به گزارش افکارنیوز، اشک برای سلامت کلی چشم و دید واضح ضروری است. خشکی چشم در افراد در سنین بالای ۵۰ شایع است. کمبود ترشح اشک در میان زنان بخصوص پس از یائسگی نیز شایع‌تر است.

درمان خشکی چشم بستگی به علت آن دارد. ابتدا پزشک باید تعیین کند آیا علت زمینه‌ای وجود دارد یا نه. اگر بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد، این بیماری درمان می‌شود. اگر دارویی که برای درمان بیماری دیگری مصرف می‌شود، باعثخشکی چشم شده باشد، پزشک‌تان ممکن است داروی‌تان را عوض کند. اگر لنزهای تماسی باعثخشکی چشم‌های شما شده باشد، چشم‌پزشکتان ممکن است استفاده از نوع دیگر از لنز را به شما توصیه کند، یا از شما بخواهد ساعت‌های استفاده از لنزتان را کاهش دهید.

چشم‌پزشکان برای حل مشکل خشکی چشم ممکن است از عمل بستن منافذ خروجی اشک در گوشه‌های داخلی پلک‌ها که اشک را به درون بینی می‌فرستند، استفاده کنند. “پلاگ‌های اشکی”(lacrimal plugs) یا “پلاگ‌های پونکتوم”(punctual plug)، وسیله ظریفی است که به طور موقت یا دائمی در منفذ مجرای اشکی قرار داده می‌شود. در برخی از موارد هم عمل جراحی “کوتری پونکتوم”(سوزاندن منفذ خروجی اشک با کوتر) توصیه می‌شود که به طور دائم منافذ خروجی اشک را می‌بندد.

قطره‌های چشمی استروئیدی نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، اما معمولا برای درمان درازمدت توصیه نمی‌شوند. سایر گزینه‌های درمانی ممکن است شامل پمادها، ژل‌ها و اینسرت‌ها باشد.
اسیدهای چرب امگا۳ ممکن است به تخفیف علائم خشکی چشم کمک کنند. این اسیدهای چرب در غذاها و مکمل‌ها وجود دارند. همیشه پیش از مصرف مکمل‌های غذایی با دکترتان مشورت کنید.

یک بررسی جدید که در نشریه معتبر Cornea منتشر شده است نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا۳ علائم خشکی چشم را تسکین می‌دهند. این بررسی بوسیله دکتر استفن فلاگفلدر در کالج پزشکی بیلور بر روی ۳۸ زن در دوران پس از یائسگی که دچار اختلال کارکرد اشکی در هر دو چشم بودند، انجام شد.

فلاگفلدر میگوید: "پیش از بررسی، شواهد بالینی چندانی دال بر مفید بودن مکملهای غذایی در درمان خشکی چشم در دست نبود. اما یافتههای این بررسی نشان داد که پس از سه ماه، گروهی از زنان که با مکمل درمان شده بودند، تحریک چشمی کمتری را تجربه کردند، و پیشرفتی به سمت التهاب یا مشکلات قرنیه در آنها مشاهده نشد. در زنان گروه شاهد که دارونما دریافت میکند، علائم خشکی چشم در طول این مدت بررسی بدتر شد.