به گزارش افکارنیوز، منطقه گیلان، امروز کمتر کسی در جهان است که آبشار نیاگارا در مرز آمریکا و کانادا، آبشار ایگوآزو در آرژانتین و یا آبشار هاناکاپی آی در هاوایی را نشناسد، اما معروفترین و بلندترین آبشار ایران کجاست و چه نام دارد؟

بلندترین آبشار کشور که شهره ملی و جهانی یافته است، «لاتون» نام دارد و در شمال کشور و ارتفاعات شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان واقع شده است. این آبشار چهار فصل، جزء ۳۰ آبشار بلند و خوش منظره جهان است که ارتفاع آبریز اصلی و فوقانی آن ۱۰۵ متر با پهنای ۵ متر و آبریز تحتانی آن ۶۵ متر با پهنای ۱۰ متر است و در مجموع، می‏‌توان شاهد آبشاری با ارتفاع ۱۷۰ متر بود.

از دیگر ویژگی‌های جالب توجه در منطقه لاتون، وجود تنها آبگرم درون جنگلی کشور به نام «کوته کومه» و آسیاب آبی ۳۰۰ ساله «آسیه شوان» در مسیر آغازین و میانی صعود به قله است که هیچگونه نظارتی جهت رفع مشکل بهداشتی درون حوضچه‌های آبگرم و مرمت بنای فرسوده آسیاب که در آستانه نابودی درپی سیلاب‌های فصلی قرار دارد، نمی‌شود.

همه ساله کوهنوردان و طبیعت دوستان بسیاری از سراسر کشور از این منطقه بازدید می‏‌کنند. حضور توریست‏‌هایی از کشورهای دیگر همچون ژاپن، کره جنوبی، چین، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا برای بازدید از این آبشار، نشان از وجود موهبتی بی‏‌نظیر دارد که متأسفانه از سوی متولیان صنعت توریست در استان و کشور، برای تبلیغات، شناساندن و حمایت از بخش خصوصی به منظور احداثاماکن اقامتی و توریستی آبرومند در این منطقه، تدابیر لازم اندیشیده نشده است.

متأسفانه در بروشورهایی که توسط صدا و سیمای مرکز گیلان و سازمان میراثفرهنگی استان به مناسبت عید نوروز و ایام تابستان تنظیم می‏‌شود، یا اصلا به معرفی این مکان پرداخته نمی‏‌شود و یا به شکلی کاملا گذرا و سطحی، فقط به بیان نام آن اکتفا می‌شود.

علت این امر را " پردل امیری‏‌نژاد " مسئول نمایندگی سازمان میراثفرهنگی، صنایع‏‌دستی و گردشگری در شهرستان آستارا جویا شدیم.

امیری‏‌نژاد، وجود این آبشار بی‏‌نظیر و خوش منظره را موهبت خداوند متعال در منطقه دانست و عنوان کرد: در نخستین اقدام، این آبشار جهت ثبت ملی در جمع آثار طبیعی کشور معرفی شده است. پس از معرفی و شناساندن منطقه، هم اکنون در مرحله پایان تشکیل و تکمیل پرونده برای ارایه به شورای ثبت کشور هستیم که امیدواریم موافقت لازم در این زمینه صورت گیرد.

امیری‏نژاد ادامه داد: پس از آن اقدامات ویژه‏ای در راستای ساماندهی جهانگردان و توریست‏ها در بازدید از این منطقه صورت می‏گیرد.