به گزارش افکارنیوز، از اصفهان مسعود اعتمادی‌فر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در مورد برگزاری کنگره بین‌المللی «ام اس» ایران که اول آبان‌ماه برگزار می‌شود، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۰ اولین جلسه دبیرخانه این کنگره با حضور متخصصین مغز و اعصاب برگزار شد.

این کنگره که اول آبان‌ماه برگزار می‌شود ۵۰ میهمان خارجی از کشورهای روسیه، آرژانتین، آمریکا، کانادا، ایتالیا، سوئیس، عمان، تونس و سوریه خواهد داشت که تاکنون ۲۰ مقاله خارجی مربوط به این کنگره به دست ما رسیده که سه مقاله از این ۲۰۰ مقاله خارجی است و ریاست این کنگره به عهده شاهین شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است.

وی در مورد اهمیت این کنگره، خاطرنشان کرد: این کنگره به دلیل رشد بیماری «ام اس» در ایران بسیار حائز اهمیت است، چراکه «ام اس» بیماری است که دهه دوم تا چهارم زندگی به سراغ افراد می‌آید و متأسفانه تاکنون درمان قطعی برای این بیماری نداشتیم.

رئیس انجمن «ام اس» اصفهان در مورد علت اصلی این بیماری، افزود: علت اصلی این بیماری ترکیبی از عوامل محیطی و ارثاست و در مناطق شمالی کشور و شمال اروپا این بیماری شایع‌تر است.

وی ادامه داد: بیماری «ام اس» در ایران از حد نرمان گذشته و با توجه به تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، کمبود ویتامین D‌، عفونت و استرس می‌تواند از عوامل مهم بروز این بیماری باشد و به هیچ عنوان آب و برنج لنجان در شیوع این بیماری نقشی ندارد.

رئیس عضو انجمن «ام اس» اصفهان متذکر شد: این بیماری با اهمیت دادن به تغذیه قابل پیشگیری است؛ مثلاً افرادی که از غذاهای دریایی، سبزیجات، میوه‌جات و مواد لبنی استفاده می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.

وی در مورد اینکه نژاد در این بیماری نقش بسزایی دارد، عنوان کرد: نژاد در این بیماری نقش بسزایی دارد، به عنوان مثال افاغنه ایران کمترین آمار «ام اس» و ارامنه بیشترین آمار «ام اس» را به خود اختصاص داده‌اند.

اعتمادی‌فر در مورد خودکفایی در داروهای «ام اس» در ایران، تأکید کرد: ما از نظر تولید داروی «ام اس» در ایران به خودکفایی رسیده‌ایم و داروهای تولیدی در ایران قابل رقابت با داروهای خارجه هستند، بنابراین تهیه داروهای خارجی برای بیماران «ام اس» ضرورتی ندارد.

وی در پایان یادآور شد: بیماری ام اس یک بیماری هزار چهره است که باید با کنار گذاشتن دهها بیماری آن را تشخیص داد و هر علامتی که در انسان پدیدار میشود دلیل بر بیماری ام اس نیست و مبتلایان به این بیماری روند طبیعی عمر را دارند و این بیماری به هیچ عنوان کشنده نیست.