به گزارش افکارنیوز، بعد از یک روز خسته کننده که از اتوبوس جا مانده اید، یک ظرف آب ناغافل از بالکن خانه ای روی سرتان خالی شده! و همکاری که اصرار داشته تا شما به خاطرات کسل کننده اش گوش کنید، چه کسی حوصله دارد وقتی وارد خانه می شود، به خاطر فضای شلوغ اطرافش یک ساعت دنبال یک ماهیتابه بگردد و آنقدر این کار را ادامه بدهد که فشارخونش تا حد انفجار بالا برود. خانه شما باید فضایی باشد برای استراحت بی دغدغه و زندگی آرام، نه فضایی پر استرس با دنیایی کار نکرده که فقط پریشانی و خستگی شما را بیشتر می کند. فراموش نکنید وقتی قدم به ورودی خانه تان می گذارید، باید احساس کنید همه دغدغه های دنیا را پشت در گذاشته اید و قرار است مادامی که در خانه هستید، فقط آرامش را تجربه کنید. با به کار بردن ده راهکار پیش رو، می توانید اوضاع داخل خانه را آن قدر آرام کنید که فقط شما بمانید و دردسرهای خارج از خانه چون داخل خانه «همه چی آرومه»!

تختخواب تان را مرتب کنید


وضعیت تختخواب شما با وضعیت روحی تان ارتباط مستقیمی دارد! شاید خنده دار به نظر برسد، اما می توانید این نکته را امتحان کنید. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید، چند دقیقه کوتاه وقت بگذارید و تختخواب تان را مرتب کنید. فقط کافی است روتختی را سرجایش بکشید و همه چیز را مرتب کنید تا اعصاب و روان تان هم مرتب باشد!

یک نقطه دنج خلق کنید


فرقی نمی کند کل اتاق باشد یا یک کنج. می خواهد یک صندلی باشد یا یک قالیچه. تفاوتی ندارد چه چیز یا چه فضایی باشد، بلکه مهم این است که به نقطه ای دنج برای شخص شما تبدیل شود؛ نقطه ای برای آرامش و لذت بردن. وقتی این فضا را برای خودتان خلق کردید، بهتر است همه افراد خانواده را آگاه کنید که وقتی شما آنجایید، به این معنی است که می خواهید تنها باشید و دوست ندارید کسی خلوت تان را به هم بزند. برای کارهای دیگری نظیر رسیدگی به قبوض مختلف و مسائلی از این قبیل که معمولاً‌ استرس هم به همراه دارند، یک میز یا گوشه دیگری را در نظر بگیرید تا گوشه دنج خودتان را خراب نکرده باشید.

روزتان را تمام کنید


کاری را انتخاب کنید که با انجام آن روز را به پایان برسانید. این کار نباید هر شب تکرار شود. مثلاً‌ یک شب همه ظرف ها را در سینک ظرفشویی بشویید و شب دیگر لباس هایی را که شسته اید آویزان کنید. این موضوع به ذهن شما کمک می کند که آن روز به خصوص را پایان یافته حساب کند و آماده استراحت شود.

پریزها را از برق بکشید


صدای وز وز برق(به خصوص شب هنگام و موقع خواب) بسیار آزاردهنده است. کار را برای خودتان سخت نکنید. پیش از خواب وسایل برقی مثل تلویزیون و کامپیوتر را از برق بکشید تا این صداها قطع شود و شما هم خواب راحت تری داشته باشید.

گل های خانگی فراموش نشود


فضای سبز استرس را کاهش می دهد. تحقیقات ثابت کرده که گل و گیاه به شکل قابل ملاحظه ای در بهبود حال بیماران بستری در بیمارستان تاثیرگذار ست و البته فشارخون را در افراد مبتلا پایین می آورد. این توضیحات برای بیان اصل مطلب کافی نبود؟ از نگهداری گل و گیاه در خانه خودداری نکنید، چرا که آنها روح و روان تان را شاداب می کنند و به شما انرژی مضاعفی می دهند. امتحانش مجانی است.

دور و برتان را خلوت کنید


خوب فکر کنید که چطور هر چیزی به شما احساس خوب یا بدی می دهد. چیزهایی را که انرژی منفی دارند، دور بریزید. این چیزها می توانند هدیه ای باشند از فردی که شما به هر دلیلی ارتباط خود را با او قطع کرده اید یا عکسی از یک خاطره ناخوشایند، لباس هایی که کوچک شده اند یا داروهایی که باقیمانده از یک بیماری ناراحت کننده هستند. همه اینها را دور بریزید و فضایی بسازید که در آن همه چیز به شما انرژی مثبت می دهد.

جا کلیدی یادتان نرود


محلی را برای قرار دادن اشیایی مثل کلید، عینک آفتابی و چیزهای این چنینی تهیه کنید تا وقتی از در وارد می شوید، به جای رها کردن هر کدام از آنها در گوشه ای، ‌همه را در یک جای به خصوص متمرکز کرده باشید. یک جا کلیدی کنار در می تواند این مشکل را به راحتی حل کند. به این ترتیب دیگر لازم نیست برای پیدا کردن سوییچ ماشین، صبح در حالی که حسابی دیرتان شده، سرتاسر خانه را جستجو کنید.

زندگي ايراني/ شماره ۴۷/ مرداد ماه ۹۲/ صفحه ۲۲