فردا دهم اردیبهشت است والبته آغاز اجرای قوانین و مقررات و جریمه های جدید راهنمایی و رانندگی ،قوانین و جریمه های که مسئولین امیدوار کرده است تا۵۰درصد تخلفات رانندگی کاهش پیدا کند .یکی از این قوانین که برای پایین آوردن آمار مصدومین و کشته شدگان در جاده های پر خطر کشور است الزام برای بستم کمر بند توسط تمام سرنشینان در جاده های کشور است .

و بنا بر اعلام رییس پلیس راهور از صبح فردا بستن کمربند ایمنی برای تمام سرنشینان خودروها در جاده‌های کشور الزامی است.

سرهنگ محمدرضا مهماندار می گوید قانون جدید تخلفات رانندگی از فردا ۱۰ اردیبهشت در سراسر کشور به اجرا درمی‌آید و طبق آن پلیس بر اساس قانون جدید با متخلفان رانندگی برخورد می‌کند. در این مرحله از اجرای قانون بستن کمربند ایمنی برای تمام سرنشینان خودروها در جاده‌های برون‌شهری الزامی است و خودروهایی که در صندلی عقب کمربند ندارند تا اول آبان مهلت دارند نسبت به نصب کمربند ایمنی اقدام کنند پس از این مهلت پلیس اعمال قانون خواهد کرد.

البته قوانین جدید سخت گیری های دیگری هم دارد که گویا باید رانندگان از فردا بیشتر احتیاط کنند. چهار مورد تخلف با عناوین سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، رعایت فاصله و استفاده از تلفن همراه در اولویت کاری پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد.

سرهنگ مهماندار یکی از ویژگی‌های قانون جدید را نمره منفی برای رانندگان عنوان کرد و می گوید بر اساس قانون جدید رانندگان به ازای ارتکاب ۲۰تخلف رانندگی که طبق قانون نمره منفی دارد با محرومیت‌هایی مواجه خواهند شد.

مثلا اگر رانندگان ۳۰ نمره منفی بگیرند به مدت ۳ ماه گواهینامه‌شان توقیف و ۴۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. پس از این مدت اگر دوباره نمرات منفی به ۲۵ امتیاز برسد گواهینامه فرد خاطی به مدت ۶ ماه توقیف و راننده متخلف ۶۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. و بالاخره اگر این راننده متخلف در مرحله سوم ۲۰ امتیاز منفی کسب کنند گواهینامه باطل شده و راننده و فرد خاطی باید برای دریافت گواهینامه جدید اقدام کنند.

سرهنگ اسکندر مومنی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی هم معتقد است که در تهیه و تدوین قانون جدید اخذ جرائم راهنمایی و رانندگی، استاندارد‌های اروپایی رعایت شده است. در این قانون همه مسائل و تخلفات رانندگی به صورت ریز و تخصصی بررسی شده و تلاش شده تا نگاه همه جانبه‌ای به موضوعات باشد. یکی از ویژگی‌های خوب این قانون نگاه توامان به حقوق و تکالیف و نیز افزایش میزان بازدارندگی از تخلفات است. ‏قدرت بازدارندگی و پیشگیری از وقوع تخلف در لایحه رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی به صورت جدی لحاظ شده است، لذا با تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون، شاهد تخلفات و تصادفات کمتر و در نتیجه کاهش آسیب‌های جسمی ناشی از آن در جامعه خواهیم بود.

این قانون شامل تمام جاده های کشور می شود پس مراقب باشید اگر حتی عازم کرج هستید سرنشینان عقب ماشین کمر بند هایشان را فراموش نکنند!