به گزارشافکارنیوز،عباس اطمینان با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در حفاظت از قلب وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها کنترل فشار خون است، اظهارداشت: فشار خون بالا علاوه بر این که عامل تصلب شرایین و سخت شدن عروق بدن است، عاملی است تا خون رسانی به قلب کمتر و منجر به کم شدن عملکرد قلب و بروز سکته های قلبی شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: برای جلوگیری از فشار خون بالا، نخستین کار اهمیت دادن به اندازه گیری فشار خون است. میزان فشار خون را در مواقعی چون پس از فعالیت جسمی شدید، خوردن چای و قهوه، کشیدن سیگار و خوردن بعضی از داروها که باعثافزایش فشار خون می‌شوند، نباید اندازه گیری کرد.

اطمینان با اشاره به شرایط اندازه گیری فشار خون گفت: برای اندازه گیری فشار خون علاوه بر اطمینان از سالم بودن دستگاه فشار سنج، فرد نیز باید در آرامش باشد. اگر در درستی اندازه گیری فشار خون شک داریم می‌توان از روش هولتر برای اندازه گیری فشار خون استفاده کرد.

وی بیان کرد: هولتر دستگاهی است که به مدت ۲۴ ساعت به بدن وصل می شود و فشار خون را در زمان های مختلف ثبت می کند. خوردن غذاهای چرب، الکل، نمک، استعمال دخانیات، چاقی و بی تحرکی از عوامل خطر بروز بیماری فشار خون بالا در افراد به شمار می روند.

اطمینان توصیه کرد: مبتلایان به پرفشاری خون باید از مصرف مواد غذایی پرنمک پرهیز کنند و همچنین مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند. مبتلایان به پرفشاری خون مصرف آب، لبنیات کم چرب، مواد غذایی دریایی، میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

این فوق تخصص کلیه و پرفشاری خون خاطرنشان کرد: تغییر شیوه زندگی باعث شده جوانان نیز به بیماری فشار خون مبتلا شوند و باید شیوه زندگی سالم را از کودکی به افراد آموزش داد.