افکارنیوز: عادل آذر در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت : از سال ۱۳۸۷ که عملیات جمع اوری اطلاعات اقتصادی خانوارها آغاز شد ، یک میلیون و هشتصد هزار تولد ، چهارصد هزار فوت و یک میلیون و ششصد هزار ازدواج و طلاق ثبت شده که اطلاعات ان از طریق ثبت احوال و سازمان ثبت اسناد به مرکز امار ایران ارائه و اطلاعات خانوارها اصلاح شده است.

وی بیشترین پرسش هموطنان را مربوط به مزدوجین اعلام کرد و گفت: پسر و دختری که ازدواج کرده اند، در فهرست مرکز امار از خانوار قبلی حذف و خانوار جدیدی به سرپرستی مرد یا داماد تشکیل شده و لازم است مرد خانوار جدید یا داماد از ۱۵ تا ۲۵ شهریور به سامانه وزارت رفاه مراجعه و در صورت تمایل به دریافت یارانه نقدی، شماره حساب ارائه کند.

عدال اذر تصریح کرد: زوج های جدید از ۱۵ تا ۲۵ شهریور باید برای معرفی شماره حساب به پایگاه اینترنتی وزارت رفاه به نشانی www. refahi. ir مراجعه کنند.

رئیس مرکز آمارایران درباره چگونگی پرداخت یارانه نقدی به مردان و زنانی که از هم طلاق گرفته اند، گفت: مرد یا سرپرست خانوار پس از طلاق نیز می تواند شماره حساب خود را برای دریافت یارانه نقدی خود و افراد تحت تکفلش به سامانه وزارت رفاه معرفی کند اما برای زنانی که طلاق گرفته اند یک خانوارجدید یک نفری درنظر گرفته شده است و خانم هایی که طلاق گرفته اند خود به عنوان سرپرست خانوار می توانند شماره حساب خود را از ۱۵ تا ۲۵ شهریوربه سامانه وزارت رفاه معرفی کنند.

وی درباره چگونگی اعمال تغییرات مربوط به تولد و فوت افراد نیز گفت: تولد فرزند جدید به تعداد افراد خانوار اضافه شده و نام افراد فوت شده نیز از فهرست خانوارها حذف شده است.

عادل آذر در پاسخ به این سوال که در صورت فوت سرپرست خانوار تکلیف سایر اعضا برای دریافت یارانه نقدی چه خواهد شد، افزود: در این صورت باید اطلاعات مسن ترین فرد تحت تکفل متوفی که معمولا همسر وی است با کد ملی به سامانه وزارت رفاه ارائه و شماره حساب معرفی شود.

وی درباره تکلیف افرادی که اطلاعات اقتصادی خود را به مرکز امار ایران ارائه کردند و حتی کد رهگیری دارند اما هنگام مراجعه به سامانه وزارت رفاه اجازه معرفی شماره حساب به انها داده نمی شود، گفت: تعداد این خانوارها محدود و حدود نیم درصد خانوارهایی است که اطلاعات خود را به مرکز امار ایران ارائه کرده اند.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: در اینگونه موارد سرپرست خانوار تعیین هویت نشده است اما این افراد نیز از ۱۵ تا ۲۵ شهریور ماه می توانند با کد ملی مسن ترین عضو خانوار، شماره حساب خانوار را معرفی کنند تا در اینده اطلاعات انها اصلاح شود.

وی درباره خانواهایی که تاکنون موفق به ارائه اطلاعات اقتصادی خود به مرکز امار ایران نشده اند نیز گفت: دولت تاکنون در دو مرحله فرصت ارائه اطلاعات اقتصادی را برای هموطنان فراهم کرده اما ممکن است باز هم خانوارهایی موفق به ارائه ان نشده باشند، به همین علت در آذر امسال فرصتی دیگر برای دریافت اطلاعات اقتصادی خانوارها فراهم می شود تا افرادی که متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند، از ان بهره مند شوند.

رئیس مرکز امار ایران تصریح کرد: خانوارهایی که تاکنون موفق به ارائه اطلاعات اقتصادی خود نشدند نیازی به مراجعه حضوری یا مراجعه به پایگاههای مرکز آمار و وزارت رفاه ندارند و باید تا آذرماه صبر کنند.