرکت‌های ندا در استان تهران به ترتیب به ۴۵۸ هزار و ۲۲۵ پورت و ۳۰۷ هزار و ۱۹۲ پورت رسیده است.

تعداد پورت‌های منصوبه شرکت‌های ندا در شهر تهران نیز ۳۶۳ هزار و ۶۲۵ پورت است که از این تعداد ۲۶۴ هزار و ۱۷۷ پورت در حال بهره‌برداری است که مقایسه این آمار با آمار دی ۸۹ نشان می‌دهد که در شهر تهران به ترتیب ۱۶ هزار و ۲۹۲ پورت و ۲۴ هزار و ۱۴۲ پورت به مجموع آمار منصوبه و دایری اضافه شده است.

طبق این آمار از ۲۶ هزار پورت دایری در استان تهران تا ۳۰ بهمن ۷/۸۹ درصد آن در شهر تهران به بهره برداری رسیده است.

موفقیت بخش خصوصی در ارائه اینترنت پرسرعت

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر موفقیت بخش خصوصی در ارائه اینترنت پرسرعت اظهار داشت: در سال ۸۵ که PAP ها کار خود را آغاز کرده بودند تنها حدود ۱۸ هزار پورت اینترنت پرسرعت ADSL واگذار شده بود و این در حالی است که هم اکنون حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار پورت در کشور منصوب شده که حدود یک میلیون آن دایر است.

علیرضا اصغریان با اشاره به پروانه ای که برای ارائه خدمات عمومی انتقال داده کابلی به PAP ها داده شد اضافه کرد: PAP ها در زمانی کار خود را آغاز کردند که مشتری زیادی برای تکنولوژی ADSL در کشور وجود نداشت و واگذاری یک میلیون و ۵۰۰ هزار پورت اینترنت پرسرعت بیشتر به یک رویا شبیه بود. اگرچه انتظار می رفت که تاکنون ۳ تا ۵ میلیون پورت پرسرعت نصب کنند اما این آمار نیز با توجه به اهداف برنامه چهارم توسعه آمار کمی نیست.

وی جهش کشور در بخش اینترنت پرسرعت را مناسب ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون شرایط استفاده از تکنولوژی های اینترنت پرسرعت بسیار متفاوت است و بر این اساس نیازمند تدوین قوانین و قواعد جدید در این حوزه هستیم.

اینترنت پرسرعت برای ۱۲ میلیون ایرانی تا سال ۹۵

به گزارش خبرنگار مهر هم اکنون در کشور حدود ۳۴ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند اما سهم اینترنت پرسرعت ADSL و وایمکس از این آمار بسیار پایین است و این در حالی است که گسترش بخش ارتباطات بی سیم کشور از جمله اهداف برنامه پنجم توسعه است که طی آن مقرر شده تا پایان سال ۹۵ بیش از ۶۰ درصد ارتباطات خانگی و ادارات به اینترنت پرسرعت تجهیز شوند که براین اساس باید حداقل ۱۲ میلیون پورت پرسرعت در کشور نصب و راه اندازی شود.

با این وجود ارائه دهندگان اینترنت پرسرعت همچنان عدم همکاری شرکتهای مخابرات را برای در اختیار گذاشتن فضا و امکانات لازم مانع توسعه ADSL عنوان می کنند و معتقدند که عدم تخصیص پهنای باند اینترنت توسعه اینترنت پرسرعت را با کندی مواجه کرده و معضل جدید ارائه این سرویس افزایش چند برابری قیمت تمام شده از سوی شرکتهای مخابراتی است.