به گزارشافکارنیوز،سرهنگ جمال عیوض زاده منطقه آذربایجان غربی، توضیح داد: زوج‌های گرفتار در مسائل زناشویی عموما از تعامل خوشایند و شوق انگیز برخوردار نیستند و در عین حال دارای تعامل خشم، سرزنش و یا تنبیه فراوان هستند.

وی ادامه داد: تعامل در زوج گرفتار اغلب با رفتار منفی متقابل مشخص می‌شود که به این ترتیب زنجیره تعامل منفی پیش رونده‌ای آغاز می‌شود و چنین زنجیره در یک زوج که دچار مشکلات زناشویی هستند ممکن است با یکی از طرفین که منتظر انتقاد از جانب طرف دیگر است، آغاز شود.

عیوض زاده عنوان کرد: از مشکلات زناشویی می‌توان به دخالت خانواده‌های طرفین، سوء زن زناشویی، بدرفتاری جسمی و عاطفی زوجین، اعتیاد زوجین و نارسایی در روابط و تعاملات میان زوجین اشاره کرد.

وی با بیان این‌که ریشه اصلی مشکلات زناشویی در شناخت نداشتن روحیات زوجین، عدم توجه به تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی و برآورد نشدن نیازهای موثر زوجین با یکدیگر است، افزود: آموزش نداشتن قبل از ازدواج، آشنا نبودن به وظایف زناشویی و دخالت خانواده‌ها ریشه اصلی مشکلات زناشویی است.

عیوض زاده خاطرنشان کرد: اگر تعارضات زناشویی حل نشده باقی بماند و مدت زمان طولانی این تعارضات ادامه یابد زمینه ساز طلاق عاطفی می‌شود و متقابلا به متارکه و طلاق زوجین منجر می‌شود.

وی افزود: ارایه آموزش قبل از ازدواج، تشکیل کارگاههای آموزشی برای زوجین توسط ارگانهای مسئول امور خانواده و نگرش مداخلهای با طیف گسترده برای ایجاد روابط مثبت در بین زوجین، بهبود در ارتباط و یادگیری مهارتهای حل مسئله، حرکت برای حل مسایل جنسی، تغییر الگوهای زیان بخش و پیدا کردن راههایی برای جلوگیری از تشدید تعارض تخریبی از راههای پیشگیری از بروز این مشکلات است.