به گزارش افکارنیوز، چاقی می تواند سلامت بدن را به شیوه های عجیبی تحت تاثیر قرار دهد؛ باعثکاهش حافظه در خانم های مسن شده، تاثیر واکسن آنفولانزا را کاهش داده و حتی می تواند زندگی زناشویی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه با آخرین تاثیرات کشف شده ای که چاقی بر زندگی و سلامت شما می گذارد، بیشتر آشنا خواهید شد و انگیزه های لاغری تان قوی تر از پیش می شود!

شیر خشک چاق می کند

براساس آخرین پژوهش های محققان، رشد دوران نوزادی و الگوهای اولیه غذا خوردن کودک، مستقل از درجه BMI والدین، می تواند وضعیت وزن و چاقی کودکی را تحت تاثیر قرار دهد. بچه های چاق بیشتر در معرض خطر چاقی در دوران بزرگسالی قرار دارند و بچه هایی که ۲ سالگی شیر شیشه شیرشان را کامل می خورند، ۳/۱ برابر بیشتر از دیگر بچه ها در معرض خطر چاقی بزرگسالی هستند. البته به گفته دانشمندان، مهارت های شیردهی و غذا دادن مادر(سرپرست) به کودک هم بر این روند موثر است؛ تحقیقاتی که اخیراً در مجله چاقی کودکان منتشر شده، نشان داده که کودکان شیر خشک خوار در مقایسه با نوزادانی که شیر مادر می خورند، ۵/۲ برابر بیشتر در معرض چاقی هستند.

کاهش مقدار کمی وزن، تاثیر زیادی دارد

به عقیده محققان، کاهش وزن اضافه بدن، زنجیره ای از عکس العمل ها را بر سلامت بدن آغاز می کند؛ خبر خوب این است که نیازی نیست تا به وزن ایده آل خود برسید تا این تاثیرها را ببینید. یک کاهش وزن ۵ تا ۱۰ درصدی می تواند تاثیر خوبی بر بهبود فشار، چربی و گلوکز خون و تمام موارد مرتبط مانند خطر بیماری صفرا و چند سرطان مشخص داشته باشد.

در این صورت طول عمر بیشتر شده، بیماری کبد چرب و ریفلاکس معده هم بهبود پیدا می کند و تمام این تغییرات را یک کاهش وزن ۱۳ کیلویی برای فردی ۱۳۵ کیلویی به ارمغان خواهد آورد.

استخوان چاق ها زودتر پوک می شود

تا پیش از این به نظر می رسید چاقی محافظی در مقابل از دست رفتن استخوان هاست. اما پژوهش های جدید خلاف آن را ثابت کرده است. براساس این یافته ها افراد چاقی که سطح چربی بیشتری در بافت های ماهیچه ای، خون و کبد خود دارند، چربی بیشتری در مغز استخوان شان هم وجود دارد که خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

تحقیقات قبلی که در زمینه رابطه بین تراکم مواد معدنی استخوان و چربی های احشایی انجام شد، نگاهی به چربی داخل مغز استخوان داشته که سلول های بنیادینی تولید می کنند که مسئولیت شکل دهی استخوان را برعهده دارند. بالاتر بودن سطح چربی مغز استخوان هم افراد را در معرض شکستگی استخوان قرار می دهد.

پیش بینی چاقی از روی بوی نفس

براساس آخرین تحقیقاتی که در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسیده، تنفس یک فرد می تواند احتمال افزایش وزن او را مشخص کند. براساس این پژوهش ها کسانی که در نفس شان تجمع زیادی از ۲ گاز هیدروژن و متان دارند، بیشتر از دیگران احتمال دارد BMI بالاتر و درصد چربی بدن بیشتری داشته باشند. ترکیب این دو گاز نشان دهنده وجود میکروارگانیسمی است که ممکن است منجر به چاقی شود. افراد چاق دارای باکتری های متفاوتی در روده شان هستند که اگر وزن کم کنند، تعداد باکتری های موجود در بدن افراد لاغر، در آنها بیشتر می شود. اما این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و هنوز مشخص نیست که ابتدای ماجرا کجاست.

سن بالا وزن بالاتر

تغییر در چربی بدن و ماهیچه ها که با افزایش سن بروز می کند، باعثافزایش تدریجی چربی بدن و کاهش تراکم عضلات بدن است و همان طور که پا به سن می گذاریم، چاق تر می شویم.

