به گزارش افکارنیوز، سردار علی مویدی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر عصر سه شنبه در مراسم ملاقات رئیس پلیس کشور با سفرا و نمایندگان سازمان بین المللی مستقر در تهران اظهار داشت: در سال ۲۰۱۲،۱۵۴ هزار هکتار زمینهای کشور افغانستان زیر کشت مواد مخدر قرار داشت که متاسفانه این میزان در سال جاری میلادی به ۱۷۵ هزار هکتار افزایش یافته است و آمارها بیانگر افزایش سالانه کشت خشخاش در افغانستان از سال ۲۰۰۱ به بعد است.

وی ادامه داد: در آن زمان سالانه ۱۸۵ تن مواد مخدر تولید می شد که این آمار در سال گذشته به ۶۵۰۰ تن افزایش یافت یکی از مهمترین دلایل موثر در افزایش کشت، انحلال پلیس امحای خشخاش در کشور افغانستان است. افزایش قیمت مواد مخدر به ویژه تریاک در سالهای اخیر باعثشده است زمین های کوچک کشاورزی نیز زیر کشت مواد مخدر قرار گیرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: مسیر قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سمت شمال این کشور و آسیای میانه تغییر یافته است و ایران در همسایگی بزرگترین تولید کننده مواد مخدر قرار دارد اگر مبارزه ایران نباشد سایر کشورها به مساله اعتیاد و مواد مخدر مبتلا می شوند.

به گفته وی امروز هر کیلو تریاک در مرزهای ورودی ایران ۴۰۰ دلار است که در مرزهای غربی ۱۷۰۰ دلار فروخته می شود، این در حالی است که قیمت عمده فروشی هروئین در مرزهای ایران ۵۰۰۰ دلار، در ترکیه ۱۷ هزار دلار، در آلمان ۲۸ هزار و ۱۰۰ دلار و در آمریکا ۳۲ هزار دلار است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: در سال ۲۰۱۱ میلادی پلیس ایران ۹۳ درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر داشته که این آمار در سال جاری میلادی به ۱۳۵ درگیری افزایش یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به استفاده از سگهای مواد یاب اشاره کرد و افزود: این سگها در سال ۲۰۱۱ میلادی ۴۲ تن ۵۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۸تن ۶۷۶ کیلوگرم مواد مخدر و در شش ماهه نخست امسال نیز ۲۸هزار و ۹۹۱ کیلوگرم کشف کردند.