به گزارش افکارنیوز، شهین تسلیمی که در ماه مبارک رمضان امسال با بازی به یاد ماندنی اش در مجموعه تلویزیونی «مادرانه» به خوبی درخشید، اولین حضورش در عرصه بازیگری در مجموعه تلویزیونی «باغ مظفر» به کارگردانی مهران مدیری بود، بعد با بازی در مجموعه تلویزیونی «زن بابا» به کارگردانی سعید آقاخانی به شهرت رسید و به دنبال آن در مجموعه های متعدد به خوبی دیده شد و ثابت کرد در ژانرهای ملودرام و جدی کاربلد است. با این هنرمند پیرامون «مادرانه»، کارهایش، خودش و خانواده اش گفت و شنودی داشته ایم که می خوانید.

شهین تسلیمی در یک نگاه


متولد: تهران
تحصیلات: دیپلم / متاهل
کارنامه هنری
سینما: طلا و مس، یکی می خواد باهات حرف بزنه، فصل فراموشی فریبا(آماده اکران) و…
تلویزیون: باغ مظفر، مرد هزار چهره، زن بابا، چهارچرخ، خانه اجاره ای، ارمغان تاریکی، وضعیت سفید، مادرانه و…
تله فیلم: پیش شرط ازدواج، وام عسل و مرغ تخم طلا(همه آماده پخش)

چه شد که بازیگر شدم


در سال های نوجوانی فعالیت تئاتری داشتم. به عبارت بهتر از سال های تحصیل در دبیرستان، تئاتر کار می کردم، اما چون بعد از گرفتن دیپلم ازدواج کردم، سرگرم همسرداری و بچه داری شدم و از بازیگری در تئاتر دور شدم.

من، از بچگی بدون اینکه سینما رفته باشم یا نمایشنامه ای را در سالن تئاتر دیده باشم، عاشق بازیگری بودم. بیشتر روزها جلو آینه می نشستم و برای خودم نقش بازی می کردم. حتی زمانی هم که در مدرسه تئاتری بازی می کردم هیچ نمایشنامه ای را ندیده بودم و اگر در سال های جوانی مخالفت پدر و مادرم سد راهم نمی شد، چه بسا امروز بازیگری بودم با ده ها سال سابقه بازیگری. بعد از انقلاب اسلامی احساس کردم نگاه مردم به بازیگران خیلی احترام آمیز است و تصمیم گرفتم به طور جدی در این عرصه فعالیت کنم. توسط یکی از دوستان هنرمندم به مهران مدیری معرفی شدم و در مجموعه تلویزیونی «باغ مظفر» ایفای نقش کردم. مهران مدیری، بعد از ضبط اولین پلان سکانس بازی من، مورد تشویق قرارم داد. بعد از بازی در باغ مظفر، در «مرد هزار چهره» هم بازی داشتم و به دنبال آن افتخار همکاری با کارگردان های مختلف از جمله منوچهر هادی را پیدا کردم و در تله فیلم «آخرین روز سال» که در تعطیلات نوروز ۹۲ از شبکه ۲ پخش شد و فیلم سینمایی «یکی می خواد باهات حرف بزنه» و تله فیلم «اشتباه محض» به کارگردانی او، بازی داشتم.

نسبت به تربیت فرزندانم مسئولانه برخورد می کنم


وقتی فیلمنامه «مادرانه» را خواندم، با کمک گرفتن از حس مادر بودنم به کاراکتر مادر فرزاد نزدیک شدم و از آنجا که بیش از دو سال در مجموعه تلویزیونی «وضعیت سفید» با عباس غزالی همبازی بودیم و از کم و کیف بازی های هم خبر داشتیم، به کمک همدیگر توانستیم کاراکتر مادر و فرزند را در مجموعه «مادرانه» به نمایش بگذارم. رسیدن به کاراکتر مادری متدین که پسر خلافکار دارد کاری سخت بود و ایمان قوی مادر توانست پسر خلافکارش را به جامعه و خانواده برگرداند. قصه «مادرانه» خیلی جذاب بود، که از مدت ها پیش جایش در تلویزیون خالی به نظر می رسید. از آنجا که من آدمی کاملاً احساساتی هستم و نسبت به تربیت فرزندانم مسئولانه و دلسوزانه برخورد می کنم، برایم حس مادری که فرزندی مثل فرزاد دارد خیلی سخت بود، اما براساس داستان شالوده تفکر تربیتی مادر نسبت به فرزندش، راستی، درستی و ایمان است. فرزاد به رغم جسور بودنش در خارج از خانه، در خانه و در حضور مادرش کاملاً مطیع بود مدیریتی در ذات مادر فرزاد است که موجب می شود فرزاد ضمن اینکه عاشقانه مادرش را دوست دارد، از او حساب هم می برد. ناگفته نماند عباس غزالی کاراکتر فرزاد را به خوبی به تصویر کشید و حس لازم را در بده بستان های خوبی که با هم داشتیم، به من القا می کرد. در چند پلان سکانس، من اشک ریختم و اشک به چشم تماشاگران آمد. تمام اشک هایی که در «مادرانه» ریخته شد، حقیقی و در حقیقت اشک مادرانی بود که فرزندانی مثل فرزاد دارند.

