به گزارش افکارنیوز، ورزش های طاقت فرسا در دنیا به عنوان ماراتن شناخته می شوند و افرادی نیز هستند که علاقه عجیبی به این مسابقات دارند و سعی می کنند در آن ها شرکت کنند. این مسابقات نیازمند قدرت بدنی بالا هستند و معمولا در مسیرهای طولانی با شرایط اب و هوایی سختی نیز همراه می شوند.

** ماراتن دیوار چین


سخت ترین و طاقت فرسا ترین مسابقه دنیا هر ساله در چین برگزار می شود و نزدیک به دو دهه قدمت دارد. در این مسابقه، ‌شرکت کننده ها باید بیش از ۵ هزار پله با هر سرعتی که می توانند بالارفته و البته یک مسیر ۹ کیلومتری را نیز طی کنند. همیشه نزدیک به ۱۰۰۰ نفر این مسابقه را شروع می کنند اما افرادی که می توانند از خط پایان عبور کنند بیشتر از ۲۰۰ نفر نخواهند بود زیرا آماده ترین افراد هم درمیانه راه دچار مشکلات مختلف میشوند. این مسابقه به طور متوسط نزدیک به ۶ ساعت طول می کشد.

** ماراتن دریایی مرده


در یکی از سخت ترین مسابقات دنیا شرکت کننده ها باید در پایین ترین نقطه از سطح زمین به رقابت بردازند. ماراتن دریای مرده هر ساله در ماه اوریل برگزار می شود و درآمدهای حاصل از آن صرف بیماران خاص خواهد شد. در این مسابقه ورزشکاران یک تغییر جوی متفاوت را احساس می کنند چرا که باید از ۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا به ۴۰۰ متر پایین تر از آن حرکت کنند. این مسابقه از سال ۱۹۹۳ آغاز شده است و با توجه به شرایط جوی اش هر کسی نمی تواند ان را سالم به پایان برساند.

** ماراتن قطب


همانطور که از نام این مسابقه مشخص است شرکت کننده ها باید در یک هوای بسیار سرد به رقابت بپردازند. این مسابقات در قطب شمال برگزار می شود و دمای محیط تقریبا ۱۰ - درجه است. در این مسابقه شرکت کننده ها می توانند مسابقه نصفه یا کامل را انتخاب کنند که به ترتیب در مدت ۴ و ۷ ساعت به پایان میرسد اما مهمترین نکته، سختی شرایط به همراه زمین پر از برف و گاهی یخ زده است. دویدن و مسابقه دادن در برف یکی از سخت ترین و مشکل ترین مسابقات دنیا است که هر ساله مصدومین زیادی هم می دهد.

** ماراتن کبیر تبت

این ماراتن هرساله در شمال هند و نزدیک مرکز تبت برگزار می شود و دارای شرایط ویژه ای است. این مسابقات در شرایط سخت و در ارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح زمین برگزار می شود این بدین معناست که دونده ها باید شرایط خاصی را تجربه کنند و با کمبود اکسیژن نیز کنار آیند. در این محدوده همچنین به خاطر کوهستانی بودن، شرکت کننده ها نیاز به هوا دارند و همه این مشکلات در کنار هم یکی از سخت ترین مسابقات دنیا را رقم می زند که هر ساله کمتر از ۵۰ نفر از خط پایان آن عبور می کنند.

** ماراتن صحرای سابلس


این ماراتن برخلاف انچه در قطب برگزار می شود است و هدف در این مسابقات گذشتن از یک صحرایی داغ است. این مسابقه در صحرای " دیس سابلس " در مراکش برگزار می شود و کمترین دمای ان نزدیک به ۵۰ است و این دما گاهی تا ۶۰ نیز می رسد. این ماراتن از سال ۱۹۸۶ برگزار می شود و تا به حال غیر از مصدومین بیشمار ۲ نفر نیز در حین آن جان خود را از دست داده اند. اصل مسابقه در ۶ دوره و طی ۶ روز برگزار می شود به این صورت که در انتها دوندگان مسیری ۲۰۰ کیلومتری را پیموده اند. البته یک از شروط این مسابقه آن است که شرکت کننده ها باید وسایل خود را تا انتهای ماراتن به همراه داشته باشند.

** ماراتن اورست


اورست که بلندترین کوه دنیاست هر ساله میزبان بلندترین ماراتن دنیا نیز هست. این مسابقات تنها برای شرکت کننده های حرفه ای است چرا که افراد باید در ارتفاعات نزدیک به ۵ هزار متر با هم به رقابت بپردازند و در این حالت دمای هوا بسیار پایین و شرایط جوی به گونه ای است که اکسیژن به درستی وارد بدن نمی شود. این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ برگزار شد و معمولا کمتر از ۱۰ نفر به خط پایان می رسند.