به گزارشافکارنیوز،دو روز دیگر همزمان با بازگشایی رسمی مدرسه ها و مراکز آموزش عالی ترافیک پایتخت ۳۰ درصد افزایش می یابد. ترافیکی که تا نیمه مهرماه به علت عدم فعال شدن تمامی سرویس مدارس، بازگشت مسافران، افزایش ساعت کار ادارات دولتی و کوتاه شدن روز ادامه دارد. به بهانه بازگشایی مدارس و افزایش ترافیک با سردار حسین رحیمی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران به گفتگو نشستیم.

آیا مصوبه جدید دولت در مورد افزایش ساعات کار ادارات در ترافیک تهران تاثیر گذار است؟

- سردار حسین رحیمی رئیس پلیس راهور تهران: با توجه به افزایش ساعات کار ادارات به ساعت ۱۶و تقارن این زمان با آغاز پیک ترافیک عصرگاهی تهران، ترافیک در معابر شهری افزایش پیدا می کند. تعطیلی همزمان ادارات و مدارس باعثمی شود ترافیک به شدت افزایش یابد. کاهش طول روز در ۶ ماهه دوم یکی دیگر از عوامل افزایش ترافیک عصرگاهی و تغییر پیک ترافیک است.

*درگذشته مطالبه جدی پلیس راه اندازی سرویس ادارات برای کاهش ترافیک بود، آیا این درخواست پلیس اجرایی شد؟

- خیر. هیچ اقدام خاصی برای راه اندازی دوباره سرویس ادارات دولتی تاکنون انجام نگرفته است و ابلاغیه ویژه استاندار تهران نیز در مورد آغاز بکار دوباره سرویس ادارات اجرایی نشده است. ما اصرار داریم اقداماتی اینگونه که می تواند باعثکاهش ترافیک و آلودگی هوای پایتخت می شود به اجرا درآید. البته ادارات باید از خودروهای دارای معاینه فنی و با سن کم استفاده کنند. پلیس با سرویسهای ادارات که معاینه فنی نداشته یا دودزا هستند برخورد می کند. با تعطیلی سرویس ادارات بسیاری از کارمندان از خودروهای شخصی استفاده می کنند. با پایداری هوا در نیمه دوم سال افزایش این سفرها در آلودگی تاثیر بسزایی دارد.

* خودروهای فرسوده در افزایش ترافیک و آلودگی نقش بسزایی دارند در این مورد چه اقداماتی انجام شده است؟

- اکنون دو هزار دستگاه اتوبوس شهری فرسوده و ۲۰ هزار تاکسی در سطح شهر تردد می کنند. در حالی که این خودروهای فرسوده حق تردد ندارند. متاسفانه در بحثخروج خودروهای فرسوده هیچ اتفاقی رخ نداده است و حتی تاکسی های جدید نیز واگذار نشده است. خودروهای فرسوده یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوا در سطح شهر هستند. ضمن اینکه بسیاری از این خودروها دچار نقص فنی شده و مشکلاتی را به وجود می آورند.

* یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در کاهش آلودگی هوا معاینه فنی است. دراین باره چه اقدماتی انجام داده اید؟

- خوشبختانه در تهران اقدامات مناسبی در این حوزه انجام شده است و شاهد تحولی بزرگ در این حوزه هستیم. اما متاسفانه در اطراف تهران بعضا معاینه فنی های تلبی و تلفنی صادر می شود و این عدم برخورد ها مسئله ساز می شود.

* برخی دستگاه ها به وظایفشان در بحثآلودگی هوا عمل می کنند؟


- در ۶ ماهه دوم سال شاهد پایداری هوا هستیم که این موضوع به افزایش آلاینده ها کمک می کند. البته باید بدانیم که مسئولان محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا باید بدون اغماض با عوامل اثر گذار در آلودگی هوا مقابله کنند. کاهش آلودگی هوا نیاز به کار جمعی دارد. ۴ میلیون خودرو در این شهر فعال است و ۱۲ میلیون نفر جمعیت ثابت و شناور هر روز در این شهر حضور دارند. مدیریت منسجم می تواند در این خصوص موثر باشد.

* یکی از اقدامات پلیس در مهر ماه هر سال کنترل محدوده زوج و فرد است. امسال آیا تاکسی های پلاک شهرستان می توانند در این محدوده و محدوده طرح ترافیک تردد کنند؟

- امسال نیز تمامی ورودی های محدوده زوج و فرد حتی ورودی های در نقاط دسترسی محلی کنترل می شوند. خودروهای غیر مجاز از جمله تاکسی های پلاک شهرستان حق ورود به این محدوده و محدوده طرح ترافیک را ندارند و متخلفان جریمه می شوند. امسال با کنترل ۲۱۰ کیلومتر محدوده طرح زوج و فرد سعی می کنیم از ورود خودروهای غیرمجاز به محدوده مرکزی شهر جلوگیری کنیم تا بار ترافیکی این مناطق سبک شود. هم اکنون روزانه ۴ تا ۵ هزار خودرو به صورت غیرمجاز وارد محدوده طرح ترافیک می شوند.

* قرار بود در ابتدای شهریور طرح ساماندهی خودروهای عمومی بار و مسافر اجرایی شود. چرا این طرح اجرایی نشد؟

- علی رغم تمام پیگیری های این پلیس این طرح هنوز اجرایی نشده است. تمامی خودروهای عمومی نباید اجازه تردد در مناطق مرکزی و پر ترافیک را داشته باشند. این موضوع چند سالی بدون متولی بود اما قانون شهرداری ها را مسئول ساماندهی این موضوع کرد. آئین نامه این موضوع نیز سال گذشته به تصویب رسید. البته ما امیدوار بودیم این موضوع در شهریور ماه رفع شود. طرح ساماندهی در مورد خودروهای حمل اثاثیه منزل، تاکسی ها، آژانس ها، وانت بار ها و اتوبوس ها به اجرا در می آید. اجرای این طرح می تواند در سبک سازی بار ترافیکی محدوده مرکزی موثر باشد.

* پلیس چه برنامه ای برای بازگشایی مدارس دارد؟

- از امروز نیروهای پلیس به حالت آماده باش در آمده و فردا همزمان با جشن شکوفه ها و بازگشایی مدارس این آمادگی به ۹۰ درصد افزایش می یابد. ماموران پلیس راهور تهران از ابتدای مهر تا ۱۵ این ماه به صورت ۱۰۰ درصد آماده باش در خیابان ها حضور دارند. پیش بینی می کنیم در ابتدای مهرماه ۲ میلیون سفر به سفرهای شهری افزوده شود.

* پلیس برای جلوگیری از ایجاد ترافیک چه برنامه هایی دارد؟

- هرگونه عملیات عمرانی و کنده کاری در پایتخت تا نیمه مهرماه ممنوع است. ضمن اینکه هیچ نمایشگاهی در این مدت در پایتخت برگزار نمی شود. نمایشگاههای مرکز نمایشگاههای بین المللی نیز عمدتا محدود و تخصصی است.