به گزارشافکارنیوز،صلح، از نیازهای حیاتی انسان در زندگی اجتماعی است و انسان‌های کامل و متعالی به ویژه پیامبران الهی با تأکید بر جنبه‌های ارزشی این موهبت و نقش آن در زمینه سازی تکامل انسان، از ابتدای تاریخ بشری در صدد تضمین حاکمیت صلح و بهره‌مند ساختن بشریت از آن برآمده‌اند تا تمام انسان‌ها قادر باشند بدون ترس و وحشت از گرایشات افراطی و توسعه طلبانه در پناه ارزش‌های متعالی و بر اساس باورهای آزادی خواهانه و دینمدارانه خود زندگی کنند.

در حقیقت صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز است و یک آرمان جهانی تلقی می‌شود در واقع صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد به همین ترتیب از جنبه‌های مختلفی شامل مسائل مربوط به جنگ، خلع سلاح و کنترل تسلیحات نظامی می‌توان صلح را مطالعه کرد.

در این میان سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. این تاریخ در پنجاه‌وهفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد. در گذشته و بر اساس قطعنامه ۳۶/۶۷ به تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی به عنوان روز جهانی صلح انتخاب شده بود که سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم با هدف تثبیت و ارائه صلح در جهان تشکیل شد. این سازمان تا کنون قطعنامه‌های زیادی را برای برقراری صلح تصویب کرده‌است.

سازمان محیط زیست در این راستا به شهروندان پیغام‌هایی مختلفی را اعلام می‌کند که شامل مواردی از جمله " کره زمین را با تمام منابع طبیعی آن حفظ کنید "، " از وسایلی که محیط زیست را تخریب می‌کند استفاده نکنید "، " به هیج حیوانی آزار نرسانید "، " درخت‌ها را از بین نبرند " و " آب و هوا را آلوده نکنید " است که در اینجا باید گفت فرهنگ صلح بدون حفظ محیط زیست معنا ندارد.

بنابراین همزمان با این مراسم، دقایقی پیش کاشت نهال صلح و دوستی توسط معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست واقع در پارک‌ پردیسان در جمع اصحاب رسانه و مسئولان سازمان انجام شد و در این راستا نخستین نشست خبری وی با اصحاب رسانه نیز ساعتی دیگر برگزار خواهد شد.

کاشت درختی برای صلح در روز ۳۰ شهریور مصادف با ۲۱ سپتامبر روز جهانی صلح سازمان ملل متحد است. این کار بخشی از یک نهضت جهانی است که در آن بالغ بر ۵ هزار مدرسه و ارگانهای دولتی و محلی، در حدود ۱۲۰ کشور در آن شرکت می‌کنند، از آنجایی که این تاریخ روز شنبه است کشورهایی که در روز شنبه امکان برگزاری ندارند، می‌توانند روز دیگری را جایگزین کنند.

این رویداد راهی کاربردی برای افزایش آموزش جهانی و محیط زیستی بوده و کودکان و نوجونان در سراسر جهان را به هم متصل می‌سازد تا بتوانند روی مسائل محیط زیستی تمرکز کنند.

علاوه بر این این رویداد آموزش صلح را ترویج داده و آگاهی کودکان را نسبت به اهمیت درختان و جنگل‌ها در مقیاس جهانی افزایش می‌دهد. کاشت درخت نماد امید و ادامه حیات است. اولین در اقیانوسیه کاشته می‌شود و با دنبال کردن حرکت خورشید، درختان در آسیا، اروپا و افریقا در زمین کاشته خواهد شد.

نهایتا این زنجیره درختان به قاره آمریکا میرسد در حالی که زمین یک دور دور محور خود چرخیده است صدها هزار درخت خانههای جدیدشان را خواهند یافت.