کارهایی که آماده پخش است


فعلاً در حال استراحت هستم، اما در طول بازی در مجموعه «مادرانه» در فرصت هایی که داشتم در چند تله فیلم از جمله «لبخند خدا» به کارگردانی مجید موسویان و «وام عسل» به کارگردانی مهدی گلستانیان بازی داشتم که تله فیلم «لبخند خدا» در دو قسمت در شب های احیا روی آنتن رفت.
در آن تله فیلم با عبدالرضا اکبری، پندار اکبری و پردیس افکاری همبازی و ایفاگر کاراکتر مادری بودم که پسرش در حادثه ای به قتل رسیده و خواهان قصاص است، اما در نهایت رضایت می دهد. در تله فیلم «وام عسل» با سحر قریشی، مهدی امینی خواه، محمد شیری و… همبازی بودم نقش همسایه ای را بازی کردم که در ارتباط با سایر همسایه ها ماجراهایی دیدنی را به وجود می آورد و… این تله فیلم به زودی از طریق شبکه رسانه ای وارد بازار خواهد شد. به اضافه اینکه در فیلم سینمایی «فصل فراموشی فریبا» به کارگردانی عباس رافعی با ساره بیات و امین زندگانی بازی کردم. در این فیلم اگرچه تعریف می شود که من مادر امین زندگانی هستم، اما همانند فیلم سینمایی «یکی می خواد باهات حرف بزنه»، به کارگردانی منوچهر هادی است که در آن ایفاگر کاراکتر مادر شهاب حسینی هستم که به دلیل زندانی بودنش با او رودررو نمی شود و بیشترین رودررویی را با آنا نعمتی و حمیدرضا پگاه دارم.
در یک تله فیلم هم چند ماه قبل به نام «مرغ تخم طلا» به کارگردانی رضا آشتیانی بازی کردم که با فیض نوروزی، افشین سنگ چاپ، سوسن پرور، سیاوش خیرابی و… همبازی هستم. «مرغ تخم طلا» در ژانر طنز و آماده پخش از تلویزیون است. همچنین به من پیشنهاد شده در یک مجموعه ۹۰ قسمتی به کارگردانی محمد آهنگرانی که پیرامون میراثفرهنگی است بازی کنم. این مجموعه در مرحله پیش تولید است. حضور من در آن قطعی شده و سایر بازیگران مجموعه در حال گزینش هستند.

بازیگری ذاتی است


از بین کارهایم تله فیلم «گنجشک و قناری» به کارگردانی بهبودی فر را، که در آن ایفاگر نقش زن مسنی هستم که گوشش سنگین است و با شهرام قائدی که در دو نقش کاراکتر پسران آن زن را ایفا می کند، خیلی دوست دارم. این کار تاکنون چند بار از شبکه های مختلف صدا و سیما به خصوص شبکه پنج پخش شده است. از نظر من، بازیگری امری ذاتی است و کسی که استعداد بازیگری نداشته باشد هر قدر هم تلاش کند، موفق نخواهد شد، حتی اگر مدرک دانشگاهی در رشته بازیگری دریافت کرده باشد.

عاشق محبوبیت هستم


سه تا خواهر و یک برادر دارم، دو دختر و سه نوه. دختر بزرگم ارغوان طراحی خوانده و ازدواج کرده و یک دختر ۱۷ ساله به نام مانلی دارد که مشغول تحصیل و جزو دانش آموزان ممتاز است. دختر دیگرم آهنگ، دو دختر به نام های ملودی و ملیسا دارد. ملودی ۱۸ ساله و ملیسا ۱۴ ساله است که همگی در کشور کانادا اقامت دارند. نوه کوچکم ملیسا به بازیگری علاقمند و مایل است روزی بازیگر شود. من عاشق این هستم که محبوب مردم باشم. هیچ وقت از شهرت خوشم نیامده و همیشه با مردم و در کنار آنان زندگی کرده ام و با اینکه چند سال تجربه زندگی در کشور کانادا را دارم حاضر نیستم کشور خودم را ترک کنم.

از تکرار شدن بدم می آید


در کارهای قبلی ام گاهی اتفاق می افتاد که انتقاداتی از بازی خودم داشتم، اما در مجموعه «مادرانه» به دلیل راهنمایی های دلسوزانه سعید نعمت الله و جواد افشار از کاراکتری که ایفا کردم رضایت زیادی دارم. خیلی ها از بازی من در «مادرانه» و «وضعیت سفید» تعریف و تمجید می کنند و معتقدند در ژانر جدی و ملودرام هم به اندازه ژانر طنز موفق بوده ام، که در جواب همه گفته ام، اگر استعدادی دارم، آن را مرهوم لطف خدا هستم. ضمن اینکه سعی کرده ام هر نقشی که بازی می کنم در کار دیگری تکرار نشود. دلم نمی خواهد در یک نقش کلیشه شوم، چون از تکرار شدن بدم می اید. مادرانه مجموعه ای بسیار آموزنده برای خانواده ها بود، به شرط آنکه دخترانی که شرایط زندگی شان شبیه رها است از آن سوء استفاده نکنند.

مجله خانواده/ شماره ۴۹۳/ نيمه اول مهر ماه ۹۲/ گفتگو: ميلاد بلادي/ صفحه ۴۰