بعد از ۶۰ سالگی، این روند به خصوص در مردان کاهش اندکی می یابد. این مورد بین زنان و مردان متفاوت است. براساس گفته های محققان، در کل هر فردی افزایش وزن را تجربه می کند اما زنان تا دهه هفتم زندگی هم به افزایش وزن ادامه می دهند و تا قبل از اینکه روند کاهش وزن در آنها آغاز شود، توده عضلانی شان همچنان تحلیل می رود. اما فرایند کاهش وزن در مردان سریع تر آغاز می شود.

در ضمن تغییرات هورمونی و تحلیل بافت های عضلانی، کاهش اشتها هم به این کاهش وزن بدن کمک می کند؛ حتی اگر شما لاغر باشید، طعم و بوها را کمتر احساس خواهید کرد و اشتهایتان کمتر می شود.

چاق ها سیستم ایمنی ضعیف تری دارند

پایین بودن سطح ویتامین D در افراد چاق می تواند سیستم ایمنی شان را تضعیف کرده و خطر ابتلا به آسم و آلرژی را افزایش دهد. محققان اخیراً توانسته اند رابطه مستقیمی بین میزان وخامت چاقی فرد و سطح مواد بیوشیمیایی مربوط به آلرژی پیدا کنند. این پژوهشگران معتقدند چاقی در بیماران مبتلا به گر گرفتگی(تجمع چربی در بخش میانی بدن باعثبروز گر گرفتگی می شود) می تواند همه چیز را، از دیابت تا آسم و سرطان، تحت تاثیر قرار دهد. در ضمن چاقی می تواند تاثیر واکنش آنفلوآنزا را کاهش دهد!

افرادی که نمی توانند دست از غذا خوردن بکشند!

مسلم است که بعد از حذف وعده ناهار یا یک روز گرسنگی، به شدت ولع غذا خوردن داشته باشید، اما افرادی که با سندرم نادر PWS متولد می شوند، نمی توانند اشتهای طبیعی خود را کنترل کنند؛ در واقع قادر نیستند دست از غذا خوردن بکشند. مبتلایان به این سندرم به دلیل عملکرد غیر طبیعی مغز نسبت به اشتها، دارای چنان اشتیاق سیری ناپذیری نسبت به غذا هستند که باید در محیطی که دسترسی به غذا محدود شده، زندگی کنند.
نشانه های این سندرم در کودکان یک تا ۴ ساله به صورت گرسنگی دائمی و وزن گیری سریع اما عضلات ضعیف و کاهش هماهنگی چشمی بروز می کند.

کاهش وزن حافظه تان را تقویت می کند

براساس تحقیقاتی که اخیراً در نود و پنجمین جلسه سالانه انجمن غدد درون ریز مطرح شده، خان های چاقی که وزن کم می کنند، متوجه تقویت حافظه شان می شوند. تحقیقات قبلی نشان می داد افراد چاق برای به یاد آوردن خاطرات و حوادثزندگی شان با مشکل مواجه می شوند. مثلاً پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد هر قدر وزن یک خانم مسن بالاتر باشد، حافظه اش هم ضعیف تر است. در نهایت هم مشخص شد هر یک درجه ای که BMI وزن خانم ها بالا می رود، قدرت حافظه اش یک امتیاز کاهش می یابد. البته این کاهش قدرت حافظه برگشت ناپذیر است: در مدت زمان آزمایش حافظه شرکت کنندگان که درجه BMI آنها در طول ۶ ماه از ۳۲ به ۲۹ رسیده بود، مشخص شد الگوی فعالیت مغزشان در به یاد آوردن و تطبیق چهره ها پیشرفت های خوبی کرده است.

لاغر شوید، سیگار نکشید و…

براساس تحقیقات و آمار پژوهشگران، چاقی بعد از سیگار کشیدن، دومین عامل قابل پیشگیری مرگ است. بیشتر ناخوشی مربوط به بیماری های عروقی ناشی از کمبود فعالیت جسمانی و تغذیه بد است. چاقی می تواند باعثبروز شرایطی مثل بالا رفتن فشارخون، بیماری قلبی و سکته مغزی، دیابت نوع ۲، افزایش خطر سنگ صفرا، بیماری های متابولیک و نیز دسته ای از عوامل خطر ساز مرتبط با زیاد بودن دور کمر مثل بالا رفتن تری گلیسیرید، کاهش کلسترول خوب و افزایش فشارخون و قند خون ناشتا شود. چاقی همچنین افزایش خطر بروز تعدادی از سرطان ها، آرتروز، آپنه خواب و مشکلات تناسلی را در پی دارد.

سيب سبز/ شماره ۹۷/ نيمه دوم شهريور ماه ۹۲/ منبع: Healthy Living/ ترجمه: ستاره سمائي