به گزارشافکارنیوز،محمد فرهادی رئیس جمعیت هلال احمر در مراسم معارفه دبیرکل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: مجموعه ساختاری جمعیت بسیار متنوع و دارای امکانات فراوانی است اما باید ارتباط، انسجام کاری و هم افزایی بیشتری بین سازمان ایجاد شود. تربیت نیروی انسانی و بهبود کیفیت امداد رسانی باید متناسب با برنامه‌های پیش بینی شده این مجموعه باشد.

وی با مقایسه جمعیت هلال احمر کشور با جمعیت‌های دیگر کشورها با تاکید بر اینکه فعالیت‌های جمعیت هلال احمر ایران کامل تر است، افزود: این جمعیت در حال حاضر خدمات متنوعی اعم از خدمات پیشگیرانه و آموزشی در دیگر کشورها ارائه می‌دهد که حاکی از توانمندی جمعیت هلال احمر ایران است.

برگزاری کارگاه آموزشی هلال احمر ایران برای سایر کشورها


رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر ایران در آینده نزدیک کارگاه آموزشی برای سایر کشورها برگزار می کند، از وجود امکانات نسبی در این جمعیت خبر داد و افزود: برای داشتن آمادگی بیشتر و جامع تر به امکانات بیشتر و به روز نیاز داریم که نیاز به ناوگان هوایی کامل یکی از این امکانات است.

وی با اشاره به توان جمعیت هلال احمر در بخش توانبخشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر خدمات توانبخشی جمعیت هلال احمر بقدری گسترده است که در جایگاه نخست توانبخشی کشور قرار گرفته است.

برنامه ریزی کلان برای شناساندن توانمندی‌های داخلی و خارجی


رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به توانمندی‌های هلال احمر در حوزه‌های مختلف گفت: همه ابعاد وجودی این جمعیت در کشور شناخته شده نیست و حتی خود مسئولان نیز کل این مجموعه را به خوبی نمی‌شناسند، بنابراین باید برنامه ریزی کلان برای شناساندن توانمندی‌های داخلی و خارجی هلال احمر داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران در خصوص افزاش توان ناوگان هوایی جمعیت هلال احمر گفت: ایران کشوری پهناور است و به دلیل وجود گسل‌ها و بروز حوادثغیرمترقبه متعدد در نقاط مختلف کشور، به آمادگی کامل و بیشتری برای امدادرسانی به مناطق سانحه دیده نیاز داریم.

اولویت تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز در استا ن‌های حادثه خیز


رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه تنوع آب و هوایی در کشور گاهی اوقات دسترسی به برخی مناطق را مشکل می‌کند، افزود: باید امکانات و تجهیزات هوایی و زمینی لازم را برای امدادرسانی مناسب در اختیار داشته باشیم.

فرهادی افزود: تاکنون مطالعات خوبی برای توسعه ناوگان هوایی هلال احمر انجام شده است که براساس این مطالعات برخی استان‌های کشور از امکانات امداد هوایی بی بهره هستند و در مجموع ۱۷ هلی کوپتر در ناوگان هوایی داریم در صورتی که هر استان باید ناوگان هوایی داشته باشد.

به گفته فرهادی، امکان تهیه هلی‌کوپترهای مورد نیاز جمعیت هلال‌احمر از داخل فراهم است و احتمالا به صورت فایناس در اختیار جمعیت قرار خواهد گرفت.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: باید برای رفع این کمبود تدابیر لازم اتخاذ شود و در این بین تامین امکانات مورد نیاز استان‌های حادثه خیز باید بیش از دیگر استان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

همکاری همه دستگاه ها در ترویج سلامت


رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به سئؤال خبرنگاران مبنی بر ایجاد معاونت سلامت در جمعیت هلال‌احمر گفت: معنی معاونت سلامت این است که با دید سلامتی به انسان‌ها نگاه کند. انسان بیمار را ببیند نه بیماری انسان را که شکل خوبی بوده و البته مسئولیت اصلی آن با وزارت بهداشت است.

فرهادی با اشاره به اینکه تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد سکان سلامت دست در دست وزارت بهداشت است، تصریح کرد: همه ارگان‌ها باید در این بخش پای کار بیایند و برای ترویج سلامت همکاری کنند. ما مسئولیت درمانی زیادی نداریم و با چند بیمارستان و درمانگاه‌ها با رویکرد ارایه خدمات پیشگیرانه فعالیت می‌کنیم اما اگر بتوانیم با وزارت بهداشت هماهنگ کنیم ایجاد معاونت سلامت ایده خوبی است. کمک به واردات دارو با هماهنگی وزارت بهداشت به صورت جدی دنبال خواهد شد.

معرفی نخستین زن امدادگر خلبان


رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور گسترده زنان در عرصه‌های امدادی‏ گفت: بانوان در جمعیت هلال احمر خوش درخشیده اند و این همراهی در زمینه‌های مختلف ثابت شده است‏ به گونه ای که بنده نخستین امدادگر زن خلبان را معرفی کردم.

وی درباره داوطلبان امدادگر زن و فعالیت آنان در مواقع وقوع حوادث گفت: تعداد داوطلبان امدادگر زن در حد مطلوب اما تعداد امدادگران زن پرسنل کم است. هرگاه حادثه ای اتفاق می افتد، حضور بانوان امدادگر در ۲۴ ساعت اول برای امدادرسانی به زنان ضروری است که امیدواریم این تعداد افزایش یابد.