به گزارشافکارنیوز،محمدعلی نجفی در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش گردشگری و آب با اظهار بی‌اطلاعی از ارائه مجوز ساخت و ساز به مالک سرای دلگشا تا ارتفاع ۲۷ متر اظهار داشت: ‌ در جریان این موضوع نیستم ولی به طور حتم معاونت میراثفرهنگی این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

وی در باره تشکیل کمیته مشترک با دو وزارتخانه دیگر گفت: اولین جلسه کمیته مشترک با وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه در حد کارشناسان برگزار شد و منتظریم آقای ظریف برگردند بعد جلسه در سطح وزرا را تشکیل دهیم وی دیروز برگشت. به زودی جلسه را در حد وزرا تشکیل می‌شود.

نجفی در پاسخ به این سوال که وقتی بازارهای هدف ما مشخص نیست چرا می‌خواهید با برخی کشورها لغو روادید کنید تصریح کرد: ‌ ما بازارهای هدف جدیدی را تعریف می‌کنیم به عنوان مثال فردا جلسه‌ای با حضور سفیر ایران در چین داریم، سال گذشته چین ۱۰۰ میلیون گردشگر به دنیا فرستاده است که این بزرگترین بازار هدف است اگر از این تعداد ما نیم درصد را جذب کنیم ۵۰۰ هزار نفر می‌شوند.

وی اضافه کرد: فاکتورهای مهمی را در تعیین بازار هدف در نظر گرفتیم، یکی جمعیت گردشگر است که به خارج می‌فرستند و دیگری وضعیت اقتصادی این بازارهاست، علاقمندیم گردشگرانی وارد ایران شوند که موجب رونق اقتصادی کشور شوند نه اینکه سه ماه بیایند ایران کار کنند و برگردند. لذا بازارهای هدف را بر اساس ملاک‌های تازه ارزیابی می‌کنیم در مورد لغو روادید هم پیشنهاد سازمان این هفته در یکی از کمیسیون های دولت بررسی می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین در پاسخ به این سوال که مالزی ویزای سه ماهه گردشگران ایرانی را به ۱۴ روز تقلیل داده است از این موضوع استقبال میکنید یا خیر خاطرنشان کرد: مهم برای ما این است که میزبان گردشگران باشیم و اینکه خودمان چقدر مهمان باشیم خیلی مهم نیست، فکر میکنم گردشگران ایرانی اگر از جاذبههای گردشگری ایران باخبر شوند خیلیها به خارج کشور نمیروند خوشبختانه در شهریور امسال تعداد گردشگران خروجی از کشور کمتر از تعداد گردشگران ورودی به کشور بوده است و این موضوع مهمی و نشانه مثبتی است.